reklama

Prečo sú reklamy pre obchod Alza najdebilnejšie?

Za najdebilnejšie reklamy a kampane sú opakovane na mnohých marketingových školeniach považované reklamy obchodu Alza. Toľko krát sa spomína Alza v časti „Ako to nerobiť“ no akýmsi zázrakom sú úspešné a zaberajú. Samotná Alza totiž veľmi dobre vie, čo na ľudí pôsobí. Liečba šokom pôsobí. Používa reklamu, ktorá ľudí vytočí a naštve je totiž výborným spôsobom, ako sa dostať do mysle a pod kožu. Už samotný zelený mimozemšťan ako maskot je príšerne amatérskou postavičkou, ktorá vznikla v Čechách pred rokmi približne v rovnakom čase, ako sa na svetlo sveta predierala aj telekomunikačná služba Ufon. Niektorí ľudia si tak po nejakom čase plietli a určite si to pletieme aj my, kto bol vlastne skôr a čo je koho nápad. Alza sa však neuspokojila len s maskotom, ale dala mu hlas a dostala sa do televízie.

Alza maxivýpredaj

Televízne reklamy
Televízna reklama Alza.sk a Alza.cz majú niekoľko prvkov, ktoré sa líšia od ostatných. Práve preto bodujú. Nastavili totiž marketing na takú nôtu, v ktorej nespieva žiadna iná spoločnosť. Alza si totiž svoj imidž postavila na imidži, ktorý už nezhodí nič. Na druhej strane každý vie, že tento šialený zelený ufón aj tak ponúka dobré ceny a má tiež prehľadné fungovanie eshopu na mobile aj na počítači. Ľudia tam chodia, Alze sa stačí len pripomenúť.

Na ľudí totiž zaberá:

  • Odporný nechutný hlas, pri ktorom máte chuť vraždiť. Ten vojde pod kožu a neodíde. Alza splnila účel.
  • Trápnosť je na maxime
  • Debilná hudba a pozadie, dnes momentálne paroduje Michala Davida a skladu Decibely lásky. Dokonca sa v reklame uvádza „1. Miesto vo výpredajoch“ hoci ich 70% nie je najvyššou zľavou v podobne smerovaných obchodoch. Ťažko teda určiť, v čom 1. Miesto, v trápnosti však určite.
  • Lákanie na cenové akcie, ktoré nie sú vždy pravda.
  • Často lákali na 100 tabletov týždenne, ale že 80 z nich vyhrávajú Česi, sa z reklamy už nedozviete.
  • Drísty, ktoré ľudí vytáčajú a pília uši.
  • Zima 2014/2015 predstavila reklamu, pri ktorej zaznel druhý hlas „A kúrime“, no v slovenčine to znelo ako „Ákúr*a!“

Pozrite si hodnotenia na webe. Ľudia nazvali reklamy a obsah reklám Alzy za najdebilnejšie a my sme si dovolili tento verdikt spoločnosti zopakovať. Hovoria o tom aj hodnotenia na Facebooku Alzy. Tá pritom schytáva škaredé hodnotenia aj pri kladných hodnoteniach nákupov. Ufóna ľudia nenávidia, aj milujú. Na Facebooku ho častujú aj na osobných profiloch.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reklama