Tlačové správyVoľný čas

Túry po Slovensku s deťmi: kam s deťmi a akú obuv do hôr

Túry sú skvelou voľnočasovou aktivitou pre docielenie mentálneho a fyzického zdravia a tiež sú skvelou pohybovou aktivitou pre rodiny s deťmi. Ak chcete deťom dopriať kvalitný pobyt v prírode na čerstvom vzduchu nemusíte chodiť ďaleko, pretože na Slovensku nájdete nepočetné množstvo turistických chodníkov. Niektoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, či seniorov. Kam sa oplatí ísť na túru s rodinu v rámci Slovenska? Aká turistická výbava je dôležitá pre malých turistov?

Turistika a túry s deťmi

Detská turistická výbava

Ak chcete ísť na turistiku s vašou ratolesťou, je dôležité zabezpečiť mu aj základnú výbavu. Tá predstavuje najmä pevnú a stabilnú trekovú obuv, pokiaľ deti už dokážu chodiť po nestabilnom teréne. V prípade menších detí sú nenahraditeľnou pomôckou rôzne typy nosičov, či šatiek, ktoré budú pohodlné rovnako pre vás ako aj pre malého turistu. Pri obliekaní je dôležité siahať po viacerých vrstvách, ktoré budete môcť postupne odstraňovať v prípade zmien počasia a rovnako treba mať na mysli aj to, že na kopcoch je chladnejšie a často aj veterno.

Kam na túru?

Veľmi dobrou prechádzkou pre rodiny s deťmi je Bobrovecká dolina v Západných Tatrách, ktorá je upravená asfaltovou cestou. Táto vyše troch kilometrov dlhá trasa je ideálnou prechádzkou aj s kočíkom, či pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Aj keď je trasa upravená, môžete si užívať neuveriteľné výhľady na krásnu prírodu vôkol vás a nadýchať sa čerstvého horského vzduchu.

Pre trochu náročnejších rodičov môže byť skvelou túrou aj cesta zo Starého Smrekovca na Hrebienok. Ideálnejšia je pre staršie deti, prípadne sa dá bez problémov absolvovať v spomínanom nosiči. Ide o jednu z najznámejších trás vo Vysokých Tatrách a niet sa čomu čudovať, keďže je naozaj krásna a nie až príliš náročná.

Pekne upravená asfaltová cesta vás čaká aj v Roháčskej doline, ktorá sa nachádza v Západných Tatrách. Siaha až po Ťatliakovu chatu a predstavuje peknú prechádzku v obklopení končiarov pohorí. Ťatliakova chata je skvelým útočiskom na vychutnanie kávy, či čaju a posilnenie na ďalšiu cestu. Príjemné prostredie a tichá atmosféra si určite získajú srdcia celej vašej posádky a zanechajú vo vás dobré dojmy.

Čutkovská dolina je ľahko dostupná časť severnej Veľkej Fatry. 7 kilometrov dlhá trasa je vhodná pre kočíky, bicykle, ale tiež aj ako pešia turistika. Malých turistov určite nadchne aj zábavný park obra Čutka. Celá prechádzka je vyobrazená ako náučný chodník, preto je trasa vhodné aj pre staršie deti ako forma edukácie. Počas leta je možné túru spojiť aj s kúpeľom v potoku Čutkovo.

V Pieninách sa nachádza Prielom Dunajca, čo je nádherná tiesňava, ktorá patrí k najkrajším v rámci celého Slovenska. Turistická trasa touto oblasťou vedie od Červeného Kláštora okolo brehu kľukatiaceho sa Dunajca, až po ústie Lesnického potoka. Celá trasa má približne 8 kilometrov a je nenáročná, často vyhľadávaná aj cyklistami.

Turistika po Slovensku môže byť zážitkom pre všetky vekové kategórie. Stačí si len vybrať dobrú trasu, ktorá zodpovedá vašej kondícii, zobrať kvalitnú obuv a oblečenie a vyraziť s odhodlaním do terénu. Aj rodina s deťmi si vie užiť nádherné spoločné chvíle v prírode a učiť tak deti od mala vnímať prírodu ako krásny dar, ktorý je tu pre nás a treba ho chrániť a vážiť si ho.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy