novinkyTechnika

Uzemnenie lietadiel systémom ADS-B OUT do roku 2020 možno až 11%

BRATISLAVA 27.11.2018 –Spoločnosť Colibri Aircraft, ktorá sa špecializuje na marketing, predaj a nákup skromných lietadiel, varuje pred ekonomickými dopadmi vyplývajúcimi z nového nariadenia.

lietadlo cockpit

Podľa toho môže byť uzemnených až 11,3% (219ks) z počtu všetkých európskych súkromných lietadiel! Za novým nariadením sa skrýva povinnosť vybaviť každé lietadlo novým systémom ADS-B. Nariadenie vstúpi do platnosti už 7. júna 2020 a po tomto dátume nebudú už lietadlá bez prítomnosti nového systému môcť vzlietnuť.

Spoločnosť zároveň predpokladá, že mnohé z týchto lietadiel budú preto vyradené a predávané na súčiastky, nakoľko náklady na zavedenie tohoto systému budú v porovnaní s hodnotou lietadla neekonomické.

ADS-B je nový monitorovací systém, ktorý vysiela polohu lietadla v reálnom čase. Systém sa už stal samozrejmosťou v Ázii, zatiaľ čo  v USA a Európe vstúpi do platnosti v januári a júni 2020.

Náklady na inštaláciu ADS-B sa pohybujú v rozmedzí od 25 000 do 200 000 USD v závislosti od typu lietadla. Spoločnosť Colibri Aircraft vysvetľuje, že lietadlo, ktoré spadajú do uvedených 11%, majú hodnotu približne 750 000 dolárov alebo menej a boli vyrobené v roku 1996 alebo skôr. Uvedené  len potvrdzuje, že tento uprade sa určitej skupine majiteľov súkromných jetov jednoducho neoplatí.

Marián Jančařík, obchodný riaditeľ spoločnosti Colibri Aircraft, hovorí: „Hodnota niektorých súkromných lietadiel v Európe preto vypovedá o tom, že sa majiteľom jednoducho neoplatí investovať desiatky či stovky tisíce dolárov za ADS-B Out. Bez systému sa však lietadlo, samozrejme, stáva prakticky nepredajným. Z toho dôvodu môžeme predpovedať, že veľké množstvo lietadiel bude vyradené a predávané na náhradných dieloch údržbovým spoločnostiam. „

„Dobrou správou pre strednú a východnú Európu je to, že sa jedná o pomerne malý počet súkromných jetov. Tieto sú totiž  oveľa mladšie než v iných európskych krajinách, takže našťastie nás to priveľmi neovplyvní,“ dodal Jančařík.

Analýza spoločnosti Colibri Aircraft odhaľuje, že v celej Európe je aktuálne 1944 súkromných lietadiel.

 

Krajina

Predpokladanépercentolietadiel, u ktorých je neekonomické upgradovať na ADS-B Out Predpokládaný počet lietadiel, u ktorých je neekonomické upgradovať na ADS-B Out
Slovensko 13.3% 2
Česká Republika 1.79% 1
Poľsko 3.03% 1
VeľkáBritánia 16.06% 31
Nemecko 10.67% 46
Francúzsko 23.73% 42
Španielsko 23.94% 17
Taliansko 15.29% 13

O spoločnosti Colibri Aircraft Ltd

Spoločnosť Colibri Aircraft Ltd sa špecializuje na marketing, predaj a nákup olietaných súkromných lietadiel po celom svete. Založená bola v roku 2011.

Klientom ponúka nasledujúce služby:

  1. Pre predávajúcich – marketing a predaj

Aplikáciou špecifických marketingových metód v medzinárodnom meradle spoločnosť ColibriAircraft pre svojich klientov dokáže vyhľadať vhodného kupca a zabezpečiť optimálnu transakciu. Riadi tak celý proces predaja od začiatku až po koniec.

  1. Pre kupujúcich – akvizície

ColibriAircraft vyhľadá optimálnu nákupnú príležitosť za súčasných trhových podmienok. Preskúma históriu údržby lietadla, prevádzkovú históriu, aby našla to správne lietadlo spĺňajúce potreby a očakávania kupujúceho.

  1. Pre vlastníkov – poradenstvo

Poradenstvo majiteľom lietadiel o rade technických a administratívnych záležitostí, ktoré môžu pomôcť minimalizovať prestoje a nečakané účty.

  1. Pre veriteľa – poradenstvo v oblasti správy majetku

S rozsiahlymi znalosťami získanými prostredníctvom priamych skúseností s transakciami môže spoločnosť ColibriAircraft ponúknuť finančným inštitúciám konzultácie.

Webstránka: www.colibriaircraft.com

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:novinky