zamyslenie

Pozor na zásielky a drahé dobierky o ktorých nič neviete

Nepreberať zásielky, o ktorých nič neviete, sa oplatí. Najmä ak si žiadajú zaplatiť peniaze podobne, ako to robia niektorí špekulanti. Zarážajúce však je, že po novom sa do posielania zásielok a pýtania peňazí púšťa aj nemenovaná firma orientujúca sa na predaj obliečok. Nevedno akým presne adresám, a na základe čoho, kontaktujú vytipovaných ľudí priamo poslanou zásielkou a dobierkou v hodnote 39 EUR. O peniaze však preberateľ zásielky veľmi ľahko príde, pretože zaplatí za niečo, čo si neobjednal. Na Facebooku sa momentálne šíri varovanie, ktoré prikladá naozajstnú fotografiu s adresátom uvedeným ako Alexpres.

Falošná zásielka dobierka

Kto niečomu takému uverí?
Ak sa pýtate, ako je možné, že niekto prevezme niečo o čom nemá ani tušenia, nejde o nič neuveriteľné. Veľké množstvo firiem dokáže takéto zásielky prijať bez toho, aby si overovali, že naozaj niečo objednali. Najmä spoločnosti, kde neustále prebieha nákup a predaj rôzneho materiálu môžu mať chvíľku nepozornosti, kedy prijmú niečo, k čomu sa neviaže žiadna objednávka. Následná škoda je často problémom zamestnanca jednotlivca a strhávania z jeho výplaty.

Ide však aj o ľudí, ktoré očakávajú zásielku a odrazu sa potešia, že im dorazila a dokonca v nižšej cene. Až doma po rozbalení zistia, že len niekto trafil jeho očakávanie a je obeťou podvodu. Tento typ podvodu je nepostihnuteľný, pretože obchod, ktorý vám podvodnú zásielku poslal, môže v prípade vyšetrovania odpovedať, že taká adresa im prišla a na takú adresu teda objednal niekto tovar.

Jedno je isté, v žiadnom prípade neprevezmite zásielku o ktorej pôvode nemáte ani tušenie. Kontaktujte predajcu na zásielke, alebo zásielku nepreberajte, pokiaľ vám ani najbližšia rodina nepotvrdí, že ide o niečo potrebné. Ak je blízka rodina zvyknutá preberať vaše zásielky počas neprítomnosti napríklad z dôvodu práce, vzniká vysoké riziko na zneužitie podvodníkmi tohto druhu. Konkrétny obchod, ktorý sledujeme je jedna veľká fraška.

  • Doména sa podobá na známy zahraničný obchod Aliexpress.com
  • Dokonca si požičali ich logo a skopírované s inými farbami prezentujú ako svoje
  • Firma má mať sídlo na Palisádach, sídlo však píše so strašnými chybami
  • Na zásielkach neuvádza skutočný obchodný názov
  • Firma s týmto názvom ani na Slovensku a v Bratislave neexistuje

Odporúčame:
V prípade poškodenia vašej osoby týmto podvodníkom odporúčame kontaktovať políciu a Obchodnú inšpekciu. Slovenská pošta disponuje záznamom o ceste peňazí v rámci dobierky a na tomto odkaze sa nachádza zdroj fotografie rovnako tak, ako viacero ďalších poškodených ľudí. Spojte sa s nimi pre hromadné trestné oznámenie voči tejto praktike.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zamyslenie