zamyslenie

V reklame sa množia hipsteri, od bradatého leta po pôžičky

Hipster z každej strany. Bradatý mladý intelektuál s okuliarmi s hrubým rámom a názormi, ktorí niektorých vytáčajú do nepríčetnosti a iných fascinujú, lebo sú skrátka trendy. Hipster je moderný človek a ten je momentálne hitom. Jeho vzhľad podporovaný veľkými firmami ako Telekom, je postavený na piedestál súčasného trendu, akoby ani iný štýl nemohol byť považovaný za moderný. Hipster je muž. Zásadne používa iPhone, to sa od hipstera aj očakáva, rovnako ako chrlenie nápadov, zodpovednosť a… dokonca majú v niektorých firmách prednosť pred ostatnými na pracovných pohovoroch. Je hlúposť to popierať, keďže v samotných výberových „hire“ tímoch to majú ako fintu na nález kreatívnych ľudí. Hipsteri ignorujú žiletky, aj keď nie každému to pristane. Trojkilové okuliare s hrubým rámom nie sú tiež ľahké a niektoré modely prekážajú v poriadnom výhľade… A hipsterov bude medzi nami čoraz viac. Kým nedávno Telekom uvádzal bradatých v rámci Vianoc, dnes je hipsterov v televíznej reklame a aj na internete oveľa viac.

Hipster

Na webe to zapácha hipstermi až príliš a na školeniach tiež
Na webe sa prezentuje viacero IT spoločností, firiem, startupov, vývojárskych tímov aplikácií, či hostingové spoločnosti týpkami s bradou, fúzikmi, vystrihanými hlavami len z časti a okuliarmi, čím dávajú jasnú príslušnosť k moderným hipsterom. Pritom v reklame lepšie pôsobí žena a deti, ako muž. Stačí pozrieť do vývojárskych tímov, na členov týchto tímov. Marketingové oddelenia mnohých spoločností majú v tíme hipsterov, lebo údajne prichádzajú s inovatívnymi myšlienkami, akoby šlo o novú rasu ľudí. Odborné školenia dokonca radia najať si na niektoré návrhy a riešenia hipsterov, pretože sú údajne zárukou úspechu. Medzi školiteľmi sú hipsteri tiež. Hipster sa spomína pri grafických školeniach na produkty Adobe ako príklad človeka, ktorý si poradí. Je to však hlúposť. Prejavovaný štýl ešte nie je záruka extrémnych znalostí a schopností.

Televízia
Vytáčajúca odporná reklama s trápnou hudbou a tanečkom požičovne peňazí zobrazuje tanečné kreácie trápnej rodinky v kroji, ktorá tancuje pre… dôvod je neznámy. Využíva však prvky folklóru, ktoré sú nám podvedome blízke a je tak „skvelé“ ich zneužiť pre úspech reklamy. V reklame je v závere, kedy reklama prezrádza, že super lákadlo „koľko hláv v domácnosti, toľko odpustených splátok“ je vlastne fraška, sa na scéne objavuje trojica hipsterov. Ešte aj z dieťaťa tvorcovia reklamy nasilu vytvorili hipstera, hoci dávať mu hrubé rámy je hlúposť. Prekvapuje fúzaté leto v reklame na džúsy a sirupy. Dieťa znetvorené s hrubou bradou predstavuje hipstera. Chýbajú len okuliare. Hipster nechýba ani v reklame mBank, kde úradník nájde prehrešok a on po ňom hádže cukríky a nájdeme ešte ďalšie. Oveľa viac je tých, kde je len krôčik… alebo im len netreba dioptrie a tak okuliare chýbajú. Bohatý porast má pôvodom česká reklama na Fernet, červenú minerálku, reklamy Orange, Telekom, a ešte o mnoho viac. Ak čoskoro skrachuje Gilette, nečudujme sa.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zamyslenie

Komentáre sú ukončené