Na titulkezábava

Zaujímavosti o seriáli Iveta, úspešnom seriálovom počine televízie JOJ

Televízia JOJ nás opakovane neohuruje seriálovou tvorbou, no Iveta, ktorá prišla v januári 2023, vyráža dych. Kvalitou, úrovňou, aj obrazom. Nechýba mu humor, poriadna scéna, scenár a aj graficky sa neponáša na štúdiové bezokenné Paneláky a Nemocnice. Je skrátka skutočným seriálom, ktorý sa kvalitou ponáša na film. Akoby svitalo na lepšie časy, hoci uvedenie Ivety nemusí znamenať, že všetko ostatné bude v produkcii JOJ odteraz na tejto úrovni. Niekoľko zásadných faktov o seriáli hovorí samo za seba.

Iveta JOJ

Seriál Iveta sa oplatí pozrieť. foto: joj.sk

Zaujímavosti o slovenskom seriáli Iveta

  • Režisérom je Jan Hřebejk, ktorý stojí za mnohými legendárnymi filmami aj seriálmi. Medzi nimi napríklad nezabudnuteľné Pelíšky.
  • Jednou z hlavných postáv je Milan Ondrík, ktorý predstavuje módneho stylistu a návrhára. Používa pritom nezvyčajný netypický hlas, ktorým sa líši od iných svojich postáv.
  • Milan Ondrík hral aj v inom nedávnom Hřebejkovom tv filme Veterán o mužovi, ktorý sa vracia z cudzineckej légie po dvoch desaťročiach služby, takže už sa medzi sebou poznali a spoluprácu si nepochybne aj pochvaľovali.
  • Scenárista aj režisér boli Česi, no napriek tomu sa podarilo vytvoriť úspešný formát sediaci na Slovensko a rozdielnosť regiónov
  • Hlavnú úlohu získala Alžbeta Ferancová, tanečnica a speváčka, ktorá v minulosti tvorila súčasť novej generácie súťaže Koleso šťastia na Markíze, videli sme ju v talentových šou, v reklamách, na obálkach časopisov ako modelku a tiež účinkovala v súťaži MISS.
  • Seriál Iveta sa nakrúcal z malej časti v Trebišove, no hlavne v Bratislave a v Skalici. Podľa niektorých dostupných informácií na stránkach televízie sa siahlo aj po krátkych scénach v Grécku.
  • V knihe Filmové miesta 2 sa spomína, že nakrúcanie prebiehalo v roku 2021 v Skalici. Seriál s názvom Iveta v tom čase mali aj v Čechách. Na streamovacej službe VOYO bol tak pre Česko a Slovensko sprístupnený iný seriál s názvom Iveta (o živote speváčky Ivety Bartošovej). V tom čase, zhruba pred rokom, sa už na TV JOJ objavili prvé ukážky na seriál s rovnakým názvom, ale na JOJ. Pár sekundová ukážka stačila autorovi knihy, aby spoznal skalické historické námestie.
  • Jednou z modeliek v seriáli je aj mladá herečka Ráchel Šoltésová, ktorá je známa ako študentka z Pána Profesora a mladá medička z Druhej šance. Oba seriáli sú z produkcie TV Markíza.
  • Ide o prvý seriál TV JOJ, ktorý si na mnohých miestach, vrátane nás, vyslúžil pozitívne hodnotenie.
  • Téma modelingu, uplatnenia, budúcnosti a strastí mladých dievčat, nie je úplné tabu. Seriál používa konkrétne témy a profesie a nepokúša sa zapáčiť všetkým akousi vyrovnanosťou. Nie je Diablom čo oblieka Pradu, ani Emily in Paris. Je seriálom s mnohými slovenskými reáliami a hlavnou hrdinkou a jej osudom. To je jeho kvalitou.

Kritika z Trebišova

Uvedenie seriálu sa stretlo s pohoršením a kritikou východniarčiny, či zosmiešňovania regiónov a pod. Tvorcovia sa však bránia tým, že seriál nemohli celkom posadiť do regionálneho jazyka, pretože by bol ťažšie zrozumiteľný a nasadenie titulkov by už hraničilo s preháňaním, či vytvorením dojmu úplného odcudzenia. Našli kompromis v podobe upravenej východniarčiny, ktorá zostala zrozumiteľná aj zvyšku Slovenska a aj tak bola prijatá. V samotnom Trebišove sa však cítia niektorí jednotlivci ukrivdení a poškodení. Nám ostatným je jedno, či je to Trebičov, Michalovce, alebo Sabinov. Teší najmä humor a aj fakt, že sa dá naozaj na výsledok pozerať a je v ňom cítiť celkom iná úroveň profesionality.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Na titulke

Komentáre sú ukončené