Tlačové správyZdravie

Prejedanie sa: Ako na to reaguje váš žalúdok?

Prílišné pôžitkárstvo môže mať negatívny dopad na vaše trávenie. Prejedanie nemusí byť úmyselné – v niektorých prípadoch za tým môže byť stres, sviatky alebo zlý spôsob stravovania sa (nočné prejedanie). Jedenie veľkého množstva jedla môže krátkodobo aj dlhodobo ovplyvniť váš spánok, váhu a orgány. Prejedanie môže viesť k nežiaducemu priberaniu na váhe a nadváha môže zvýšiť riziko ochorení. Nejde však len o nechcené kalórie, prejedanie ovplyvňuje vaše telo rôznymi spôsobmi.

prejedanie jedlo krásna žena papá

Čo sa stane s vaším telom, keď sa prejedáte?

Prejedanie spôsobí, že sa žalúdok roztiahne nad svoju normálnu veľkosť, aby sa prispôsobil veľkému množstvu jedla. Rozšírený žalúdok tlačí na iné orgány, čo spôsobuje človeku nepríjemné pocity. Toto nepohodlie môže mať formu pocitu únavy, malátnosti alebo ospalosti.

Aké sú dlhodobé účinky prejedania sa?

Nadváha a obezita – Keď jete, vaše telo použije časť kalórií, ktoré skonzumujete, na energiu. Zvyšok sa ukladá ako tuk. Konzumácia väčšieho množstva kalórií, ako dokáže telo spálite, môže spôsobiť nadváhu alebo obezitu. To zvyšuje riziko rôznych ochorení alebo ťažkostí.

Spomalené trávenie – Prejedanie sa – najmä nezdravými jedlami – si môže vyžiadať daň na vašom tráviacom systéme. Tráviace enzýmy sú dostupné len v obmedzenom množstve, takže čím väčšie množstvo jedla zjete, tým dlhšie trvá trávenie. Ak sa často prejedáte, tento spomalený tráviaci proces časom znamená, že jedlo, ktoré zjete, zostane v žalúdku dlhší čas a je pravdepodobnejšie, že sa zmení na tuk.

Zhoršený spánok – Prejedanie sa môže dokonca ovplyvniť váš spánok. Vaše biologické hodiny, ktoré riadia vaše spánkové cykly, spôsobujú, že hladiny hormónov spánku a hladu počas dňa stúpajú a klesajú. Prejedanie sa môže tento rytmus narušiť, a preto je pre vás ťažšie večer zaspať.

Tráviace ťažkosti –  Prejedanie má mnoho negatívnych vplyvov na trávenie. Začnete pociťovať nadúvanie, bolesť v žalúdku a črevách, kŕče, plynatosť alebo pálenie záhy. Tieto problémy vedia skomplikovať bežné fungovanie počas dňa aj noci.

Pomoc s prejedaním

Či už je prejedanie u vás bežné alebo sa vám to prihodí raz za čas, je dôležité vedieť, ako tomu zabrániť. Jedzte rozumne počas celého dňa a hlavne venujte pozornosť  veľkosti porcií. Vyhnite sa spracovaným potravinám, ktorými sa dá ľahko prejedať. Ak pocítite hlad medzi jedlami, dajte si na desiatu alebo olovrant čerstvé ovocie alebo zeleninu.

Tie poskytujú veľa vlákniny a zasýtia vás medzi jedlami, čím znížia potrebu hromadného občerstvenia. Jedzte zo šalátového taniera namiesto veľkého taniera na večeru – týmto spôsobom sa vám môže ľahšie kontrolovať veľkosť porcie. Vyhnite sa rozptyľovaniu pri jedení, ako je sledovanie televízie, používanie počítača alebo iných elektronických zariadení. Zameranie sa na samotné jedlo vám umožní lepšie si uvedomiť, kedy ste sýti a koľko sa toho do vás zmestí. Pri tráviacich ťažkostiach sa spoľahnite na liek Iberogast.

iberogast

Prírodné zloženie lieku pomáha s mnohými tráviacimi ťažkosťami, ako je napríklad bolesť žalúdka a brucha, nadúvanie, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Šesť problémov a jedno riešenie sa nachádza v bylinných kvapkách Iberogast. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Iberogast je liek na vnútorné použitie. Liek je zložený  z kvapalných extraktov rôznych častí bylín. Viac informácií na www.iberogast.sk

Tipy proti prejedaniu sa :

  • Jedzte pomaly a medzi sústami položte vidličku. Tento vedomý stravovací návyk vás spomalí a ľahšie si uvedomíte, kedy ste sýti.
  • Pite vodu pred, počas a po jedle. (Nie sýtené alebo osladené nápoje)
  • Naplánujte si jedlo dopredu.
  • Veďte si denník potravín, ktorý vám pomôže zaznamenať akékoľvek pozitívne alebo negatívne návyky.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy