médiázamyslenie

Rádio Vlna nezahrá od rána do večera tú pesničku opakovane. Ozaj?

Rádio Vlna je tu už sedem rokov ako druhá generácia rádia Viva. Rovnakí ľudia, Oldies párty, koncepcia vysielania, typu relácií a hudobného zamerania. Svoju obľúbenosť skrátka má a bude mať. Jej opakujúci sa slogan, či upútavka o tom, že od rána do večera zahrajú každú pesničku len raz, má zrejme niektorých poslucháčov potešiť, alebo uistiť o akejsi férovosti.

Rádio vysielanie

Keď počas jazdy do práce či z práce rádio počúvate len zhruba hodinku, opakujúca skladba nie je ani veľký problém, ak zaznie s niekoľko hodinovým rozostupom. Divné však je a možno aj celkom zbytočné, ak postavíte slogan na niečo, čo aj tak nie je pravda. Rádio Vlna totiž niektoré pesničky stále hráva v rozsahu len pár hodín v konkrétnom dni opakovane.

Slogan vlastne neplatí

Dňa 1.6. sme inštalovali provizórne rádio pri prerábke garáže na nové miesto. Len čo podvečer zaznela po prvý krát skladba Dalibora Jandu Tisíckrát krásnější s jej slávnym spojením „Jako v Rally Paříž Dakar zabloudíme na poušti… V igelitu na večeři nesem chleba včerejší….“ začali sme premýšľať nad tým, či sa autor len nepokúšal prepašovať obľúbené motopreteky do skladby, keďže si spomíname na staré plagáty v garážach s veľkými TATRA nákladiakmi a úspechy Československa (vlastne Česka) pri pretekoch takto veľkých upravených vozidiel práve na Paríž-Dakar. V rovnakom čase boli práve aj Tatry aj Dalibor Janda na rovnakých plagátoch. Táto naša diskusia pokračovala už len krátko. Na počudovanie v priebehu troch ďalších hodín rovnaká skladba zaznela opäť celá a opäť na rovnakom rádiu. A stále pritom išlo o 1. jún.

Ešte skôr, ako zaznel Janda, sme pri zapínaní zastihli skladbu Phila Colinsa s názvom You Can’t Hurry Love. Naše krátke dohadovanie sa, či je to soundtrack k filmu Svadba môjho najlepšieho priateľa, k filmu Nevesta na úteku, alebo o aký film vlastne šlo, sme dilemu ani u nás nevyriešili. Veľké prekvapenie sa však konalo neskôr. Znova len o pár hodín neskôr z éteru zaznel Phil Collins – You Can’t Hurry Love. Už to nie je len hromženie pri ceste do práce a po 9 hodinách z práce, že zaznie dva krát v jeden deň Smrtka na pražskom orloji, alebo niečo iné dôverne známe. Nemálo rádií používa na miešanie skladieb Winamp. Jednoduchá a na hardwarový výkon nenáročná aplikácia. No možno aj nedokonalá. Pokiaľ rádio používa práve podobný jednoduchý systém, pri takom slogane by možno stálo za premyslenie nasadiť niečo poriadne a primiešať poriadny výber hudby.

Malá podobnosť, keď sa niečo sľubuje a nie je to pravda

Tak trochu to pripomína iný prípad z online sveta. Centrum.sk pred časom postavilo veľkú kampaň na boj proti podvodným reklamám a sľubom, pritom to boli práve oni, čo celé mesiace v reklamnom priestore propagovali rôzne šmejdy, hoci to bolo cez reklamné služby. Dnes je to samozrejme minulosťou – reklamná podpora cez sprostredkovateľské reklamné služby, ale aj samotné sľuby zabezpečeného emailu. Možno by ani rádio nemuselo uvádzať nejaký slogan, či reklamu na niečo, čo sama nedodržuje.

Ale aj keby dodržalo, každé ráno cestovať 1 hodinu autom znamená aj tak naďalej každý deň trafiť konkrétne skladby, kde už akoby chýbala fantázia. Nejde o nové hity. Sú to staré skladby, ktorých je kvantum. z ABBA zaznie možno výber štyroch, od Zagorovej stále tie isté štyri. Máme neuveriteľný rozsah, ale rádio využíva len jeden playlist opakujúcich sa piesní. Jedinú pestrosť možno počuť len v bloku hudobných zaujímavostí s Flebom. Aspoň to, keď už zvyšné skladby poznáme naspamäť.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:médiá