Kultúra a umenieNa titulkenovinkyzamyslenie

Nový mobil s dátami deťom pod stromček? Povinne pribaľte túto knihu!

Dostať nový mobil aj s internetovým pripojením pod vianočný stromček bude snom nejedného dieťaťa, ale aj starých rodičov. Vnúčatá a deti práve svojim rodičom a starým rodičom v posledných rokoch prinášajú tablety, notebooky aj mobily s pripojením na internet. Ako riešenie spojenia, ktoré sa počas koronakrízy naozaj osvedčilo ako možnosť. Kto bol pripravený, ten nezostal odrezaný od sveta.

Deti a mobil

Koronakríza dokonca zaviedla internet aj tam, kde ho seniori odmietali. Rovnako ako oni, sú tu aj najmladší, deti, ktorí sa v určitom čase zoznamujú s internetom a pripájajú do sociálnych sietí. Títo ľudia nemajú vzdelanie na prácu s počítačom a internetom. Všeobecný názor je, že na niečo také vzdelanie nie je potrebné.

Deti chcú byť súčasťou trendu… ihneď

K internetu sa dnes dostávajú tie najmenšie čítania schopné deti. Mať pripojenie sa javí ako bezpečná vec, ak dieťa nevie používať internet. Mylná predstava sa končí po poznatku, že kolektív dieťaťu dopomohol ku skúsenostiam. Inštaluje si sociálnu sieť, vytvára email a spája sa s ľuďmi. Sociálna sieť má byť nástrojom socializácie, no dnes ním aj skutočne je. Dieťa sa veľmi rýchlo dostáva do obrazu. Ide s dobou, aktuálnou vlnou. Chce byť súčasťou nových trendov a vďaka FacebookuInstagramu ňou je. Je vystavené tomu, čo preniká od priateľov a z rôznych skupín.

Strach a dieťa

Presne tu sa ale objavuje závažný problém. Ak sa totiž zjaví hrozba, útočník, dieťa netuší ako ho rozoznať a ako sa brániť. Netuší ani to, či sa vôbec má brániť alebo či je na to nejaký dôvod. Presne to sú ideálne podmienky pre množstvo neznámych ľudí, ktorí striehnu na ľahkú korisť. Hovorme im pedofili, alebo len ľudia, ktorí prichádzajú vydierať po tom, čo ľahko získali nahé fotky. Presne voči takýmto hrozbám varuje kniha, ktorá by mala byť povinnou súčasťou každého mobilu a mobilní operátori by ju mohli distribuovať priamo s paušálmi pre tínedžerov a dôchodcov. Sú totiž najčastejšími obeťami podvodníkov.

(Ne)bezpečný internet je kniha práve o týchto problémoch

Kniha (Ne)bezpečný internet čitateľom prinesie prehľad častých problémov. Zoznamky, falošné zoznamky, podvodné stránky, eshopy, okradnutia peňazí z platobnej karty, ale aj témy zaoberajúce sa rôznymi druhmi podvodov a falošných informácií. Toto je orientované na slovenské prostredie. Autor je Slovák, bol dlhodobo vystavený deťom a ďalším obetiam podvodníkov. Ide tak o slovenské reálne príbehy ľudí a spôsoby, ako možno niektoré problémy riešiť.

Čo je ale hlavné, kniha ponúka presné nástroje na identifikovanie a informácie na pochopenie problému. To, čo sa možno javilo ako neškodný podvod pritom môže znamenať oveľa väčšiu hrozbu a problémy so rozsiahlymi následkami. Kniha bude v predaji v každom dobrom kníhkupectve. Pýtajte sa v kamenných predajniach vo svojom meste, alebo na internete pod názvom (Ne)bezpečný internet, v knižnom vydaní z vydavateľstva Lindeni od januára 2021. Pôvodne kniha mala vyjsť v novembri a pre koronaobmedzenia a zmeny vo sfére tlače a obchodu bola presunutá o niekoľko týždňov neskôr. V predaji je napríklad v Martinuse.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie