Na titulkeTechnika

Recenzia: Kuchynský robot Lauben, pekný dizajnový aj schopný kúsok

Na trhu je nepreberné množstvo kuchynských robotov. Celé desaťročia to bol najmä mixér a rôzne prídavné vychytávky, než to začal byť predovšetkým nástroj na miešanie a miesenie s prídavnými funkciami ako mixovanie, mletie a pod. Mať kuchyňu a jej techniku doplnenú o schopný kuchynský robot je výhra. O to viac, ak ide o dizajnový kúsok, ktorý dobre vyzerá a ešte lepšie pracuje. My sme sa zoznámili s kuchynským robotom nemeckej značky Lauben s názvom Kitchen Machine 1200. Na trhu je uvádzaný aj s rozlíšením variantu na BC (čierny) a WT (biely).

Lauben Kitchen Robot 1200

Spoľahlivý kúsok nepoteší viacerých členov domácnosti. Prípravu krémov, ciest, vyšľahaných bielok, poliev na dezerty, či tých najmazľavejších substancií môžete nechať na prístroj, čo znamená venovanie času niečomu inému, či štúdiu receptov… alebo žhavenie linky s „priateľom na telefóne“.

Akou výbavou sa pýši kuchynský robot Lauben?

Základné funkcie v hlavnej nerezovej nádobe sú miešanie, miesenie a šľahanie. Ku všetkým z týchto funkcií prislúcha konkrétna násadka (nástroj), ktorý sa kuchynský robot nasadzuje jednoducho. Stačí a to aj jediná ruka. Nerezová nádoba, v ktorej príprava prebieha, sa usádza pod výklopné rameno. Poistka s ukazovateľom dobrého nasadenia a nesprávneho vlastne nesprávne nasadenie ani nedovolí, takže prístroj nespustíte. Zabezpečí tak, že funguje len ak všetko sedí. Poistky sa postarajú najmä o to, že prístroj vydrží dlhé hodiny práce.

Zásadnou funkciou je mlynček na mäso. Poteší mužské osadenstvo domácej jedálne. Aj preto, že ponúkne dva typy hrúbky, ale tiež preto, že je súčasťou plastová násada na črievka s ktorou možno vyrábať klobásky, alebo domáce jaternice. Stačí do mlynčeka dostať pripravenú zmiešanú zmes. Na jej zmiešanie pritom dokonale poslúži nádoba a funkcia miešania. Mäso s koreninami tak nebudú len o náhode a šťastí pri dôkladnom miešaní.

Ďalšou hlavnou funkciou je mixér. Ten má viac ako 1 litrovú nádobu z tvrdého skla. Nasadzuje sa na vrchnú časť prístroja na miesto chránené poklopom. Ten odistíte stlačením tlačidla a odhalením rotora. Na rovnaký rotor sa dá nasadiť aj menší mixér, ktorý je súčasťou balenia. V ňom nasekáte na drobné mak, kávu, alebo orechy. Mak aj orechy môžu zanechať stopy mastnoty, čo je jasné z ich prirodzených obsiahnutých olejov. Vo všeobecnosti sa však všetky nástroje veľmi dobre umývajú a podľa výrobcu je ich možné umývať aj v umývačke riadu.

Postrehy ku vzhľadu a funkciám kuchynského robota:

  • Prívodný kábel má dĺžku niečo cez 1 meter a dá sa skryť v spodnej časti jeho zasunutím „ručne“.
  • Prístroj je postavený na nožičkách, ktoré sa ihneď prisajú o povrch stola (bez obrusu) aj bez nutnosti navlhčenia.
  • Nie je veľmi hlučný oproti iným podobným strojom.
  • Poteší rýchlosť s akou možno vymeniť alebo nasadiť nástroje.
  • Celomedený motor by mal vydržať dlho
  • Celá nástrojová výbava je obsiahnutá v hlavnom balení. Dokúpiteľné sú len špeciálne tri nástroje na výrobu troch druhov cestovín, ktoré však nie sú tak tradičnou záležitosťou na slovenskom trhu. Preto už aktuálnu výbavu možno považovať za dostatočnú.
  • Rameno je navrhnuté tak, aby odistenie a spustenie bolo možné jednou voľnou rukou, podobne ako pohyb s ním.
  • V našom prípade sme si otestovali čierny variant, ktorý pôsobí elegantne a určite bude farebne stály.
  • K miešacím a miesiacim nástrojom je aj kryt na misu, ktorý sa upevňuje na rameno ešte pred nástrojom. Prilieha a chráni tak priestor od prskancov. Priezor dovoľuje pridávanie surovín počas prípravy.

Čo poteší majiteľa kuchynského robota Lauben

Osem rýchlostí, minimum možností ako stroj pokaziť a aj v postupe niečo zmrviť. Súčasťou balenia je niekoľko receptov v pridanej kuchárskej knižke, kde možno nájsť niekoľko bežných receptov. Na nich si môžete otestovať, aký je rozdiel varenia a príprav ciest po starom, a po novom – keď necháte všetko na neho. Poteší tak recept na pizzu, ktorej cesto je tradične známe ako lepkavé počas prípravy, než ho namúčime.

Relatívne tichá prevádzka netvorí hluk pre ktorý by skončila akákoľvek iná zábava a diskusia v kuchyni. Mlynček funguje spoľahlivo. Mäso nakrájané na väčšie kocky ľahko melie a záver mletia, najhoršia časť pri práci s mlynčekom, tiež nie je horor. V mlynčeku pri klasickom triku so strúhankou či suchým rožkom, nezostáva zbytočne veľa mäsa, čo poteší najmä ak varíte v menšom počte a úsporne.

Prístroj pôsobí stabilne, je stabilný a cestám, či krémom sa venuje s patričnou dôkladnosťou. Je potrebné myslieť na to, že motor dáva do pohybu celkovo tri rotory na celom prístroji a nedajú sa vzájomne vypnúť. Preto nádobu na miesenie nemožno používať ako sklad zvyšných dielov, ak chcete používať len mlynček. Pohodlnosť a snaha o minimalizovanie počas skladovania tak v tomto prípade musí ísť bokom. Prakticky tak môžete používať všetky tri funkcie naraz, no rovnako tak budú v pochybe aj v rámci rovnakej rýchlosti.

Pekný kúsok v kuchyni poteší predovšetkým všetkých tých, ktorí chcú ušetriť čas pri príprave cesta na chlieb, pizzu, či dezerty a venovať sa iným činnostiam. Zbavenie sa nečistej práce má svoje výhody. Prípadne motivuje vôbec pustiť sa do konkrétnych receptov ak práve nečistota a zdanlivý chaos odrádzali. Od rovnakej značky je na trhu napríklad aj ryžovar.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Na titulke