Gastronómia

Prestane sa na Slovensku pestovať horčičné semeno?

Problém, ktorý stagnuje. Tak by sa dala nazvať situácia, v ktorej sa momentálne nachádza istá oblasť poľnohospodárska Slovenska. Pestovanie horčičného semena má na Slovensku dlhú tradíciu, ktorá  v posledných rokoch chradne. Medzi hlavné dôvody patrí nedostatok financií a čo je najdôležitejšie, hektáre pôdy vyčlenené pre pestovanie iných plodín. Posunie sa situácia, v ktorom sa poľnohospodárstvo zaseklo a zazelenie sa na lepšie časy ?

Horčica

Problém si všíma najmä SNICO

Kráľovská horčica od spoločnosti SNICO  v posledných rokoch ustrnula v probléme, ktorý by mal byť počiatočným krokom pre celý ich výrobný proces. Tradícia, ktorú sa snaží spoločnosť zachovať je v ohrození kvôli minimálnemu pestovaniu horčičného semena na Slovensku. Primárnym dôvodom sú peniaze a pôda. Pre pestovanie horčičného semena je podľa Štatistického úradu SR- Súpis plôch osiatych poľnohospodárskymi plodinami k 20.5.2021 – vyčlenená plocha vo výmere  7 021,81 hektárov. Čo je neúmerne malé číslo na koľko Slovensko disponuje viac než 1 350 000 hektármi úrodnej pôdy. Proces výroby komplikuje aj fakt, že kvôli nedostačujúcej kvalite nie je možné využiť semeno pri výrobnom procese, na koľko nároky na kvalitu horčičného semena sú príliš vysoké. Napriek snahe spoločnosti pracovať s domácou surovinou sú nútení sa obrátiť na iné štáty, ktoré disponujú jej dostatkom.

Horčičné semeno je dôležité

,,Ročne spoločnosť potrebuje pre výrobu horčice cez 800 ton plodiny. Surovina kvôli nedostatku kvality a kvantity na Slovensku je každoročne dovážaná z iných krajín,“ potvrdila Lenka Želonková, vedúca laboratória a kvality SNICO. Faktory, ktoré ovplyvňujú samotné pestovanie horčičného semena  súvisia aj  s počasím, kedy silnejšie dažde v období zberu zapríčinia nevyhovujúcu sýtosť farby horčičného semena a plesne.

,,Minulý rok sme boli nútení doviezť 100% potrebného horčičného semena z iných krajín v požadovanej kvalite, ktorú potrebujeme k výrobnej činnosti,“ informovala L. Želonková. Ďalším  faktorom, ktorý ovplyvňuje proces je nedostatok financií. Chýbajú mechanické stroje ako sú čistička či triedička, ktoré by spracovali plodinu na požadovanú kvalitu.

Napriek tomu, že pestovanie horčičného semena na Slovensku je reálne – je ho nedostatok. Jedným z dôvodov prečo sa slovenskí pestovatelia odvracajú od pestovania horčičného semena, ako aj iných plodín, je aj systém dotovania, ktorý, bohužiaľ, podporuje vznik monokultúr. Na druhej strane Ministerstvo poľnohospodárstva nezaznamenalo od poľnohospodárov žiadosti na dotácie pre pestovanie horčičného semena. Kvôli vyššej rentabilite sa pestovanie orientuje na úzky okruh plodín, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Riešením sú dlhodobé systémové opatrenia a úprava podnikateľských a podporných podmienok v sektore agropotravinárstva na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia