Marián Kotleba sa s politickou stranou Ľudová Strana Naše Slovensko, dostáva po voľbách z 5. Marca 2016, do parlamentu. Marián Kotleba so svojou kampaňou zapôsobil na mladých ľudí a ľudí, ktorý zrejme voľbou tejto strany chceli vyjadriť aj akési volanie o pomoc. Dlhodobo neriešené problémy v spoločnosti sa totiž objavovali v slovníku práve jeho. Naopak v ústach politických konkurentov tieto problémy už nezazneli. Ba čo viac, z úst iných politických strán nezaznelo nič voči jeho strane, akoby ignorovali jeho existenciu. Tým, že mnohí netušili, aké majú iní politici názory na ĽSNS, nevnímame ani dnes ĽSNS ako problém. Istotou však je, že strana si získala ľudí a tí vnímajú za problémy presne to, čo Kotlebova strana chce riešiť a použila do svojej kampane. Rozpracovaná téma boja proti prisťahovalcom zo strany Smer-SD však zrejme pomohla aj práve ĽSNS. Do parlamentu sa tak čoskoro zrejme dostane niečo, na čo nie je pripravená ani legislatíva, ľudia, pravidlá, a nie sú na to pripravené ani médiá.
Imidž je na nič… ako pre koho
Zahraničné médiá majú o čom písať. Najmä ak sa budú snažiť popísať Mariána Kotlebu, ako vodcu tejto strany. Na jednej strane sú otázky, ktoré chce očividne vyriešiť aj samotná spoločnosť a voliči strany. Druhá vec je správanie niektorých členov strany, heslá, akási hra na „gardistov“ a oddiely, neustále vracanie sa do minulosti vojnového Slovenska. Sú to aj ďalšie pálčivé témy, prvky a prejavy, ktoré môžu práve teraz vadiť. Strana sa dostáva do parlamentu a asi je trúfalé očakávať, že sa zmení jej správanie, rétorika a niektoré gestá, ktoré môžu mať uvoľnenú cestu až priamo do parlamentu. Prítomnosť Kotlebu vo výsledkoch a medzi prerozdelenými kreslami prekvapuje. Dokazuje to, že na Slovensku majú ľudia naozaj problém a riešenie ponúka Kotleba. Majú už naozaj dosť doterajšieho neriešenia niektorých vecí. Nespornou výhodou Kotlebu je jeho poloha, sídlo a vplyv. Len málo strán sa nachádza tak centrálne, ako ĽSNS.
Pravicový extrémizmus? Ak ho ĽSNS symbolizuje, týka sa už každého
Pravicový extrémizmus je však teraz oveľa viac viditeľný a bude možno viac, ak prejavy a prvky nezmenia. Vo vrcholovej politike už ide o veľa. A aj imidž dokáže veľa ovplyvniť. Od tejto chvíle ho vidia aj v zahraničí. A ten najhorší možný signál, aký mohlo Slovensko do sveta pustiť, je pravicový extrémizmus vo vrcholovej politike.
S prienikom Borisa Kollára, prepadom favorizovanej Siete a oslabením Smeru ide o najväčšie prekvapenia. Veľmi slabé percentá mali strany, ktoré tu boli dlho. Neprekvapil slabý výsledok SDKÚ, čo by malo byť hlavne pre stranu podnetom pre zamyslenie nad vplyvom tejto strany.
Ilustračná grafika, niektorá z grafík používaných v rámci kampane