novinky

Vláknina: nevyhnutnosť pre zdravie čriev a potraviny s jej obsahom

Nie je novinkou, že vláknina v strave je veľmi dôležitá zložka hlavne vtedy, keď vás trápia žalúdočné problémy či zápcha. Povianočné obdobie je čas, kedy je normálne, že telo ,,štrajkuje“  a vy sa mu snažíte dopriať to, čo podľa vášho názoru je najlepšie. Viete prečo práve vláknina je nutnosť pri spomínaných problémoch?

vločky ovsené a ovocie

Čo je vláknina?

Zjednodušene povedané, vláknina je nestráviteľný sacharid, ktorý prechádza telom bez toho, aby sa v tráviacom trakte vstrebal.  Je rozdelená do dvoch kategórií na základe svojej rozpustnosti vo vode a má veľký význam pre ľudský organizmus.

Rozpustná vláknina je taká, čo sa rozpúšťa vo vode a môže byť metabolizovaná „dobrými“ baktériami v čreve. To znamená, že je účinným prostriedkom na reguláciu cholesterolu či znižovaniu cukru v krvi. Vytvára sa v žalúdku a konzistenciou pripomína gél. Baktérie neskôr tento gél rozložia v hrubom čreve. Na rozdiel od nerozpustnej vlákniny dodáva telu určité množstvo kalórii.

Nerozpustná vláknina sa naopak vo vode nerozpustí a prechádza traktom neporušená, čo znamená, že telu nedodá kalórie. Na druhú stranu pomáha vytvárať objem v stolici a účinne rieši problémy so zápchou.

Kde nájsť vlákninu?

  • Fazuľa – Šošovica a iné fazule predstavujú jednoduchý spôsob, ako začleniť vlákninu do vašej stravy. Môžete ju zakomponovať do polievky, dusených pokrmov či do šalátov.
  • Brokolica – Určite by ste mali túto zeleninu začleniť do svojho jedálnička nielen kvôli vláknine, ale aj iným živinám, na ktoré je brokolica bohatá.
  • Bobuľové ovocie – Čučoriedky majú vysoké množstvo antioxidantov, ale sú aj rovnako plné vlákniny. Pridajte si do raňajkových cereálií aj jahody, černice či maliny.
  • Avokádo – Avokádo sa hodí takmer ku všetkému – toast, šalát, či vajíčka – a hoci je často známe poriadnou dávkou tukov, obsahuje aj veľké množstvo vlákniny.
  • Jablká – Tak, ako sa hovorí : „Jedno jablko denne a nebudete potrebovať lekára“ tak v tomto prípade, jablká obsahujú veľké množstvá vitamínov, živín a aj vlákniny. Nezabudnite si dať jedno na desiatu.
  • Orechy – Orechy sú skvelým zdrojom bielkovín a zdravých tukov – slnečnicové semienka a mandle obsahujú aj veľké množstvo vlákniny. Pridajte si ich do šalátov alebo ich majte ako snack k dobrému filmu.

Nasýtiť sa však potravinami plnými vlákniny môže byť naozaj ťažké, pretože by ste museli každý deň skonzumovať obrovské množstvá zeleniny a orechov, aby ste sa dostali na odporúčané normy.

Vlákninou proti zápche

Vláknina má viacero pozitívnych úžitkov pre ľudské telo. Ak pociťujete zápchu, vláknina môže byť pre vás ideálnym riešením. Aj keď vaše telo nedokáže vlákninu stráviť, jej dostatočné množstvo sa považuje za veľmi dôležité pre zdravie vašich čriev. Je to čiastočne preto, že vláknina zväčšuje veľkosť vašej stolice a robí ju mäkšou. Väčšia a mäkšia stolica vám pomáha udržiavať pravidelnosť, pretože sa rýchlejšie pohybuje vo vašich črevách a ľahšie prechádza.

Tieto dva druhy vlákniny tomu pomáhajú trochu odlišným spôsobom. Nerozpustná vláknina zväčšuje stolicu a pôsobí ako kefka, ktorá preniká cez vaše črevá, aby všetko dostala von a udržala veci v pohybe. Rozpustná odroda absorbuje vodu a vytvára gélovitú látku. To pomáha vašej stolici hladko prechádzať vašimi črevami a zlepšuje jej formu a konzistenciu. Fermentácia jedného typu rozpustnej vlákniny, známej ako prebiotiká, v hrubom čreve môže tiež pomôcť udržať zdravé črevo zvýšením počtu dobrých baktérií.

OptiFibre – Pomocná ruka pre spokojné črevá

Pomôžte telu prirodzenou a ľahkou cestou. Nezaťažujte ho chémiou. Príroda vie dlhodobo a kvalitne pomôcť so zažívaním. Vláknina v prípravku OptiFibre® účinne pomáha riešiť problémy so zápchou a napomáha spokojnému žalúdku a črevám. Vláknina obsiahnutá v prípravku OptiFibre® vyživuje črevné baktérie, čím pomáha k dlhodobému správnemu tráveniu. OptiFibre® je 100% rastlinná vláknina vo forme prášku, ktorá sa získava zo semien guarovej rastliny. Vláknina je úplne rozpustná a môžete ju vmiešať do teplých aj studených nápojov.

OptiFibre vláknina Nestlé

Ľahko sa rozpúšťa v mäkkých jedlách ako jogurt či v zemiakovej kaši. Žiadna horkosť, kyslosť ani podivná pachuť vám na jazyku nezostanú. Vláknina OptiFibre® je chuťovo úplne neutrálna. Vlákninu v prášku môžete prisypať napríklad aj do džúsu, alebo čaju a ich chuť sa nezmení. Odporúčaná dávka je 5-25g denne. OptiFibre® je vďaka svojmu zloženiu vhodný pre dospelých, deti od 3 rokov aj pre tehotné aj dojčiace ženy. OptiFibre je potravina na osobitné lekárske účely pre dospelých a deti od 3 rokov veku. Viac informácií na www.optifibre.sk

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:novinky