novinkyTechnikazábava

Aeromobil, prvé reálne lietajúce auto, vynašli a predstavili Slováci

Slováci spravia zrejme ešte veľkú dieru do sveta. Dnes totiž predstavili v rámci svetovej premiéry svoje dielo, lietajúce vozidlo, ktoré nezostáva len vo forme návrhov a konceptov, či počítačových simulácií, ale prináša, dokonca nie prvý model, ktorý naozaj vzlietol a poskytol odpoveď na dopyt po slávnom Fantomasovom aute, či túžbe mnohých ľudí bez ohľadu na cenu vlastniť auto s krídlami. Aeromobil nie je len slovo, ale aj značka, ktorá možno v prípade majetných nadšencov pre aviatiku a motorizmus zároveň, ktorí prejavia záujem o túto novinku, naberie na význame. Záujem médií a potenciálnych nových majiteľov totiž dnes vie pomôcť ďalšiemu prílevu investorov a rozšíreniu výroby. V tomto prípade konštruktérom prajem úspešný lov na čo najlepšie investície a partnerstvá.

aeromobil

Lietajúce vozidlo Aeromobil sa konštruovalo a vyvíjalo od roku 1990 a v priebehu jeho histórie sa jeho tvorcovia dočkali celkovo 4 verzii, pričom štvrtá bola oficiálne predstavená počas 29. októbra na výstave priekopníkov v rôznom smere Pioneer Festival vo Viedni. Zaujímavosťou je, že ide o stroj, ktorý nespadá čisto do žiadnej kategórie, prípadne spadá do dvoch naraz. Otvára pritom možnosť pre vznik samostatnej kategórie, čo sa za posledných sto rokov stalo azda len pri kategórií „vrtuľník“. Uvidíme, ako sa popasuje svetová filozofia a odborná verejnosť s kategorizáciou.

Aeromobil 2

 

Lietadlo, či vrtuľník
Jeho vzhľad pripomína ultraľahké lietadlo s dosiaľ nevidenou konštrukciou a nezasúvateľnými kolesami. Naopak na ceste vyzerá ako predĺžené motocyklové vozidlo so zadnou nápravou pozostávajúcou z tenšej konštrukcie. Skôr tak celý stroj pripomína viac vrtuľník bez vrtule, ako lietadlo. Krídla sú zasúvateľné dozadu, čím sa docieli priechodnosť na cestách. Na nich je pritom plnohodnotným vozidlom, keďže rozmermi nepresahuje v súčasnosti bežné dlhšie limuzíny a drahšie osobné vozidlá, vo vzduchu zas nepresahuje menšie lietadlá. Dvojmiestny stroj, o ktorom budeme nepochybne v budúcnosti ešte výrazne počuť, dosahuje vo vzduchu rýchlosť 200 km a pri lietaní žerie 15 litrov za hodinu letu. Na zemi má spotrebu podľa oficiálnych stránok 8,3 litrov na 100 km. V prípade lietadla ide o rozmer 8,3 x 6 metrov. V prípade vozidla má rozmery 2,2 x 6 metrov. Predok tvorí ťažšia časť, vzadu sa zas nachádza vrtuľa. Krídla využívajú technológiu ovládania ako na bežných lietadlách, dokonca disponujú svietením, aké je pre malé lietadlá predpísané. Celý interiér stroja je vybavený ako v prípade drahšieho malého lietadla a tak sa dá povedať, že ide o luxusné vozidlo a osobné lietadlo zároveň. Zaujímavé je pre nás o to viac, že sa na ňom nepodieľali miliardári a koncerny v zahraničí, ale tím Slovákov a vývoju venovali celé roky.

Viac info:
www.aeromobil.com
www.zaujimavosti.net/…aeromobil-ma-svetovu-premieru/

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:novinky

Komentáre sú ukončené