Kultúra a umenie

Nová kniha Dominika Dána, Cigaretka na dva ťahy, stíha Vianoce

Jeden z najúspešnejších autorov na Slovensku, bývalý policajt vystupujúci pod pseudonymom Dominik Dán, zaujal slovenských aj českých čitateľov prostredníctvom bohatej série príbehov z kriminálneho a policajného prostredia. Najvýraznejšie sa preslávil dielom Červený Kapitán, ktoré sa pretavilo aj do filmovej podoby a len pred pár rokmi sa tak ako jedno z mála nakrúcaní, preslávilo vďaka pozmenením ulíc Bratislavy do dôb socializmu na hneď niekoľkých miestach.

Dominik Dán, Cigaretka na dva ťahy

Ak sa však chystá nový Dominik Dán, je priam nad Slnko jasné, že oň bude veľký záujem. Aj o toho najnovšieho je záujem a to poriadny. Dominik Dán totiž vydáva vo vydavateľstve Slovart už 15. decembra ďalší román s názvom Cigaretka na dva ťahy.

Dominik Dán a Cigaretka na dva ťahy

Azda nie je Slováka, čo by nepoznalo skladbu Cigaretka na dva ťahy od Richarda Mullera. Cigaretka sa však objavuje aj na obálke knihy, čo azda nebude pre nefajčiarov, hoci aj fajčiarov, skúsiť stiahnuť cigaretu na ozajstné dva ťahy. Hovorovo sa toto označenie predsa len používa tam, kde chceme vyjadriť prílišné ponáhľanie, keď sa ide „zapáliť“ len z povinnosti, no na práci je niečo dôležitejšie. Uvidíme, ako veľmi sa spája názov knihy s jej obsahom vo vnútri. Oficiálna anotácia prezrádza niečo viac z príbehu:

Ubehol presne rok od vraždy na brehu rieky a od vraždy Tibora Hakla – jedného z kapitánov Bossa podsvetia. V oboch prípadoch zohrali dôležitú úlohu Krauzove kontakty na podsvetie. Občas sa vypečení kamaráti z detstva zídu aj detektívovi z oddelenia vrážd. Našťastie Tiborovu mŕtvolu nikto neobjavil, oficiálne sa nevyšetrovalo, nikto nepátral po súvislostiach. Jedine Burger tušil, že jeho žiak mu prerástol cez hlavu – ak nie profesionálne, tak v riskovaní určite. No v polovici deväťdesiatych rokov sa aktivizovalo nielen podsvetie, ich metódy sa pokúsili napodobniť aj iní. Hoci amatéri, v brutálnosti vraždenia si s podsvetím vôbec nezadali. Na jar 1995 sa chlapcom z oddelenia vrážd dostal na stôl prípad vodiča dodávky – chlapca zastrelili a upálili v aute. Hrozná smrť, desivé zohavenie mŕtvoly, ťažký kriminálny zločin. No nielen pátranie po vrahovi trápilo Krauza a Chosého, ako vždy, aj tentoraz prišiel problém ruka v ruke s ešte väčším…

Dátum vydania je len tak tak pred Vianocami

15. december je dátumom vydania. Ako istotne mnohí vedia, december je pomerne hektický. Veselo sa nakupuje a mnoho ľudí predpokladá, že aj darčeky objednané 22. decembra stihnú doraziť 24. decembra, no nie je to tak. Treba prihliadať na termíny a stíhanie zaťaženej pošty. Internetové objednávky tak mnohé obchody uzatvoria na dni ako 16. až 18. december s varovaním o možnom meškaní pošty. Nový Dominik Dán však prichádza 15. decembra, čo je čas, kedy stúpa vyťaženosť, ale ešte stále je relatívna pravdepodobnosť na bezproblémové doručovanie.

Vyhraté má každý jeden zákazník, čo si knihu predobjednal. Napríklad v kníhkupectve BUX.sk nezískal len predpredajovú zľavu v prípade prihlásenia vo výške 22 percent, ale hlavne tú záruku, že je medzi prvými, komu sa kniha odošle hneď v prvom nápore, kedy je pokojne možné, že sa stihne vypredať. Pri úspešných knihách občas aj motyky strieľajú.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie

Komentáre sú ukončené