Na titulkeTechnikaTlačové správyzamyslenie

(Ne)bezpečný internet, kniha venovaná internetovým hrozbám v predaji

Známy portál venujúci sa upozorňovaniu na internetové podvody, falošné eshopy a hrozby, prichádza so zaujímavou knihou (Ne)bezpečný internet.

Obmedzenia, ktoré už niekoľko mesiacov v rôznej miere trápia bežných ľudí, nás upútali doma. Internet je nevyhnutný pre prežitie viac, než kedykoľvek v našom živote doteraz. Situácia teda prinútila aj skeptikov siahnuť po moderných technológiách, dospelé deti po riešeniach spojenia pre svojich rodičov, či starých rodičov. Rodinná wi-fi dostáva v bežnej domácnosti zabrať viac, než je obvyklé. Zoznamujeme sa s internetom už v nízkom veku a teraz pripájame aj svoje deti. Často bez toho, aby nám niekto dal potrebné rady a vysvetlil niečo o bezpečnosti. Mnoho rodičov takéto informácie poskytnúť nedokáže. Miesto, akým je portál hoax.sk je tak každým dňom plné správ od obetí podvodníkov. Tými okradnutými, či zneužitými ľuďmi, ktorí nedokázali rozoznať hrozbu, útočníka, či kyberšikanu v rôznych jej podobách. Aj to len za predpokladu, že obeť sa snaží nájsť pomoc a podarí sa cez niektoré kľúčové slová naraziť na portál. Na nich číha tam vonku nemálo hrozieb. Ako pavučín, ktoré číhajú, než niekto nepozorný pôjde okolo a…

nebezpečný internet a podvody

Zo skúseností portálu HOAX.sk vychádza ucelená publikácia o hrozbách

Hoax.sk na mnohé problémy upozorňuje už osem rokov. Miest, kde môžete napísať a overiť si hrozbu, ale stále nie je dostatok. Pritom mnohým zúfalým ľuďom postačí vedieť často krát len to, do akého problému sa vlastne dostali ako z neho von. Každý deň sa nájde oklamaná obeť podvodníka, ktorá si zakúpi zázračný liek. Až pri čakaní na kuriéra zistí, že v objednávke nebude vychvaľovaný všeliek. Najmä seniorov oslovuje skvelo nastavený marketing, aby sa reklama nezobrazila ich deťom, vnukom, ale len im. Overovanie informácií je tak nevyhnutné. Pri nákupoch na neznámych stránkach, čítaní informácií, vážnych tvrdení, aj pri hľadaní riešení k problémom.

nebezpečný internet a podvody

Foto: falošné stránky Ministerstva zdravotníctva a falošný lekár, ktorý odporúča zázračný liek na vyliečenie cukrovky prilákal nemálo obetí.

Šéfredaktor portálu pôvodne jednotlivé postupy využíval ako informačné „brožúry“ pre obete, aby mohli poskytnúť potrebné základy a odporúčania riešení. Ako postupovať, kam písať, čo si uložiť a ako proti hrozbe bojovať. Každá nová hrozba, podvodník, či falošná súťaž na Facebooku okrádajúca ľudí o kredit z mobilu, či peniaze cez zneužitú platobnú kartu, priniesli niečo nové. Jej rozsah však rástol a po prejavenom záujme známeho vydavateľstva začala ešte pred pandémiou vznikať knižná podoba projektu (Ne)bezpečný internet. Neviazaná na nabitý notebook a pripojený internet. Vydanie pribrzdila pandémia, no od 15. januára je v predaji v každom internetovom kníhkupectve.

Kniha o bezpečnom a nebezpečnom internete

Cieľ knihy je jednoduchý. Zastúpiť miesta ako HOAX.SK všade tam, kde nemá dosah. Každý čitateľ v akomkoľvek veku by mal pri troche chuti začítať sa nie len pochopiť, o čom je internet, rôzne portály, služby, alebo cesty jeho používania. Mal by najmä pochopiť nedostatky, jednotlivé možné hrozby a identifikovať ich. Časť venovaná osobnej bezpečnosti nehovorí ani tak o hrozbách, ale o chybách, ktoré ľudia robia. Vedome, aj nevedome. Jednoduché rady, ako sa zabezpečiť, neohrozovať seba, ani svoj počítač, prípadne členov rodiny. Kniha nezabúda na problémy detí a aj riešenia predstavuje tak, aby boli zrozumiteľné pre všetky generácie. Problémy dospelých, aj vážne témy s ktorými by deti nemali prichádzať do styku a predsa sú nimi často ohrozované už v prvý deň pripojenia na zoznamke či v sociálnej sieti.

Tými najdôležitejšími témami, ktorými sa zaoberá, sú nepochybne:

  • Kyberšikana v rôznych jej podobách
  • Kyberstalking
  • Zoznamky a sociálne siete a hrozby v ich prostredí
  • Nakupovanie cez internet
  • Spam, Scam, falošné emaily
  • Hoax, fake news a falošné portály
  • a ešte o mnoho viac

Hoax a fake news sú viac ako len aktuálne témy

V aktuálnej dobe by práve hoax a fake news mali mať výrazné miesto vo vyučovaní informatiky. Sociálne siete sú preplnené nenávistnými náladami, bojujúcimi názorovými tábormi a dezinformáciami. Tým sa darí úspešne zaujať výraznou viralitou nespokojných ľudí vyhľadávajúcich akékoľvek rozptýlenie. Práve hoaxy pritom ponúkajú dostatočne silné emócie, ktoré rozprúdia krv v žilách. Darí sa im to napriek tomu, že hoax je prakticky zámerne vymyslená poplašná správa. Tá má pritom neraz ničivé následky a mení správanie ľudí. Akékoľvek hrozby a poznatky o tom, ako ich identifikovať a bojovať proti nim, stále nie sú dostatočne zastúpené v učebných osnovách. Neraz je zmienka o nich na stredných školách len akousi povinnosťou, ale reálna podoba takýchto hrozieb žiakom nie je predstavená. Knižná novinka má niekoľko ďalších cieľov. Taktiež ten, aby si z nej každý vzal niečo dôležité a vedel hrozby rozoznávať, brániť sa, alebo priamo voči nim bojovať. Ak sa ňou inšpiruje aspoň zopár učiteľov informatiky a jednotlivcov „tam vonku“ medzi ľuďmi, budeme na tom nepochybne lepšie.

nebezpečný internet a podvody

Foto: falošné stránky s logom RTVS sú aktuálne šírené masívnou reklamnou kampaňou. Zaujmú obrázkami plesnivých nechtov a vymyslenými článkami o Ivete Malachovskej, ktorá sa s nesprávnou fotografiou priznáva k zdravotným ťažkostiam. Vážnejšie sú však nepochybne vymyslené správy na politickú tému, alebo iné vážnejšie spoločenské témy. Najmä tie, ktoré kombinujú reálne fakty a pôsobia dôveryhodne.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Na titulke

Komentáre sú ukončené