financiezamyslenie

Vaša platobná karta je ohrozenejšia než by ste si mysleli. Prečo pozor?

Prichádzajú Vianoce a tak rovnako ako vy, chcú peniaze aj podvodníci. Tí však k nim neprichádzajú legálnou cestou, ale trikmi a ošklbávaním dôverčivých ľudí na internete. Klišé, alebo príliš otrepané? Kdeže. Čistá pravda. Vynaliezavosť podvodníkov akoby ani nepoznala hranice a jeden inšpiruje druhých. Prísť o vlastné peniaze sa dá ľahko. Nezabudnite, že karta je spojená s vašim účtom.

Platobné karty

Kreditný karta je spojená s úverovým účtom a to je ešte väčšia pohroma, keďže v nej neexistuje strop. Údaje na karte sú veľmi citlivým údajom, ktorý si musíte veľmi pozorne chrániť a nedávať kartu z dohľadu. Problém však je, ak si len myslíte, že  platíte skutočnú platbu. Avšak pozor.

Falošné súťaže a výhry na Facebooku

Nikdy, opakujeme nikdy, neposielate údaje z karty nikomu do žiadneho emailu a ani do správy. Dokonca ani nie známym ľuďom. Nie preto, že to nemusia byť oni, ale preto, že neskôr sa k správe môže dostať ktokoľvek. Dokonca ani Facebooku neradno veriť, keďže si prechádza všetku komunikáciu, sťahuje obsah každého jedného URL odkazu, ktorý niekomu pošlete a nezmaže snímky, ktoré si vy zmažete, hoci pridané omylom.

Falošné súťaže na Facebooku vás žiadajú o číslo paušálneho telefónu. Údajne ide o overenie pre kuriéra. Nikdy sme o takom overení nepočuli. Ale prečo len paušálneho? Lebo overovací kód, ktorý si naň nechajú poslať vás reálne oberie o mastnú sumu a tú sa nedá ukradnúť z kreditného telefónu. Horšie však je, ak od vás žiadajú číslo karty, platnosť a overovací trojmiestny kód. V takom prípade tu niečo smrdí. Poskytnite im možno pravé číslo karty, ale nesprávnu platnosť a absolútne vymyslené overovacie trojmiestne číslo. Odpoveďou bude „Ďakujeme, overenie prebehlo v poriadku, zasielame Vám výhru.“ – čo sa ale deje v skutočnosti? Údaje si odložili a použijú večer, alebo o deň neskôr na nejaký nákup v zahraničí.  Čuduj sa svete, podvodníkom to prejde. Polícia u nás nemá záujem a ani skúsenosti na tom, aby toto dokázala riešiť. Na tieto problémy sa na Slovensku snažia upozorniť len dva jediné portály, kým ostatné sa zapájajú len ak ide o veľké značky a obrovské masové škody. De o portály hoax.sk a zn.sk. V Čechách sa niektorým veciam venuje kupnisila.cz a hoax.cz.

Falošné obchody

Aj falošný obchod vás hravo oberie o peniaze. Dôležité je zadávať údaje z karty len a len do zelenej zabezpečenej brány. Platobnú bránu, ktorá nie je fingovaná a neodchytáva vaše údaje, spoznáte vďaka zelenému riadku, alebo zelenému hláseniu o zabezpečení vedľa adresy WWW.NAZOV.KONCOVKA. Ak od vás žiada údaje o karte portál bez tohto zabezpečenia a zadávate ich priamo v obchode, niečo nebude v poriadku a radšej rýchlo preč. Ide pritom o jednu z najčastejších chýb, ktorú ľudia robia. Zadávajú svoje údaje kdekoľvek len preto, že už v minulosti niekde takto údaje zadávali a majú pocit, že vedia, čo robia.

Banka si nikdy nič neoveruje

Veľmi častý prípad sú pokusy banky overiť si vaše údaje a heslá. Banka si ale v skutočnosti nikdy nič neoveruje. Ona všetko vie, má to zabezpečené a uložené. Ak ale nie ste klientom Poštovej banky, ako je možné, že vám príde email z tejto banky?  Nepríde. Podvodníci posielajú tisíce emailov a medzi nimi nájdu nejakú obeť, ktorú trafia. Všetko má vyzerať ako email z banky, aj napriek tomu, že podobný email nikdy žiadna banka nepošle. Vy to ale neviete, pretože pri mnohých iných starostiach jednoducho neviete, že banky toto nikdy naozaj nerobia. Podvodníci si však myslia, že dôverčivý človek, ktorý sa nikdy s ničím takým nestretol a nevie, že to nemusí byť banka, má problém v banke a radšej rýchlo všetko potvrdí a vyrieši. Cez falošné narafičené stránky však len odovzdáte svoje prihlasovacie údaje, alebo kľúče od vašej karty. Nikdy nezadávajte svoje údaje, ak vás k tomu nikto vyzve v nejakej správe. Nikdy sa neposielajú hoci banke naspäť. S najväčšou pravdepodobnosťou ich totiž nepošlete na Slovensko, ale niekomu veľmi ďaleko.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:financie