Kultúra a umenie

Pokračovanie úspešnej knihy Filmové miesta má aj svoj knižný komplet

10. novembra vychádza očakávané pokračovanie knihy Filmové miesta. Jej autor sa v už prvej knihe z roku 2021 zameral na viacero slávnych filmových miest na Slovensku, analyzoval turistický potenciál, ako aj potenciál v rámci filmovej atraktivity a priniesol pohľad na výnimočne rozsiahly zoznam miest, aké sa na Slovensku dajú s filmom spojiť. Lenže v úvodných stránkach naznačené pokračovanie knihy naozaj neskôr autor priznal ako plánovanú sériu.

knižný komplet Filmové Slovensko

Druhý diel, ktorý poteší čitateľov v roku 2022 tak prináša nemenej zaujímavé miesta a opäť v tej istej krajine. Na malom Slovensku totiž ešte stále možno objaviť zaujímavé filmové lokácie, schopné naplniť minimálne dve plnohodnotné knihy.

Filmové miesta 2 nemajú v ničom zaostávať

Hoci v poradí druhá kniha, všetky tromfy si nevystrieľala. Autor už v rozhovore pre Dobré noviny vysvetlil, že sa s druhou knihou počítalo už dávnejšie a tak nevznikala narýchlo „na kolene“ a už vôbec nie zo zvyškov. Aj pohľad na zaujímavé geografické rozloženie nám dáva tušiť, že tých miest, ktoré oslovili filmárov dosiaľ na malom Slovensku,  je stále naozaj veľa. Ba dokonca sa v druhej knihe objavujú veľké významné projekty zahraničné, či domáce. Filmy, ktoré nemali svoju zmienku v prvej knihe a zámerne sa ponechali pre ďalší diel.

Obe knihy sú tak unikátnym sprievodcom po filmových zaujímavostiach na Slovensku. V druhej knihe tak aj podľa ukážky vidíme rovnaký štýl, dizajn vnútornej obsahovej časti a aj väzba, či rozsah je opäť rovnaký. Ako dve plnohodnotné knihy o ktorých sa nedá povedať, ktorá je lepšia, kým si k nim nesadne pozorný čitateľ, vychádzajú dokonca aj v podobe kompletu. Spoločný komplet s názvom Filmové Slovensko vychádza ako limitovaný počet kusov dostupný vo voľnom maloobchodnom predaji.

Kúpiť ho môžete na stránkach Panta Rhei, Martinus, alebo bux.sk

 

Niekoľko zaujímavostí o komplete Filmové Slovensko:

  • Majitelia prvej knihy to síce asi neocenia. Za to záujemcovia o nákup oboch kníh pre seba, alebo ako darček tak majú príležitosť získať obe knihy spolu v jednom špeciálnom vydaní. Knihy sú inak rovnaké ako tie samostatne dostupné. Rozdielom je len spoločný obal.
  • Obe knihy majú rovnakú farbu, dizajn aj štýl obálok. Kým prvá kniha sa viaže na film Pacho, hybský zbojník, druhý nesie motív zo slávnej Perinbaby.
  • Ako autor avizoval na svojich sociálnych sieťach, druhú knihu sa podarilo vyladiť do detailov aj vďaka spolupráci s filmovými producentami, alebo dedičmi niektorých osobností. Rozhovor v Dobrom rádiu odhalil, že medzi nimi bol aj syn architekta Viliama Grusku, známej osobnosti folklórnych podujatí a televíznej tvorby Slovenskej televízie.
  • Obe knihy majú 152 strán, sú bohato ilustrované a venujú sa vždy zhruba trom desiatkam lokácií v samostatných kapitolách a množstvu ďalších spomínaných medzi nimi, alebo v úvode.

O knihe, projekte a filmovom turizme sa dozviete aj na www.filmovemiesta.sk

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie