televízia

Slovensko má novú televíziu, RiK detského diváka nepripúta

RIK televíziaOd 1. januára 2015 sa na Slovensku objavila nová televízna stanica s názvom RiK. Jej matkou je televízia JOJ, a k dispozícií je u väčšiny poskytovateľov televízneho pripojenia. V ponuke spoločnosti Slovanet je, taktiež v balíčkoch FiberTV, prípadne je aj v košickom Antiku, alebo ak máte SmartBox TV televíziu cez internet, je obsiahnutá aj tam. Detská stanica, keďže RiK sa bude orientovať na detského diváka, je spoplatnenou stanicou a je tak súčasťou platených balíčkov televízií. Obsah televízie je tvorený programom čisto pre detského diváka.

Skôr sklamanie
RiK je súčasťou platených balíčkov a tak možno čakáte aj nejaké zábavné relácie, filmy pre deti, samostatné rozprávky. Namiesto toho televízia ponúka seriály, ktoré z pohľadu dospelého človeka obklopeného deťmi nedokážem pozerať viac ako 2 minúty. Legenda o Williamovi Tellovi je seriál, na ktorý nemám šťastie pri prepínaní len ja. Je plný kostýmov, pri ktorých sa 4 ročným deťom krúti tvár a sami si program veľmi rýchlo prepnú na čokoľvek iné. Seriál je zvláštny, ba priam vyvoláva pocit, že sledovať ho a snažiť sa ho pochopiť pre podivnú dejovú líniu, znamená stratiť drahocenný čas. Pri sledovaní aj iných rozprávok môže ísť o jednoduchú kvalitu. Mne osobne, ani niekoľkým deťom prevažne mužského pohlavia v rôznom veku pod 14 rokov (chlapci 4, 8, 12, dievčatá 8 a 13) televízia veľa nehovorí. V rámci využívania SmartTV od Antiku pri výbere televízií je pomer sledovania jednotlivých kanálov pozeranie stanice RiK na hranici niekde pod 0,02 percenta z pomedzi všetkých kanálov. Možno preto, že iné televízie poskytnú zaujímavejší program bezplatne, alebo len pre bohatý výber kanálov. Ťažko povedať.

Jedno zásadné plus
Hlavným plusom televízie je, že napriek nepútavému programu a obsahu, ktorý nepripomína nič známe, poskytuje celé vysielanie v čistej slovenčine. Celý program je starostlivo dabovaný, čo nie je bežnou vecou v žiadnej televízií. Sem tam sa už v minulosti totiž český dabing aj medzi animovanými rozprávkami na našich televíziách objavil. Súčasnosť je už iná. Napriek tomu udržať kompletne celé vysielanie v slovenčine a riešiť tak vlastný dabing, čo chce čas, nemalé prostriedky aj námahu.

Oficiálne informácie:

RiK je historicky prvá televízna stanica pre deti v slovenskom jazyku s atraktívnym detským programom. Ide o prémiový kanál, ktorý je súčasťou balíka operátorov Skylink, Slovanet, Orange, Antik, e-Net a DSiData. Vysielanie v HD kvalite začalo 1. januára 2015.

V ponuke sú kvalitné programy pre deti od 4 do 12 rokov európskej produkcie, ktoré sú zábavné, poučné a bez prvoplánového násilia. Deti sa môžu s RiKom smiať aj učiť a využívať svoj čas pred obrazovkou zábavnou i náučnou formou.

RiK sa tak chce stať dobrým spoločníkom detí, ale aj ich rodičov, ktorí sa budú môcť spoľahnúť na kvalitné formáty a zodpovednú programovú štruktúru piatej stanice JOJ Group.

AKO SI NÁS NALADIŤ?
Prvá detská televízia v slovenskom jazyku RiK je distribuovaná od 1. januára 2015 ako prémiový kanál, zaradený do spoplatnených balíkov v ponuke operátorov Skylink, Slovanet, Orange, Antik, e-Net a DSiData.

SATELIT (DVB-S)
RiK je v ponuke Skylinku v balíku Mini. Technické parametre pre naladenie: DVB-S2, 11 876 MHz, polarizácia H, FEC 3/4, bitrate 29 900 kS/s

KÁBEL/IPTV/OSTATNÍ
FiberTV od Orange
Stanica bude v základnom balíku.
Antik
RiK bude v základnom balíku Tango.
Slovanet
RiK bude v balíku Mini+.
e-Net
RiK bude v základnom balíku.
DSiData
RiK bude v základnom balíku.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia