GastronómiaTechnika

Hodnotenie: vyskúšali sme si varenie s tlakovým hrncom Tefal CY 505E30

To, že medzi kuchynské spotrebiče už nejaký čas patria aj hrnce možno na prvé počutie nesedí. Hrnce donedávna naozaj nepatrili medzi spotrebiče. Lenže od momentu, odkedy sa hrnce vylepšili o prívod elektrickej energie, čím ich osamostatnili sa od sporáku, a vybavili ich programami a technológiami, dokážu pre nás spraviť viac. Programovateľní variaci spolupracovníci v kuchyni nezoberú veľa miesta, no spravia veľa práce. Keď k tomu majú niekoľko užitočných fukcií a dokážu nahradiť aj tlakový hrniec, takzvaný „papiňák“, potom si istotne zaslúžia pozornosť. Tak ako ten od Tefalu All in one nesúci označenie Tefal CY 505E30.

Multifunkčný tlakový hrniec Tefal CY 505E30

Tým, že hrniec nepotrebuje sporák a teda ani horiaci plyn, platničku, či sklo-keramickú dosku, je jasné, že potrebuje prívod elektrickej energie. Napája sa klasickým sieťovým plne odnímateľným káblom. Vybavený displejom s ukazovateľom času dva tušiť, že nepôjde len o čas, ale zobrazí vám ešte ďaleko viac.

multifunkčný hrniec all in one Tefal CY505

V dnešnej dobe žijeme uponáhľaný život a to si uvedomujú aj tí, ktorí neradi myslia na celú túto uponáhľanosť. Akákoľvek pomoc sa zíde všetkým, ktorí sa niekam náhlia. No najmä mamičkám na materskej a tým, ktorí musia byť počas varenia predsa len niekde inde. Tu však patria aj ľudia, ktorí sú uponáhľaní v kuchyni. Jednoducho preto, že pripravujú jedlo na veľkú udalosť a na sporáku nie je dosť miesta. To nevadí, pretože automatický hrniec si vystačí aj so stolom mimo hlavný kuchynský ruch.

Funkcie, ktoré používateľa hrnca potešia

 • Časovač zapnutia: skvelá vec, ak presne viete, odkedy by sa polievka, omáčka, či múso malo variť. Napríklad namočené strukoviny, vývary či polievky a podobne. Môžete si nastaviť presne moment, kedy sa má prístroj zapnúť.
 • Časovač vypnutia: ľahko nastavíte, kedy prístroj vypnúť. Odpočítavanie vidíte aj pri klasických programoch, ktoré sa líšia spôsobom varenia, intenzitou tepla a pod.
 • 25 nastaviteľných programov: na displeji si viete navoliť rôzne tipy programov závislých od druhu suroviny a jedla, ale až po vaše potreby. Sú recepty, kde máte viečko zatvorené, sú recepty, kde si ho môžete nechať otvorené a dochucovať, miešať, upravovať teplotu počas varenia a podobne.
 • Nastavenie teploty: pokiaľ si nevyberáte priamo prednastavený program, môžete si zvoliť presnú teplotu, ako chcete vy. Tú vidíte na displeji.
 • Udržiavanie tepoty po dovarení: oceníte, ak pripravujete viacero vecí v rôznom čase.
 • Dizajn a materiály: potešiť jednoducho musí aj fakt, že celý prístroj, telo hrnca a aj jeho vrch, sú vytvorené z pevných a kvalitných materiálov. Konštrukčne je vynález vyriešený ako hlavné telo s výhrevným vnútrom a v ňom sa nachádza vyberateľný hrniec – ľahko ho umyjete a neprichytáva sa oň jedlo. Len pozor, nechoďte naň drôtenkou. Je to povrch podobný na panvice, aj keď nejaké rozdiely tu sú.
 • Objem: 6 litrov

Varenie pod tlakom a ďalšie spôsoby úpravy

Tlakové varenie je funkcia hrnca, s ktorou ide na trh v rámci svojho názvu. Má tak zaujať najmú tých, ktorí chcú variť s tlakovým hrncom. Áno, je to jeho prednosťou. Silná konštrukcia, veko a otočný uzáver, ktorý celý kryt pevne zaistí ako východ z tanku, je vybavený ventilom aj poistkou. Funkcia tlakového varenia je v niečom iná od klasického tlakového hrnca. Ten totiž pracuje mechanicky, kým elektrický tlakový hrniec má možnosť nastaviť tri úrovne – silu tlaku. Tlakové varenie sa dá využiť hlavne pri snahe docieliť mäkké hovädzie, no ani tu nekončí jeho kľúčové využitie.

Parné varenie umožňuje pripraviť zeleninu, prípadne parené buchty, knedle a ďalšie potraviny. Celkovo v ňom hravo uvaríte polievky, a využiť sa dá aj neustály ohrev uvareného jedla tak, aby počkalo na moment servírovania. Ak ste uvarili príliš skoro, viete tak hravo udržať jedlo stále pripravené a teplé.

Fakt, že teplota sa rozlieha celým hrncom rovnomerne vďaka konštrukcii vnútra, napomáha k spomínanému udržiavaniu teploty, no taktiež k rovnomernosti teploty a tepelnej prípravy. Svojim spôsobom je to výhoda pri niektorých druhoch varenia, pretože nemusíte neustále miešať, ak je teplota z každej strany rovnaká. Pri bežnom hrnci ide teplo priamo zospodu, kým bočné strany sa ochladzujú.

Hodnotenie práce s prístrojom

Mimo iné spomenuté názory je zaujímavosťou konštrukcia. Pevná a na hrniec dostatočne ťažká, sa dá postaviť vlastne kdekoľvek, kam dosiahne elektrina. Variť sa dá mimo klasický sporák, ktorý môže byť vyťažený inými hrncami. Naozaj netreba veľa siahať, pretože ide o automatické zariadenie. Varí, čo mu dáte uvariť. V podstate čokoľvek od polievok, po omáčky. Oceniteľné sú práve možnosti časovania a udržiavania teploty, ako už bolo spomenuté, napríklad práve v čase, keď chcete zosúladiť viacero jedál teplotne a časovo.

Ide o jedného z tých pomocníkov v kuchyni, ktorý nemôže mať negatívne hodnotenie, pretože znamená prínos. Časový, aj kvalitatívny. Jedlá sú naozaj uvarené, neprihoria, nerozvaria sa, pretože to hrniec nedovolí. Návod na obsluhu a tlačidlá – to je niečo, čoho sa môžete zľaknúť. Na prvý krát to možno nevyjde, no je potrebné pozrieť do návodu. Pochopiť prvé kroky a potom je ľahšie chápať čokoľvek ďalšie. Ovládanie nie je ťažké. Po dvoch týždňoch nepoužívania si ho budete musieť trochu oživiť, no základ sa dá pochopiť, len sa toho netreba báť. Nejde o nič komplikované. Preto je vhodný ako dar komukoľvek, aj mužom, ktorí nemajú cit k vareniu, alebo nemajú vôbec sporák. Či platničku. Vieme si ho predstaviť ako riešenie pre kulinárov na intráku, ktorí majú kuchynku naozaj ďaleko.

Súčasť balenia:

 • Telo s vnútorným hrncom a poklopom
 • Prívodný kábel, plne odnímateľný
 • Stojanček a nádoba na parné varenie
 • Odmerka
 • Plastová lyžička
 • Kuchárska kniha orientovaná na ovládanie práve na konkrétom type prístroja
 • Manuál

Prístroj je novinkou, predávaný je pod označením a jeho cena sa pohybuje okolo 115 eur, čo je adekvátne vzhľadom k možnostiam a ponuke funkcií. V ponuke viacerých predajcov elektrospotrebičov a pomocníkov do kuchyne.

//článok nie je PR článkom, ale reálnou recenziou prístroja. Recenzia vychádza z vlastných zistení, fotografia je ilustračná, avšak konkrétneho modelu hrnca.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia

Komentáre sú ukončené