Vianoce je najdepresívnejšie obdobie v roku. Počas sviatkov si mnoho ľudí medzi nami uvedomuje, ako je na tom zle, kto všetko mu chýba, cíti viac pocit samoty. Z pohľadu úplnej a spokojnej rodiny sa to nebude členom takejto rodiny vôbec zdať. Mnoho ľudí zaplače, nejednému z nás niekto chýba, počas roka o niekoho prišiel. Hlavne však Vianoce patria medzi zároveň najdrahšie obdobie roka, pokiaľ ste nemali pôrod, či iné nepravidelné výdavky. Obstarať oslavu, pohostenie, obdarovanie blízkych, to všetko niečo stojí. Pocit, že nedokážete naplniť očakávania blízkych, detí, vnúčat, to je práve to, čo je veľmi dobré zneužiť.
Už to začne
Máme to tu po celý rok, no pred Vianocami to začne ešte viac. S ľuďmi, ktorý nám chcú pomôcť sa odrazu roztrhne vrece. Každý nám chce požičať, no vrátiť chce oveľa viac. Dobré zmluvy za peniaze napíše akýkoľvek právnik a tak sa aj napriek základným znalostiam o pojmoch a tvaroch podmienok predsa nechá nachytať množstvo prevažne dôchodcov a sociálne slabších ľudí. November a december sú najhoršími mesiacmi. V televízií, tlači, na internete a aj v outdoorovej reklame sa vždy s presnou pravidelnosťou objavia veľké kampane, ktoré sľubujú peniaze. Neexistuje, že by si žne nechali ujsť. Zožať pritom najlepšie obdobie v roku nie je vôbec komplikované. Stačí reklamu umiestniť tam, kde sú ľudia. Najlepšie ľudia v problémoch. Hovorí sa, že peniaze nie sú všetko, no je to heslo pokrytcov, či ľudí, ktorí tomu chcú sami veriť. Peniazmi sa dá vyriešiť azda každý problém, okrem niektorých zdravotných. Každý chce vyriešiť problémy, aj peniazmi, ktoré sú požičané. Vždy je predsa čas ich vrátiť. Aspoň je pri požičaní peňazí prítomný aj ten pocit, že to pôjde a bude sa to dať zvládnuť. Pochopiteľne, väčšina ľudí to zvládne a oslavuje poslednú splátku, no netreba veľkú matematiku k tomu, aby ste si všimli, koľko zarobia len za to, že v danej chvíli majú peniaze.
Pôžičky a ich reklamy sú nebezpečné
Pôžičky sú veľmi nebezpečné, pretože ich reklamy vytvárajú dojem, že je to celkom bežné, normálne a priam až povinnosť si požičať. Každý niečo spláca, berie si pôžičku. Intenzita a množstvo reklamy na túto tému vytvára pocit, že pôžičku má každý jeden, niekto dokonca viac a žije, funguje. Reklamy tohto typu nemajú zábrany používať vo svojich sloganoch také spojenia, ktoré vás obrazne povedané upokoja, posadia, urobia kávu, vysvetlia, že sa nemusíte čoho báť a že všetko zlé pominie, pretože sú tu oni, záchrancovia. Človek si to neuvedomuje. Skryté spojenia sú psychologickým útokom, vytvárajú pocit. Veď uznajte, kto do reklamy použije havárie v dome, narodenie bábätka, či náhlu poruchu, nebodaj prázdnu chladničku pred Vianocami a iné motívy, a považuje za katastrofu, ktorú okamžite treba riešiť pôžičkou a zatelefonovaním zadarmo na zákaznícku linku pomoci na čísle 0800…….. ?
Nezabudnite, je množstvo reklám na to, že vám chcú požičať. Nikde však nie je reklama, ktorá chce naozaj pomôcť.