reklama

Ľudovít Štúr divne zneužitý automobilkou do reklamy

Ak chcete použiť do reklamy známu osobnosť, ktorá vám to predá už len tým, že ukáže svoju tvár, pripravte si balík. Originál Angelina stojí poriadne peniaze a ešte k tomu nemáte isté, že bude mať záujem. Aj preto Mobelix používa dvojníkov. Lenže akú osobnosť môžete mať zadarmo a ešte z toho vyťažiť? Asi každý normálne premýšľajúci Slovák vníma niektoré historické osobnosti Slovenska na toľko významné, že do ich činov a imidžu vkladá dôveru. Už sme sa kedysi pohrávali s myšlienkou, čo by sa stalo, ak by nám Milan Rastislav Štefánik propagoval letenkový portál, alebo Ľudovít Štúr odporúčal nákup kníh online. No keď sme zazreli Ľudovíta Štúra ako tvár kampane známej automobilky, ktorá ho stvárnila do viacerých polôh a podôb vo svojich kampaniach, ktoré so Štúrom v skutočnosti nemajú nič spoločné, to už je možno príliš.

Ľudovít Štúr v reklame automobilky

Fascinoval aj Decodom, predajca nábytku, ktorý si na billboardy vyvesil Ľudovíta Štúra, hoci skrine nemajú jedinú spojitosť s jeho osobnosťou a históriou. Následne len tak, ako v prípade automobilky, hľadá sa umelo nejaká spojitosť, len aby Ľudovít Štúr mohol byť maskotom značky. Nie, toto sa už nezdá normálne. Použime rovno Winstona Churchila, alebo Williama Shakespeareho, že predáva niečo v našich končinách. Daná osobnosť sa už nemôže brániť, tak koho by to trápilo?

Kaviarne u Štúra
Ľudovít Štúr sa už objavil v koncepte kaviarní a reštaurácií, ktoré sa však svojim imidžom priblížili ľuďom, neplietli sa reklamou a prílišným komerčným závanom. Láska a odpustenie použitia tváre národného buditeľa bola požehnaná chuťou a dobrotami, najmä však konceptom kaviarní. Pred nimi nikto Štúra tak výrazne nepoužil. Oni mu dali imidž a hodnotu, pretože kaviareň si vzala do rúk a do všetkého svojho pôsobenia štúrovskú slovenčinu, čo dodnes tvorí imidž podnikov. Pôvodná sieť Shtoor sa neskôr zmenila na jednoduchšie Štúr Caffé a podnik s raňajkovým menu Ranô ptáča. Po odsťahovaní z priestorov v Martinuse koncept kaviarne s pohostením v kníhkupectve spravila iná prevádzka. Originál Štúr sa však presťahoval do jedného z dvorov cez električkové koľaje oproti.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reklama