reštaurácie

Hodnotenie reštaurácie: U Majora Zemana (Bratislava)

(článok permanentne presunutý k nám) Vitajte v novej rubrike hodnotenia reštaurácií. Hoci na dnes boli v príprave opäť tipy do pravidelnej rubriky „Tip na výlet“, aj vzhľadom k prosbám viacerých kolegov výnimočne dnes vydávam recenziu / hodnotenie bratislavskej reštaurácie u Majora Zemana, ktorá síce patrí medzi obľúbené podniky v Bratislave, avšak v čase obedov vie prekvapiť.

Poloha a vstup ****
Reštaurácia má naozaj dobrú polohu v centre mesta, na Vysokej ulici, nad čínskou reštauráciou Panda s predajňou pirôžkov smerom k Živnostenskej ulici. Podnik pôsobí zdanlivo veľmi malý, vo vnútri na prízemí je jedna miestnosť do U spájajúca ďalšiu s prechodom do podzemia, kde sú ďalšie priestory. Podnik patrí medzi obľúbené bratislavské podniky a tak sme dnes skúsili skupinka nezdravú klasiku: Vyprážaný syr a hranolky. Aj keď ide o to najobyčajnejšie jedlo, v každom podniku vám ho vedia pripraviť inak a aj chutne.

Dojem **
Prvý dojem je zámer dizajnéra až násilne sa orientovať na tému Majora zemana, známeho seriálu, kombinovaného so starými fotografiami, ktoré možno ani práva filmového štúdia neriešia, ale to nie je nijak podstatné. Na posedenie s priateľmi je to istotne miesto vhodné, akým je však miestom na jedenie počas obeda bežne, mimo náš nešťastný piatok už možno zámerne osobne neokúsim, avšak dnešok dáva poznatky a dnešok píše aj názor, ktorý nehodnotí reštauráciu dobre.

Ponuka a jedlo ‘
Počas dneška bol v ponuke ako menu vyprážaný syr. Za dobrú cenu 3,5 € si tak môžete obstarať hlavné jedlo vrátane polievky a jednej fľaše Coca Coly. V tento deň bola v ponuke šošovicová polievka, ktorú pri skúšaní reštaurácii tento týždeň mali už v jednej z reštaurácií. U Majora Zemana však akoby bola polievka nedovarená, z nie príliš mäkkej šošovice. Stretnúť sme sa tak mohli s celkom novou receptúrou veľkej porcie polievky, ale nie hustej, akoby mala klasická šošovicová polievka byť.  Celkovo dorazil druhý chod až po takmer 40 minútach od objednania. Hneď po položení taniera na stôl bol z každého syra citeľný závan prepáleného oleja. Stačilo pohnúť syrom a závan sa umocnil viac a viac. Pri predstave dlhého čakania a hladného brucha sa aj po očistení syra zbiehali myšlienky na záchod a ťažký pocit po obede. Samozrejme, že ten pocit bol opodstatnený a nevoľnosť od zjedenia tej trochy „očisteného syra“ naozaj dorazila. Trojobal, v ktorom syr so šunkou bol vyprážaný vyzeral nasiaknutý tukom, pachom pripomínal naozaj zabudnutý starý fritovací hrniec a menšie oblasti čierneho „prachu“ na obale vyprážaného syra možno len umocnili ten pocit, že ide o naozaj jedlo vyprážané v prepálenom oleji. Syr tak pripomínal hranolky, čo viacerým pripadalo akoby sa pripravovalo celé jedlo z taniera v jednom fritovacom hrnci.

Personál *
Pri oslovení obsluhy sa bola čašníčka informovať priamo v kuchyni. Po chvíli dorazila odpoveď, že predsa len bol olej vymieňaný ráno, takže by to malo byť v poriadku. V čase nášho príchodu okolo pol jednej hodiny poobede však aj pri výmene dnes (nebolo spresnené ráno, ale zrejme bolo myslené dnes) ráno sa predsa v tom istom oleji muselo okúpať niekoľko desiatok syrov. A tých sa teda počas nášho čakania naservírovalo naozaj neúrekom. Podľa slov jedného zo stravníkov nechal ovoňať tanier aj obsluhujúcej čašníčke, ktorá so slovami, že sa v tom nevyzná, nevedela povedať svoj názor. Že nebol spokojný len jeden, ale viacerí zrejme nebolo nič zvláštne a zrejme si každý jeden nespokojný pri stole vytvoril len predstavu olejnatého syra a závanu prepáleného oleja. Pri vystupovaní hore schodmi sa však dalo všimnúť to, čo pred tým ušlo pozornosti. Ťažký priam nedýchateľný vzduch z už neraz spomínaného prepáleného oleja sa dal cítiť, podľa čoho by aj človek s chorým znakom vystopoval polohu kuchyne. Aj napriek tomu že sa personál javil ako ochotný a milý, v prípade reklamácie jedla akoby nevedel ako postupovať, nepriniesol riešenie, návrh, a za pomoc zákazníkovi považoval len spýtanie sa kuchára, či tam má prepálený olej. Personál je zložený z mladých dievčat, personálu v kuchyni a pripravovača pizze na svojom stanovisku hore pri obsluhujúcom rajóne.

Hodnotenie *
Keďže tieto hodnotenia sú vždy zostavené výhradne z prvej návštevy daného podniku, hodnotenie môže byť celkom iné, ako pri podniku, v ktorom je človek viac krát, alebo po nejakom čase. Pre predstavu hodnotenia, ktoré sa má za hodnotenie považovať vždy považujem prvý moment, prvú návštevou a tou prvou bol dnešok s hodnotením pripraveným na utorok, avšak je dostupné už dnes. Vzhľadom na to, že naše šaty stihli počas platenia za „jedlo“ silne nasiaknuť zápachom prepáleného oleja, ktorý bol ako prepálený rozpoznateľný ešte aj kolegami po návrate na naše pracovisko, bez toho, aby sme im vopred spresnili, o čo ide, ťažko môžeme považovať viacerí po dnešnej návšteve toto miesto za príjemné. Dnešok nemusí súhlasiť s včerajškom, či pondelkom, utorkom. Pre tento deň a pre túto prevádzku reštauračného hodnotenia si dovolím udeliť jednu hviezdu z piatich, čo je slabé hodnotenie. Vaše skúsenosti môžu byť iné, ale dnešok hovorí za dnešnú skúsenosť, prezentovanú práve v tento deň. Pre ilustráciu boli pripravené fotografie jedla, pričom je nám naozaj ľúto, že záznam zápachov k nim nebolo možné pridať a vyslať až k vám. Poslednou vetou v hodnotení môže byť záver, že len málokedy mi vie byť zle z návštevy reštaurácie a z vybraného jedla. Dnes však naozaj necítim vo vnútri všetko na správnom mieste, preto aj najbližšia voľba jedla, samozrejme na inom mieste, opäť nebude syr.
Olejový syr Major Zeman

Keďže sám som sa roky pohyboval v oblasti gastronómii, dovolím sa pokladať za recenzenta, ktorý vám bude môcť priniesť aspoň trochu objektívny názor na danú prevádzku a prípadne aj pomôcť pri rozhodovaní, vašej voľbe, všíma si niektoré detaily, občas povie svoj názor a má rád jedlo. Ešte viac dobré jedlo v peknom prostredí. Aktuálny článok je písaný na základe osobnej skúsenosti v období október 2010.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reštaurácie