Tlačové správy

Chudnutie a životospráva: Viete, čo je ketodiéta?

Posledné mesiace sa na našej postave častokrát nepekne podpísali. Doba, kedy sme boli zatvorení doma a moc sme sa nehýbali, ukazuje svoje dôsledky. Okrem obmedzenia sociálnych kontaktov sa mnohým z nás negatívne zmenila postava a my tak veľmi chceme späť tú pôvodnú. Sami seba sa pýtame, ako ju získame naspäť a východisko často hľadáme v diéte.

ketodiéta

Keď sa povie diéta

Asi väčšina z nás si ju spája s nejakým obmedzením. Akým, to záleží na druhu diéty. Slovo ako také má pôvod v gréckom daita, teda strava. Stretnúť sa môžete s nemocničnou diétou, redukčnou diétou pri obezite, racionálnou, paleo diétou, ketodiétou, Atkinsovou diétou a mnoho ďalšími. Nás bude ale zaujímať ketodiéta.

Ako ketónová diéta funguje?

Princíp diéty je pomerne jednoduchý, naviac funguje aj bez toho, aby človek trávil dlhé hodiny cvičením a dával si pozor na to, čo je. Práve preto si ju obľúbilo aj množstvo celebrít. Je založená na obmedzení príjmu sacharidov, v dôsledku ktorého sa telo dostane do tzv. ketózy a energiu bude čerpať nie zo sacharidov, ale z ketónov, ktoré vznikajú spaľovaním tukov.

Pri ketóze sa telesný tuk štiepi na malé čiastočky mastných kyselín, ketóny. Toho dosiahnete jedálničkom, v ktorom je minimum sacharidov, jeho hlavnou zložkou sú naopak kvalitné bielkoviny.

Viete, že ketóza je prirodzený stav vo chvíli, kedy nemáte dostatok sacharidov? Telo sa ich snaží nahradiť niečím iným, aby mu nechýbala energia.

losos

Čo je pri keto diéte povolené a čo naopak zakázané?

Príjem sacharidov by nemal za deň prekročiť 50 g, sladkosti, sladké nápoje a 100% džúsy tak úplne vyraďte z jedálničku, vyhnite sa i zákuskom, čokoláde a sladeným limonádam. Možno vás prekvapí, že by ste sa mali v priebehu keto chudnutia vyhnúť aj ovociu. Je síce plné vitamínov, na druhú stranu ale obsahuje veľa sacharidov. Na čo ďalšie si dávať pozor?

Vyhnite sa aj alkoholu, s korením to nepreháňajte. Pozor si dajte aj na majonézy, rastlinné oleje a nátierky. Čo je naopak povolené?

  • Čerstvé mäso a hydina ako zdroj živočíšnych bielkovín
  • Ryby a morské plody, hlavne tie tučnejšie (losos, tuniak, makrela a pod.)
  • Vajcia, ideálne tie z voľného chovu
  • Tuky v podobe olivového, kokosového alebo avokádového oleja
  • Rôzne orechy a semienka (kokos, pekanové orechy, makadamové orechy, chia semienka, vlašské orechy)
  • Ovocie s nízkym obsahom cukru ako brusnice, maliny, čučoriedky, višne a avokádo
  • Mliečne výrobky (plnotučný jogurt, tučné syry, Cottage, maslo, ghee)
  • Zelenina s nízkym obsahom cukrov (listová zelenina, karfiol, kapusta, brokolica, uhorka, reďkovky, rukola, hríby, stonkový celer a pod.)
  • Na dochutenie jedál môžete použiť bylinky, čierne korenie a soľ, jablčný ocot, stéviu, kakao, jednodruhové korenie.
  • Na pitie je najlepšia čistá voda a nesladené minerálky, dopriať si ale môžete aj kávu, zelené a čierne čaje, kokosové mlieko. Tekutiny telu dodá i domáci vývar.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy