Kultúra a umenie

Vychádza e-kniha Zastavený čas, slovenské sci-fi písané na mobile

Od mája je v ponuke kníhkupectiev predávajúcich elektronické knihy knižná novinka Zastavený čas. Slovenské dobrodružné sci-fi so sebou nesie niekoľko zaujímavostí. Tou hlavnou je určite fakt, že autor knihu napísal na mobile. Len konečné korektúry  sa spoliehali na klasický počítač.

Zastavený čas

Dobrodružstvo prechádzajúce západným Slovenskom

Zastavený čas vznikal na mnohých miestach v štyroch rôznych krajinách počas viac ako jedného roka. Príbeh zachytávajúci osudy tridsiatnika Richarda, sa týka z veľkej časti len svojej hlavnej postavy. Sám netuší, ako sa ocitol v podivnej časovej pasci. Všetok svet okolo neho sa nehýbe. Ľudia, príroda, voda, ba ani vzduch. Premýšľa o tom, ako vrátiť plynutie času späť, no zároveň uvažuje nad tým, čo všetko by mohol vykonať a zmeniť. Má to však jeden háčik. Čas zastavil na mieste, odkiaľ toho veľa nezmôže. Na odľahlom mieste na Kysuciach. Vydáva sa preto na namáhavú cestu do hlavného mesta, aby spravil to, o čom si myslí, že je dôvodom na zastavenie času. Náhle má čas na všetko, čo nestihol, alebo k čomu doteraz nemal odvahu. Využije preto zastavený čas s výnimkou jeho samotného ako hlavnú zbraň a rozhodne sa útočiť tam, kde svoje boje z minulosti už pokladal za prehraté.

Prechádza od severného Slovenska až do hlavného mesta. Všade na svojich cestách naráža na známe aj menej známe mestá, javy aj slovenské zaujímavosti. Niekde zanecháva činy, inde len odkazy. Na mnohých miestach zastihne ľudí v rôznych situáciách. Do niektorých dokonca zasiahne.

Príbeh písaný na cestách

Pre písanie príbehu využíval každú zápchu na cestách, čakanie v radoch, u lekárov, na letisku, a rovnako tak všetky chvíle, pri ktorých sa dokázal venovať mobilu a nevzbudzoval pohoršenie. Čas, ktorý bežne pre tvorivú činnosť človek nezvolí. Tomáš Najt, autor rukopisu si spomína na mnoho zastávok, ktoré zameškal, keď sa príliš zahĺbil do písania niektorých časti. Prestať v nich by znamenalo stratiť niť a nedokončiť príbeh v rovine, v akej sa uberali myšlienky.

Aj preto je príbeh plný neustáleho cestovania a objavovania nových a nových miest. Miesta pritom nie sú náhodné. Všetky autor knihy dôverne pozná a sám sa v nich ocitol. Dokonca aj príbeh s dramatickými prvkami vychádza z viacerých skutočných udalostí a osudov ľudí z daných miest.

E-kniha

Elektronická kniha je v predaji v každom dobrom kníhkupectve s ponukou elektronických kníh.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie