Kultúra a umenieTlačové správy

Knihu Filmové miesta 2 uviedli do života „filmovo“ na filmovom mieste

Na knižnom trhu sa 7. novembra objavila očakávaná kniha, pokračovanie Filmových miest. Druhý diel Filmové miesta však 12. novembra uviedli o trochu viac slávnostnejšie a ako sa na knihu o filme a o Slovensku patrí, spojila niekoľko filmových pripomienok s nenápadným filmovým miestom. Uvedenie knihu do života prebehlo v reštaurácii a penzióne Krone v historickom centre Svätého Jura, v budove, ktorej základy pochádzajú zo 16. storočia. Filmová kniha bola pokrstená, ako inak, filmovo. Symbolicky 1000 ročnou včelou, medovým destilátom, ktorý má krásny názov pripomínajúci slávne dielo našej kinematografie – Tisícročnú včelu (1983) režiséra Juraja Jakubiska, ktorej je v knihe venovaných niekoľko miest.

Filmové miesa 2 krst 1000 ročná včela

Uvedenie do života filmovo a na filmovom mieste

Autor knihy, kulturológ a špecialista na filmový turizmus, Tomáš Galierik, si za krstného otca zvolil historika Michala Kováčika, ktorý v minulosti pôsobil na filmovo významnom hrade Červený Kameň a mal možnosť sa podieľať aj na dôležitej kapitole prvej knihy Filmových miest venovanej práve spomínanému hradu. Dnes manažér reštaurácie a penziónu Krone, ktorého štýlová pivnica a jedáleň, interiéry, ale tiež svätojurské historické okolie v nedávnej dobe použili hneď dve televízie (JOJ aj Markíza) vo svojej seriálovej tvorbe. Samotné pivničné priestory historickej budovy napríklad poslúžili filmovému štábu pri výrobe scén do nového pripravovaného mysteriózneho seriálu.

Na rovnakej ulici ako penzión Krone sa pritom v smere do kopca nachádza ďalšie zaujímavé filmové miesto. Kultúrne významný miestny Renesančný vinohradnícky dom sa objavil vo filme Sviňa (z roku 2020) ako miesto nakrúcania scén, kde sa odohrávala vražda novinára. Celý Svätý Jur je pritom svojou vinárskou tradíciou v regióne, aj pre niektoré miesta v samotnom meste, využívaný filmármi už od dávna. „Svätý Jur v sérii kníh venovaných filmovým miestam ešte bude mať svoj priestor. Veď tu nakrúcali aj slávne filmové Červené víno,“ pripomína autor knihy.

Prepojenia nielen na filmovú sériu Tisícročná včela

Kniha Filmové miesta 2 prechádza celým Slovenskom od východu po západ a približuje nám tajomstvá mnohých slávnych zahraničných aj domácich filmov. Samotné uvedenie do života sa nenieslo v symbolike Tisícročnej včely, nakrútenej podľa námetu Petra Jaroša, náhodou. Filmové miesta 2 sa podrobne venujú filmovým scénam aj práve zo slávnej Tisícročnej včely. Vznikali v Spišskej Sobote, dnes súčasti mesta Poprad, ale tiež pri gotickom kostole Všetkých svätých v obci Ludrová pri Ružomberku, ktorý je sám o sebe významným filmovým miestom.

Tisícročnou včelou sa viaže tiež stará železnica pri Španej DolineČremošniansky tunel s Túfenským tunelom. Miesta, ktoré autor uvádza rovnako v súvislosti s mnohými inými filmami a nemali by zostať zabudnuté. Takých lokalít obsahuje kniha, podobne ako jej minuloročný prvý diel, nepreberné množstvo. Čitatelia sa tak môžu opäť tešiť na neopakovateľnú cestu zážitkami a zaujímavosťami, aké na film pozerajú často pre mnohých z dosiaľ neznámej perspektívy. Kniha Filmové miesta 2 vychádza v novembri 2022 ako druhý diel série, súčasne ako súčasť knižného kompletu Filmové Slovensko vo vydavateľstve DAJAMA.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie

Komentáre sú ukončené