zamyslenie

P*rnoškandál v politike = Pluska nevie, ako funguje Facebook

škandál failDnešný veľký p*rnoškandál, ktorý je na obrovskej titulke denníka Plus 1 deň, oznamuje celému národu šokujúcu správu o tom, že dvaja, či až traja politici majú medzi priateľmi na Facebooku mladú slovenskú p*rnoherečku. To, že jej meno našli medzi priateľmi týchto politikov považujú za pornoškandál. Mohutná bomba, ktorá vznikla doslova z ničoho, je tak jasným dôkazom zásadnej obmedzenosti autorov, ktorí nám podsúvajú obsah známeho denníka. Dokázali tak, že absolútne netušia, ako funguje Facebook a toto dokážu považovať za škandál s podtitulom „p*rnoškandál“.

Facebook priateľstvo nič neznamená
Sám som si pritom v minulosti skúsil (prieskum 2013) za priateľov pridať 20 politikov z rôznych politických strán a pridali si ma všetci 20 vrcholoví politici. Neskôr som to skúsil so zmenenou fotkou v profile. Pri pokuse pridať si s profilovou fotkou trianonskej mapy (Slovensko je tam ako súčasť Uhorska) sa to podarilo aj pri štyroch z piatich pokusoch o priateľstvo s politikmi SMK, no rovnaký počet pokusov s politikmi z SNS nevyšiel ani jeden. Na to, aby si vás politik pridal ako priateľa stačí len požiadať o priateľstvo a veľmi rád si vás pridá. Politici z KDH si vás napríklad ako priateľa pridajú veľmi rýchlo, stačí, že máte medzi nimi už nejakého priateľa a aj ich dôvera je vyššia.

Oni sami spojenie cez Facebook berú ako možnosť osloviť svojimi názormi väčší počet ľudí a potenciálnych voličov. Facebook priateľstvo v skutočnosti neznamená nič, jedine ak spojenie v nejaký druh bližšieho kontaktu. Skutočné priateľstvo cez Facebook je až vecou nastavenia viditeľnosti a skupín priateľov, čo nie je novinárom pritom ani sprístupnené rovnako, ako aj priateľom samotným. Stále rozprávame o druhu vzťahu, ktorý samotná služba nazýva priateľstvo. Nejde o reálne priateľstvo vo fyzickom svete, hoci ho nevylučuje.

O čo ide denníku?
Denník v tomto prípade možno predsa len vie, že ak dievča požiada o priateľstvo so záujmom o osobu politika a politik si ju pridá, že zrejme ťažko si môže medzi tisíckami ľudí overovať každého jedného. Predpokladám, že dobre vedia, že žiaden škandál sa nekonal. V snahe ľudí nalákať na v skutočnosti podvod voči ľuďom a čitateľom, používajú titulok a obsah, ktorý nafukuje aj to, čo by sa bežne nafúknuť ani nedalo.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zamyslenie