reklama

Prečo má Alza „Vianočný Black Friday“, keď ostatní majú „Black Friday“?

Alza láka na niečo, čo nemá nikto iný. Kým celý trh postavený na popularite sviatkoch nakupovania Black Friday používa len tieto dve slová, Alza prichádza s pojmom „Vianočný Black Friday“, hoci nepokračuje ani len do vianočného mesiaca december. Dôvod, prečo toto slovo používa je však len a len marketingový ťahák. Úspešne tak priláka pozornosť ľudí, ktorých podvedomie nemusí ešte stále vnímať Black Friday ako naozaj vianočný výpredaj. Psychologicky sa tak popohnajú vybrať si v Alze nejaký ten darček, pretože len Alzácky výpredaj je „Vianočný“. Je tomu však len v televízii, len aby zapôsobili. Na stránke Alzy už však neexistuje žiaden „Vianočný Black Friday“ ale len „Black Friday“.

Black Friday Alza

V reálnej skutočnosti však ťažko nazvať niečo také vianočným. V reálnom svete je to totiž stále predvianočné obdobie, hoci ešte len novembrové. Pochopiteľne, jeho úspech posilňuje fakt, že sa pred Vianocami všetci ženieme za nákupmi.

Postrehy z nákupu na Alze:

Cenami by akcia mohla zaujať, no psychologickým nátlakom na rýchlu objednávku veľmi nepomáha pri posledných kusoch tým ľuďom, čo by si radi objednali toho viac. Odpočítavanie, počas ktorého je produkt v rezervácii pre Vás je fajn funkcia, ktorá však nechráni len zákazníka, ale aj obchod pred problémami so skladovou zásobou. Je teda nemožné považovať túto funkciu len za výhodu pre zákazníka, ale aj výrazne pre obchod, ktorý nemusí riešiť problémy v systéme. Mimochodom, Alzácke euro poplatok za to, že si prídete tovar vybrať na pobočku osobne, už prebralo aj MALL. Výhoda osobného odberu sa tak dostáva ešte viac do roviny zvažovania, či symbolické euro dať pri nákupe káblu za 3 EURÁ, alebo ho naozaj kúpiť na eBay. Treba však priznať, že ceny na Alze sú opäť lákavé a pri mnohých produktoch zaujímavé.

Vianočný a predvianočný je vďaka marketingu to isté

Filozofia toho, ako niektoré slová znejú a ako by sa mali používať, je už celkom zbytočná, Marketing a obchodné aktivity predajní a rôznych sloganov, či ťahov na zákazníka ovplyvnili aj zmysle niektorých viet a ich používanie.  Tak ako je už dnes celkom zbytočné pozastavovať sa nad tým, aký je to ten „bežný prací prostriedok“ keď všetky sú tie lepšie než nejaký neznámy „bežný“, viditeľný asi ako Kolumbova žena, je zbytočné riešiť, či je výpredaj vianočný, či predvianočný. Hoci Vianočným môže byť len a len v čase samotných Vianoc, na marketingových materiáloch to znie lepšie, ba dokonca to ušetrí štyri písmenká… ako keby sa to pri tlači odzrkadlilo na cene. Nech je ako chce, to, ako akcie kto nazve, nie je tak nebezpečné ako to, keď sa propagujú vianočné pôžičky a Vianoce na dlh.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reklama