Voľný čas

Lyže na trávu, Skike, kolieskové lyže, alebo či ako ich vlastne nazvať?

Niektoré novinky, ktoré sa dostávajú na náš trh nemajú ustálené názvy. Najmä ak ide o hybrid niečoho medzi niečím a tak sa do popredia pretláčajú doslovné názvy prekladané z angličtiny, či vlastné. Pokiaľ nejde o jednoslovné slovo, Slováci si zväčša nájdu jednotný spôsob. Ak však ide o novinku, ktorá sa ihneď pretláča aj marketingom, vznikne situácia ako pri kolieskových lyžiach, korčuľových lyžiach či lyžové korčule. V obchode si ich ľudia vypýtajú aj pod názvom kolieskové bežky, pretože skôr ako klasické lyže pripomínajú bežky.

Skike

Ako je to vlastne s nimi?

Priekopníkom vo vývoji kolieskových lyží sú Nóri a Nemci. Nemecká firma Skike uviedla na trh také kolieskové bežky, či lyže, ktoré nemali jednu nedokonalosť. Tou bola neschopnosť brzdiť. V podstate brzdenie ste mohli robiť asi tak, že ste sa hodili do jarku, o strom, alebo do trávy pri ceste. Brzdiť palicami nebolo ideálne a kým na bežných lyžiach sa dá brzdiť zatočením a oblúkom, pri kolieskových je to oveľa komplikovanejšie pre inú rýchlosť a podmienky podkladu. Skike má vo svojich modeloch s v názve pridaným „V“ brzdu inštalovanú pod pätou, takže stačí zatlačiť. Najvýznamnejší výrobca kolieskových lyží tak zachránil nejedno koleno od modriny a ruky od tŕňov, či iných nehôd. (To sú tieto kolieskové lyže s brzdami) Aj preto sa aj lyžiam od inej firmy ako Skike občas povie Skike. Podobne ako akékoľvek kakao nazývame Granko, či nugátový krém Nutellou. Sú zároveň výrobcami známej klasiky bez brzdy. Niektoré majú určenie na bežkovanie priamo už v názve, hoci inde rovnaké lyže uvádzajú stále bez spresnenia určenia.

Už sme sa ale stretli aj s názvami lyže na trávu, korčuľové lyže, či letné lyže. Sú to však aj snahy jednotlivých predajcov nepoužívať názov konkurencie, ak nie je celkom známy, prípadne ísť svojou cestou. Zákazník má v tom potom myš-maš. Na šťastie sa čoraz viac v posledných mesiacoch stretávame najmä s pojmom kolieskové lyže. Áno, aj keď pre štýl jazdy sa viac hodí kolieskové bežky. Ak si vyberáte dnes svoje kolieska na nohy a nie sú to korčule, vedzte, že je to aj tak celé v plienkach a ste práve vy priekopníkom športového žánru. Máte tak šancu udať svoj vlastný smer.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Voľný čas