Tlačové správy

Starostlivosť o psychiku počas karantény a mentálne zdravie

Starostlivosť o psychické zdravie je v našom živote nesmierne dôležitá. Je potrebné aby sme nášmu psychickému stavu venovali náležitú pozornosť a obzvlášť v súčasnej karanténnej situácii môže mať veľký vplyv na naše vnímanie reality. Práve teraz keď trávime veľa času doma je niekedy ťažké vedieť oddeliť pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a čas pre seba. Ako si môžete užívať relaxačné procedúry v rámci starostlivosti o vaše mentálne zdravie počas karantény?

Rovnováha a pohoda - mentálne zdravie

Čas pre seba= mentálne zdravie

Počas karantény sa téma mentálneho zdravia otvára čoraz viac. Pobyt v domácom prostredí počas celých dní až týždňov spôsobuje u väčšiny populácie frustráciu. Eliminuje produktivitu a tiež môže dokonca spôsobovať aj problémy vo vzťahoch s najbližšími. Starostlivosť o vaše telo, kedy si vyhradíte čas len pre seba a svoje potreby môže byť pre vás kľúčovou. Pokiaľ chcete venovať pozornosť vášmu psychickému zdraviu. Aj keď teraz nemôžete navštíviť akýkoľvek kadernícky salón v Bratislave, či ísť na kozmetiku, aj doma si viete užiť kvalitný relax.

Domáca starostlivosť o telo

Asi najjednoduchšou variantou ako si dopriať starostlivosť o psychické zdravie sú rôzne relaxačné aktivity, kedy venujete čas len hýčkaniu vášho tela. Horúci kúpeľ s pohárom vína a hydratačnou maskou, čítanie knihy, ktorá leží už polroka na poličke, či pozeranie obľúbeného seriálu. Je len na vás, čo je pre vás relaxačné a či potrebujete byť sami alebo s vašou polovičkou. Hlavné je, aby tieto aktivity boli príjemné pre vaše mentálne zdravie a dopriali vám pocit oddychu od bežných starostí.

Starostlivosť o telo neznamená len nanášanie masiek na pleť, či vlasy, ale aj vlastný sebarozvoj, či aktívny oddych v prírode. Každý sme individuálny a preto aj relax vnímame svojim spôsobom. Robte aktivity, ktoré sú pre vás symbolom oddychu a pokoja. Len takýmto spôsobom umožníte vašej psychike vypnúť a na ďalší deň sa vrátite s čerstvou mysľou pripravenou pracovať a zvládať všetky povinnosti bežných dní.

Režim

Pre zvládnutie karantény je veľmi dôležité vybudovať si akýsi režim, ktorý vás bude držať v správnych koľajách a nedovolí vám upadať do depresie. Veľmi vhodné môže byť plánovanie vášho času počas dňa. Striktne si rozdeľte čas na prácu, starostlivosť o domácnosť a vaše voľnočasové aktivity. Večer sa vždy snažte nechať priestor pre starostlivosť o vaše telo, či psychiku, práve tak ako to v daný deň potrebujete.

Veľmi dôležité je počas karantény eliminovať aj množstvo prijímaných informácií, najmä čo sa týka médií. Nadmerné množstvo času stráveného pri obrazovke a neustále kontrolovanie noviniek ohľadom súčasnej situácie neprispieva k zdraviu vašej psychiky.

Nemusíte byť 100%

Ľudia v súčasnom svete na seba kladú nesmierne vysoké nároky a potrebujú každému dokázať, že sú nesmierne produktívni a vo všetkom dokonalí. To nás vedie ešte k väčším psychickým ťažkostiam spôsobeným nadmerným tlakom a stresovými situáciami. Pracujte svojim tempom a aj počas práce z domova sa snažte zo seba vydať to najlepšie, nestresujte sa však tým aby ste boli za každej okolnosti dokonalí. Mýliť sa je predsa ľudské a práca z domova je pre nás všetkých úplne novou skúsenosťou.

Ako si udržujete mentálne zdravie počas karantény Vy? Všimli ste si počas týchto dní zmeny na vaše nálade, či správaní?

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy