Technika

Vyskúšali sme si ryžovar Lauben Rice Cooker 1800BC. Čo ponúka?

Na trhu už možno nie je novinkou, ale predsa si zaslúži našu pozornosť. Ako zástupca spotrebičov určených na prípravu ryže, ponúka osvedčené vlastnosti tohto segmentu. Minimum ovládacích prvkov, režimov a možností pokazenia či zlyhania. Ryžovar má jednoduchú konštrukciu a tiež funkciu. Napriek tomu nemecký Lauben ponúka aj niečo navyše. Jeho ryžovar Rice Cooker 1800BC ponúka eleganciu, dobre umývateľné materiály, minimálnu váhu a slušnú spoľahlivosť. Pod značkou nájdeme niekoľko modelov, konkrétny 1800BC ponúkne zaujímavú kapacitu. Ide o 1,8 litrov ryže, ktoré môžeme pripraviť pomocou automatického programu. Horn nádoba, ktorú si môžete pridať na základné telo variča, môže poslúžiť na prípravu jedál na pare.

Lauben ryžovar

Stále to však je ryžovar a to bude aj pravdepodobne najčastejší spôsob jeho využívania. Kapacita je slušná, ovládanie jednoduché a údržba rovnako tak. Vyberateľná vnútorná nádoba je na klasický spôsob ryžovarov riešená ako vyberateľná. Umyť ju možno v umývačke. Vložená ryža zaliata rovnakým dielom vody, prípadne podľa druhu ryže aj väčším množstvom, si žiada len dochutenie, soľ, korenie, bylinky, alebo mrazený hrášok, ak to vaše chuťové poháriky obľubujú.

Balenie a konštrukcia

Vo veľmi váhovo ľahkom balení sa nachádza prístroj, jeho vnútorná variaca nádoba s nepriľnavým povrchom, presklený vrchnák s ventilom na únik pary, ako aj nádoba vrchná. Na ňu sedí pokrievka (sklenený vrchnák) rovnako dobre, ako na vnútornú variacu nádobu. Súčasťou je ešte stručný návod, ako aj odmerka a lyžička z bieleho plastu. Odmerka poslúži vtedy, ak nemáte inú odmerku v domácich podmienkach.

Obsluha a zásadné výhody

Lauben Rice Cooker 1800BC neprichádza v zásade so žiadnymi zásadnými zmenami, čo by už neposkytoval bežný kvalitný ryžovar. Má však navyše nádobu, s ktorou si hravo pripravíte iné pokrmy pripravované na pare. Tým sa líši od klasického ryžovaru. Ako je zvykom pri tomto druhu spotrebiča, používateľom nekomplikuje ovládanie a jednoduchosť ovládania žiadnymi špeciálnymi prvkami a programovateľnosťou. Pre varenie ryže  postačí jediný program – tlačidlo. Doplnené je o svetelnú signalizáciu, ktorou rozlíšite aj z diaľky, či sa ryža varí, alebo je dovarená a prístroj sa sám prepol na režim automatického udržiavania teploty. Tento režim je určite vítaný, ak sa čaká na zvyšok obsahu tanierov a prestierania obeda a ryža je len prvým hotovým dielom.

  • Používateľa poteší objem 1,8 litra
  • Jednoduchosť ovládania
  • Elegantný dizajn
  • Ľahké umývanie
  • Rozšírenie použiteľnosti aj na parné varenie
  • Veľmi ľahký, nenáročný na prenášanie a veľmi dobre skladný na seba.

Lauben má v ponuke ešte niekoľko ryžovarov. V prípade 1800BC ide o veľmi priaznivú cenu, výborné vlastnosti a objem, ktorý ocení predovšetkým početná rodina, alebo príležitosti ako grilovačky, letné posedenia pri šalátoch, grilovanom mäse s ryžou. Rovnako tak ho ocenia tí, ktorí nepripravujú jeden obed na jediný deň, ale viacero. Dôležité je pritom podotknúť, že ryžovar 1800BC nie je určený len na veľké vyváranie. Vložiť do neho totiž môžete pokojne aj menej ryže pre dvoch. Kapacitu je nutné chápať ako maximálnu a nie striktne danú.

V prípade nášho testovania ide o spokojnosť a len príjemné užívateľské skúsenosti.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Technika