televízna reklama

Porovnávacia reklama LIDLu je v poriadku, aj keď sa to nezdá

Posledná reklamná kampaň a séria televíznych spotov, ktoré propagujú sieť potravín LIDL vyvolala rozruch. Marketéri sa pýtajú, či je takáto reklama legálna, odborníci skúmajú, ako veľmi je niečo také reálne a konkurencia krúti hlavou. LIDL predstavil niekoľko reklám, v ktorých sa udeje niečo čudné. Párik žien sa pri rozhovore začne čudovať, no kým jedna sa čuduje udalosti pred nimi, druhá sa čuduje porovnaniu produktov.

LIDL vlastné značky a porovnávacia reklama

Do éteru sa v rýchlosti dostáva zmienka o drahej káve, ktorá je v ponuke LIDLu a zároveň inej káve a ďalších produktoch, ktoré vyjdu v rovnakej cene. Napríklad scénka pri čakaní, keď pred nimi prejde gondola po podlahe bez vody, sa pretočí na čudovanie jednej z dám, že za cenu bežných Pampers plienok zákazníci v LIDLi nakúpia rovnaké plienky Lupilu a k tomu si môžu zakúpiť aj mnoho ďalších produktov. Nastal v niečom z toho problém? Nie!

Porovnávacia reklama má svoje pravidlá

Aby sa dala porovnávacia reklama napadnúť zo strany poškodenej značky, distribútora, či zástupcu v SR, musela by byť porovnávacia reklama hodnotením produktu, jeho vlastností, chuti a pod. V reklame pritom nezaznie hodnotenie žiadnej vlastnosti, ba čo je hlavné, nezaznie žiadna negatívna vlastnosť. To, že zaznie cena, nie je negatívna vlastnosť. Ak sa aj výrobok profiluje ako drahý, je to len chápanie výrobku ako drahého. Ak sa uvádza cena výrobku, ktorá je reálna a je vecou vzájomnej dohody predajcu a distribútora, opäť to nie je problém.

Okrem toho, rovnako ako prvá zmienená káva, alebo prvá zmienená čokoláda, sa objavia v reklame. Znamená to teda, že sa objavujú v televíznej reklame a sú na očiach. Aj napriek tomu, že nám ich reklama ukazuje ako drahší variant nákupu, vďaka reklame vieme, že konkrétnu značku LIDL má. V takýchto prípadoch pritom existujú dobré vzťahy a dohody. LIDL teda nebude riskovať rozviazanie spolupráce s distribútorom, ak by on mal pocítiť negatívny dopad takejto reklamy. Alebo by ju bral osobne. V pozadí tak pokojne môže existovať komunikácia, ktorá sa vzájomne dohodne na výzore reklamy a aj slovnému spojeniu. Pravdou zostáva, že vidíme, poznáme a vnímame aj tie drahšie výrobky. Chcete Pampersky? Viete, že ich kúpite v LIDLi. Pretože ak vaše dieťa má rado Pampersky a iné jeho pokožka „neberie“, vyhráva značka Pampers. A čo na tom, že je „profilovaná ako tá drahšia?“

V tejto reklame získava absolútne každý. LIDL, produkt s vyššou cenou, aj produkty s nižšou cenou. Nakoniec je výsledkom výborná reklama, ktorú si zákazník zapamätá, pretože je v nej sŕkajúci obraz, gondola na podlahe, koza pri bazéne a pod.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízna reklama