GastronómiaTlačové správy

Bezlepková strava a bezlepkové potraviny: pestro a chutne

Bezlepková diéta je pre celiatikov nevyhnutná, pretože pri konzumácii lepku majú značné zdravotné problémy. Ide vlastne o jedinú možnosť liečby celiakie, kedy pacient musí úplne zo svojho jedálnička odstrániť potraviny s obsahom lepku. Stravovať sa bezlepkovo je veľký rozdiel, najmä pri prechode z tradičnej slovenskej kuchyne a tradičných slovenských potravinových návykov. Bezlepková diéta však nemusí byť o obmedzovaní, pretože v súčasnosti už existuje množstvo skvelých alternatív bezlepkových potravín a surovín, ktoré vám umožnia stravovať sa pestro a chutne. Ako na to?

Gluten free diet celiakia pečivo

Pozitívny prístup k jedlu

Bezlepková diéta je určitým obmedzením a preto je veľmi dôležité vnímať ju s určitým nadhľadom. Zmeniť vaše stravovacie návyky nebude hneď od začiatku jednoduché. Napriek tomu by ste mali k jedlu bez obsahu lepku postupovať s pozitívnym prístupom. Zamerajte sa predovšetkým na potraviny, ktoré môžete konzumovať a teda prirodzene neobsahujú lepok. Tie sa snažte konzumovať v najväčšom množstve a vyhľadajte si rôzne spôsoby ich spracovania do kreatívnych a chutných receptov.

Bezlepkové produkty

Ako som už spomenula v úvode, v súčasnosti na trhu nájdete široké spektrum bezlepkových variant bežných jedál. Bezlepkové sladkosti, či bezlepkové cestoviny sú skvelou alternatívou pri vašom prechode z bežnej stravy. Sladkosti, aj tie bezlepkové, nie sú vhodné na pravidelnú konzumáciu vo veľkom množstve. Ak si však neviete odpustiť sladké dobroty, odporúčam tie bezlepkové sladkosti, ktoré sú sladené prírodnými sladidlami.

V rámci vašej bezlepkovej diéty by ste sa v žiadnom prípade nemali spoliehať len na produkty zo supermarketu vo forme rôznych polotovarov. Rovnako je to aj s návštevou reštaurácií. Nájdite si zopár podnikov, ktoré ponúkajú bezlepkové menu, no snažte sa navštevovať ich len sporadicky a predovšetkým konzumovať doma pripravené jedlo z kvalitných bezgluténových surovín.

Bezlepkové komunity

Medzi najlepšie možnosti ako sa rýchlo dostať do bezlepkovej diéty, prípadne si udržiavať zdravý prístup k vareniu a konzumovaniu potravín bez obsahu lepku, patrí začlenenie sa do komunity. Bezlepkové webstránky, časopisy, či profily na sociálnych sieťach vám dodajú motiváciu a inšpiráciu do varenia a naučíte sa ako jesť zdravo a chutne aj keď trpíte neznášanlivosťou lepku.

Vzdelávanie sa je veľmi dôležité, pretože čím viac budete o potravinách s obsahom, či bez obsahu lepku vedieť, tým lepšie môžete pripravovať recepty a využívať pri varení kreativitu. Rovnako vám to pomôže aj v obchode pri čítaní etikiet, kedy si budete istý, že produkt, ktorý držíte v rukách je naozaj bez obsahu lepku a môžete ho bez výčitiek skonzumovať.

Pri príprave vašej bezlepkovej stravy sa snažte byť kreatívni a tvoriť jedlá s veľkým obsahom ovocia a zeleniny. Vyhľadávajte potraviny, ktoré prirodzene neobsahujú lepok a vyhýbajte sa spracovávaným potravinám. Na nákup voľte internetové a kamenné predajne špecializované na bezlepkové produkty a snažte sa nájsť inšpiráciu cez rôzne platformy, aby sa vaša diéta stala aj vašou záľubou.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia