Leto patrí k najobľúbenejším obdobiam, ale práve bezstarostnosť s ním spojená často vedie k zradným nástrahám. Patria k nim dehydratácie, hnačky, zvracania, letné angíny zo striedania teplôt, prehriatia organizmu, vysoké teploty, neprimeraná fyzická námaha, prechladnutia z účinkov klímy, kolapsy z tepla. Škodí aj nemierne pitie alkoholu, kávy, jedenie mastných jedál. Vtedy je na mieste siahnuť po osvedčenej minerálnej vode Vincentka, vyvierajúcej v Luhačoviciach.
Riaditeľ Vincentky, a. s., Ján Šumšal hovorí: „ Úbytok minerálov a iónov z tela pri potení sa môže prejaviť svalovými kŕčmi a kolapsom. Riešením na doplnenie týchto látok sú iónové nápoje, ktoré nahradia stratené tekutiny, minerály a ióny. Konzumácia iónových nápojov má opodstatnenie hlavne pri dlhotrvajúcich a vysoko intenzívnych aktivitách. Práve Vincentka je takýmto prirodzeným prírodným iónovým koktailom. Môže sa užívať aj preventívne. Vtedy sa pije studená alebo sa používa na riedenie ovocných štiav. Slúži i na zálievku zeleninových šalátov a zapíjajú sa ňou alkoholické nápoje a káva. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým bielym vínom v pomere 1:1 ako strik chutí hlavne v horúcich letných dňoch. Výnimočná chuť takého striku znižuje kyslosť vína, neutralizuje žalúdočnú kyselinu a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch.
Používa sa na prevenciu zubného kazu i vyplachovanie úst. Vincentka je označovaná liekom našich babičiek. Jej liečivé i preventívne účinky preverili stáročia. Kedysi sa podávala aj na viedenskom cisárskom dvore a vo viedenských kaviarňach.“
Ako nahradiť úbytok minerálov pri dehydratácii
Pri potení odchádzajú z tela potrebné minerálne látky ako sodík, draslík a horčík. Najvýraznejšie je to pri vytrvalostných športoch. Podľa vážnosti stavu sa vtedy podávajú buď orálne rehydratačné roztoky (pijú sa), alebo infúzie (v nemocnici). Pri ľahkej dehydratácii (zvracanie, mierna hnačka, vysoká teplota, alebo fyzická námaha) je prvým krokom vypitie 500 – 750 ml tekutín, postupne a v malých dávkach. Roztoky sa pijú a sú vhodné aj pre detí, ak ich dokážu prijímať. Pri väčšej strate vody (hnačka, zvracanie) je prvým krokom infúzne podanie rehydratačného roztoku.
Pitný režim
Či už to nazveme pitný režim, alebo akokoľvek inak, počas celého roka ale predovšetkým v lete je potrebné pravidelne piť dostatok tekutín a najlepšie je striedať rôzne nápoje. Neoddeliteľnou súčasťou správneho pitného režimu by mala byť aj minerálna voda Vincentka. Je ideálnym nápojom aj preto, že je 100% prírodným produktom, ktorého základom je treťohorné more uzavreté v horninách pod Luhačovicami. Postará sa o doplnenie celého radu minerálov, predovšetkým solí, ktoré sa z organizmu vylučujú potením. Zvlášť zraniteľní sú starší ľudia, ale nebezpečný je aj pobyt, či práca na slnku.
Vincentka je ideálnou pre dopĺňanie minerálnych solí, pretože pomáha regenerovať vnútorné prostredie po veľkých stratách potu. Preto je vhodná pri športových výkonoch a tréningoch, cvičeniach, pri ťažkej fyzickej práci, pobyte v teplom prostredí a horúčkovitých ochoreniach. Denne postačí –a to aj v lete 0,3 až 0,7 l Vincentky na nahradenie minerálov vylúčených potením pri bežnej fyzickej námahe. Pri horúčavách a väčšej fyzickej záťaži sa môže mierne zvýšiť aj denná konzumácia Vincentky.
,,Pri väčšej pravidelnej konzumácii je dobré poradiť sa o odporúčaných množstvách s lekárom. Táto minerálka je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre bežných ľudí, športovcov ale aj deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. V jedinom nápoji dokáže nahradiť úbytok solí a celého radu prvkov. Obsahom iónov sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu, pomáha obnovovať rovnováhu týchto prvkov v organizme. Navyše obsahuje vo fyziologickom pomernom zastúpení aj biogénne prvky – lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt. Vincentka je síce svojím pôvodom morskou vodou, ale obohatením ďalšími minerálnymi prvkami, CO2 a zriedením podzemnou vodou sa od morskej vody líši. Vincentka je viac ako trojnásobne menej slaná. Kým morská voda má cca 35 g solí na liter, Vincentka cca 10 g/l.
Pomáha i pri klíme v aute a lietadle
Vincentka je dobrým pomocníkom na dlhšie cesty s použitím klimatizácie. Vtedy je dobré mať ju pri sebe v aute, lietadle, alebo aj kine, nielen na pitie, ale pomáha aj nosný sprej Vincentka. Ocenia to predovšetkým alergici. Pred cestou stačí do každej nosnej dierky strieknuť po dva razy Vincentku a v dutinách sa tak vytvorí ochranný film. Pokojne si môžete Vincentku nielen popíjať, ale i kloktať. Pri dlhom rozprávaní, v klímou vysušenom prostredí, sa vysuší aj ústna sliznica a dostaví sa nepríjemné škriabanie v hrdle. Vincentka sa nemá piť na ex. Najlepšie je pomaličky si ju popíjať, ovlažovať si ústa.
Letný obal
Už rok sa Vincentka plní aj do plechoviek. Strieborný plech štíhlej plechovky s objemom 250 ml evokuje chladivú eleganciu. Tento nový obal je mimoriadne vhodný práve na leto. Je ľahký, dobre sa nosí so sebou aj športovcom. Slovensku je zatiaľ dostupný iba cez e-shop Vincentky v balení 6x250ml, v Česku aj bežne v obchodnej sieti a tam, kde sa predávajú iónové nápoj.
Pravidelne a primerane
Piť treba priebežne počas celého dňa. Najlepšie je piť čistú vodu a minerálky v primeranom množstve podľa obsahu minerálov. Nedostatok vody môže viesť k dehydratácii – stavu, pri ktorom nie sme schopní vykonávať bežné činnosti. Dokonca aj mierna dehydratácia môže vyčerpať energiu a spôsobiť, že ste unavení. Príčiny dehydratácie u detí: zvracanie, hnačka, nedostatočný, resp. žiadny príjem tekutín. U detí je treba dávať pozor čo pijú a ako často, lebo pijú nepravidelne, alebo málo. Pozor na kofeín-odvodňuje.
Na kúry i inhalácie
Vincentka balená vo fľašiach sa využíva predovšetkým na pitné kúry a inhalácie, kde má najväčší účinok na tráviace a dýchacie ústrojenstvo. Pitná kúra upravuje činnosť žalúdka, čriev, pankreasu a podporuje sekréciu žlčníka. Priamo pritom ovplyvňuje sliznicu zažívacích orgánov. Pokiaľ ju pacient pije dlhodobo a pravidelne, tak pôsobí protizápalovo a reguluje sekréciu. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov nielen v žalúdku a črevách, ale aj v dýchacích cestách. Odporúča sa aj na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest a hlasiviek dospelých i detí, pomáha aj pri alergickej nádche.
Vincentka pomáha udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice (funkciu riasinkového epitelu), umožňuje optimálne fungovanie tzv. slizničnej imunity ako primárnej obrany pred infekciou. Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť dýchacích ciest.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.