televíziazamyslenie

Seriál Horná Dolná má údajný problém pre maskáče Thora Steinera

Horná dolnáNový čas dnes informuje o brutálnom prešľape televízie Markíza, ktorá pri výrobe seriálu Horná Dolná v jednej zo scénok na starostových nohaviciach zabudla logo maskáčov, ktoré spôsobia smrť, pobúria a vyvolajú poriadne nepokoje. Má ísť o bieločervené logo značky Thor Steinar, pričom má ísť o značku pravicových extrémistov a podľa spomínaného denníka má ísť o hrubé porušenie…. nevedno čoho. Televízia sa obhajuje, že pre účely nakrúcania kúpili maskáče na trhovisku a môže tak ísť o „fejk“ len podobný na originál, pričom ani netušili, že má ísť o nejakú značku, či podobnosť s nejakou značkou.

V každom prípade sa nám rozum pozastavuje nad absurdnosťou bezcenného článku, ktorý láka na prehnaný titulok. Logo s bielou a červenou farbou, ktoré sa údajne malo objaviť v jasnej viditeľnej a rozpoznateľnej podobe a mohlo tak poškodiť vývin mladých ľudí, uraziť menšiny a podobne, v skutočnosti nevidel a nevedel rozpoznať absolútne nikto. Scénku a drobný detail na nohaviciach si mohli všimnúť skôr tí, čo sú značke verní a dôverne ju poznajú.

Strach, ktorý článok vyvolal a logika s akou funguje, môžu vyvolať aj takéto situácie. Ak mi niekto dá obnosené veci Thor Steiner a ja si ich oblečiem len pre to, že mi padnú a budú plniť svoj účel, pôjdem do väzenia. Čo na tom, že ani netuším, že nejaký Thor Steiner existuje. Filmári sú odteraz povinní kontrolovať od vzorov, cez značky, náhodnú podobnosť až farby absolútne všetko, len aby neurazili jednotlivcov a nečelili pokutám, o ktorých nezmyselne denník píše. Zvláštne, že tak neriešia aj posprejované steny s obscénnymi obrázkami a nápismi, či hákovými krížmi, ktoré sa v televízií aj médiách objavujú často a je ich vidieť oveľa jasnejšie, ako mizerné drobné logo na stehne. Otázne je, či by pri každej reportáži naozaj rýchlo zatreli všetky „hakenkrojzy“.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia