televízna reklamazamyslenie

Moderná propaganda Eurofondov cez Dobré správy

Školské učebnice spomínajú propagandu len v rámci dejín. Propaganda za fašistické Nemecko, za Slovenský štát, propaganda za socialistické Československo a rôzne heslá, smery, KSČ, ale žiadne materiály nespomínajú a ani nespomenú neprehliadnuteľnú propagandu, ktorá je v televíznej reklame na mimoriadne dotovanom mieste.

euro

Najzbytočnejšia reklama je tá, čo nič nepredáva
Pozrite si večerné vysielanie. 48 reklám za sebou počas večerného spravodajstva a jedného filmu. Z toho 41 reklám vám niečo ponúka, predáva, chce zarobiť. Jedna dementná reklama dokonca zachytáva muža, ktorý neprehliadnuteľne úmyselne roztrhne na polovicu drevené sánky, aby to vyzeralo ako neschopnosť spôsobená chorobou a zahlási „Som na chlapov“, hoci iní počujú aj verziu „Som nachladol“. 7 reklám z toho je však iných. Nepredáva absolútne nič, neponúkajú žiadnu službu ani výrobok. Vytvárajú mienku, ako veľmi sú eurofondy dôležité, pretože vďaka nim máme množstvo opravených ciest. Táto reklama je najzbytočnejšia podobne, ako všetky jej podobné rozhlasové reklamy doteraz. Obrovské peniaze za vysielací reklamný čas sa nalieva do podivnej propagandy, ktorá stojí možno viac ako len pár tisíc. Peniaze by sa pritom zišli na oveľa potrebnejších miestach. Cedule zavesené povinne pred každou cestou financovanou z Eurofondov, pred každou budovou a projektom, nám dostatočne podávajú informácie, že nám danú stavbu zabezpečila Európska únia a Eurofondy. Akousi záhadou totiž zanikli všetky opravené cesty z prostriedkov štátu, štát neobnovuje a nebuduje nič, pričom predtým sa podieľal na všetkom. Dnes, keď sa presúva zodpovednosť na EÚ a peniaze, ktoré v konečnom dôsledku aj tak sú zo štátneho rozpočtu, je mohutnou kampaňou propagovaná čistá propaganda, ktorá nám bežným ľuďom naozaj nič nedáva. Nemáme z nej nič. Pri početnosti a odvysielaní 20x za jeden večer na rôznych kanáloch sa stráca zmysel.

Podivná televízna reklama
Ráčkujúci, škaredí, ušatí, kriví, neoholení, mladí amatéri pred kamerou hrajú úlohu televízneho reportéra. Nepoznáme meno ani jedného z nich. Reklama dáva informácie o výhodnosti a dôležitosti eurofondov. Ak sme si mysleli, že po reklamách s mužským hlasom o tom, že vďaka eurofondom máme postavené hento a tamto, nepríde ešte zbytočnejšia reklama, dokázali nám to mladí ľudia v tejto podivnej reklame. Vyznieva ako pirátske vysielanie cudzích lacných prehnane farbených správ na inom kanáli s vlastnými správami. Rýchly facebook prieskum nám ukázal vzorku 35 ľudí, ktorí sledujú televíziu a videli túto reklamu. 34 z nich sa vyjadrilo, že by ju najradšej už nikdy nevideli, alebo vôbec nerozumejú, prečo ju vysielajú. Ten tridsiaty piaty sa vyjadril, že ho teší, že to malé dievčatko z Paneláku dostalo ešte aspoň jednu šancu, ktorý len krátky štek.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízna reklama