televízna reklamazamyslenie

Víkendové detské rána a televízne reklamy medzi rozprávkami

Každý rodič to pozná. Cez víkend sa v televízií odohrávajú boje animovaných postavičiek, známych hrdinov, príbehy, ktoré sme milovali ešte my pred 20 rokmi, no nie len to. Medzi všetkými tými rozprávkami s kvalitou, či šialene úbohými umelo vytvorenými lacnými seriálmi na detských staniciach, sa nachádza niečo oveľa nebezpečnejšie. Bez priveľkého preháňania právom rodičia nazývajú reklamné bloky za vymývanie mozgov. Deti milujú tóny, najmä ak sú spojené s textom, ale tiež originálne zvučky, zvuky a prejavy. Spoznáte to, keď si namiesto ľudovej pesničky spievajú zvučku z reklamy a neprestajne hovoria o nejakých „gormitoch“, ktoré musia mať, lebo to má dnes každé dieťa.

Dieťa, televízia, kupovaná

Dieťa je nástroj manipulovania
Detské reklamy sa od bežných rozlišujú prehnanou akciou, sloganmi, ale najmä hudbou so slovami, ktorá je krátka a výstižná pre danú reklamu. Pri sledovaní rannej televízie môžete byť prekvapení, koľko reklám používa svoje vlastné krátke piesne s jednoduchými slovami len preto, aby zapôsobili v najmenších hlavách a zaznievali vždy pri ďalšom a ďalšom sledovaní konkrétnej reklamy. Stačí 4x videná a počutá reklama a tóny so slovami zostanú pokojne na celé mesiace vo vyvíjajúcej sa hlave. A odrazu dáva zmysel, odkiaľ je tón a slová pesničky, čo si dieťa pospevuje, či akú to cikajúcu bábiku stále malá dcéra spomína. Reklamy vysielané v čase, keď pred televízorom sedia len deti, sú výborné v tom, že rodič nemá veľmi kontrolu aj pre iné povinnosti, nad tým, či reklama príliš motivuje, alebo len zarmucuje. Ešte stále je viac ako polovica Slovenska na úrovni, kedy dieťa môže zostať smutné z toho, že v reklame si deti po sebe strieľajú nejaké kolíčky z plastovej pušky, alebo stavia predraženú populárnu hru.
Týchto zopár názorov je však skôr vysvetlením, odkiaľ mnohé deti majú svoje piesne, slogany, a podobne. Jasné, že keď dieťa niekde zarecituje zvučku z čistiaceho prášku, nedá sa ustrážiť celý deň, aby nesledovalo reklamy. Ono to má však aj iný dôsledok. Rôzne deti trvajú rôznym spôsobom na svojom. Poznajú len to, s čím prišli do styku, niekto im predstavil, alebo ich priláka úžasný obal. Sú rodičia, ktorí dajú na dieťa, pretože ukáže v supermarkete len na jeden výrobok, sú prekvapení, že dieťa chce rozhodovať a pokladajú to za nárast inteligencie. Kdeže. Reklama uspela a naplnila sa jeho funkcia.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízna reklama