Technikazábava

Všetky slovenské a české kanály môžete mať aj cez internet

Televízie cez internetPozrieť si televíziu v skutočnom televízore len vďaka internetovému pripojeniu sa dá a je to celkom jednoduché. Len nedávno som sa dostal k ponuke košického poskytovateľa dátových služieb Antik a čuduj sa svete, zásielka dorazila do Senca, zariadenie je zapojené a všetko funguje. Je totiž jedno, či Košice, alebo mesto kdekoľvek inde na Slovensku, vďaka ich set-top-boxu, službe Smart TV box a pripojeniu na internet je možné sprístupniť v príjemnom rozhraní a s konečne poriadnym ovládačom všetky slovenské a české kanály od výmyslu sveta a to aj bez poplatkov. Začiatkom týždňa nájdená ponuka na webe a dnes už reálne odskúšaná vďaka rýchlosti zásielky prostredníctvom kuriéra potešila. Vstupný poplatok za zariadenie je investíciou do televízie, ktorú si k televízoru pripojíte pomocou klasickej kabeláže AV, alebo rovno pomocou HDMI. V tom druhom prípade máte všetko hneď dostupné bez akýchkoľvek komplikácií.

Televízia cez internet so všetkým čo potrebuje
Televízne kanály začínajú od STV1 a končia televíziami, ktoré väčšina národa zrejme ani nikdy nevidela. Prekvapivou je ponuka HD kanálov, čiže hneď za STV 1 je aj STV 1 HD a rovnaká verzia je aj pre JOJ, Markízu, Dajto a pár ďalších. Zvuk sedí s obrazom a gestikuláciou, čo pri internetom vysielaných televíziách nemusí byť vždy pravidlo. Chce to však poriadne pripojenie na internet, pretože oslabovať linku sťahovaní dát na počítači a k tomu sledovať priame vysielanie televíznych kanálov je pochopiteľne pri niektorých pripojeniach ťažko skĺbiť dohromady. Sledovať môžete zrejme všetky bežné slovenské televízne stanice, z českých rôzne televízie.

HD je pritom naozaj HD. Detailov vidíme oveľa viac, jasný obraz je zážitkom a pestrá ponuka tiež. Doplnkovými službami sú televízny archív, ktorý je rozdelený podľa žánrov a nájsť v ňom môžete zmeškané seriály, programy a relácie. Archív je dostupný na tri mesiace zadarmo pre každé zariadenie. Ďalšou doplnkovou službou je niekoľko kanálov, ktoré sú v platenom balíku. Ide o History Channel, DuckTV, slovenský zvláštny kanál RIK a napríklad hudobné stanice. Čo však poteší je, že bohatý výber kanálov je bezplatný, bez akýchkoľvek poplatkov, vybavovaní papierov, podpisovania zmlúv… výnimočné! Na dnešnú dobu je naozaj neviazanosť výnimočná a preto si ju osobne veľmi vážim. Nuž a aby to nestačilo, vďaka fungovaniu celého zariadenia na princípe internetového pripojenia si celú skrinku s HDMI káblom môžete vziať k priateľom o poschodie vyššie, či do vedľajšej dediny a sledujete televíziu aj pokojne tam, kde televízny signál nikdy nemali. Potrebujete len internetové pripojenie, či silnú wifinu.

Funkcie a potešenia
Používateľa potešia funkcie, na ktoré sme si už zvykli z iných zariadení. Zobrazenie koľko do konca programu, čo nasleduje, ktorý kanál to je – sú doplnené o také drobnosti, ako je počasie, dokonca čítanie denníka SME priamo na obrazovke, alebo umožňuje nahrávať priamo z televízie. Plusom je schopnosť časovať nahrávanie priamo na vlastné úložné zariadenie. Do skrinky musíte pripojiť USB kľúč, či externý disk. Po zapojení svojho USB je možné prehrávať súbory, hudbu a filmy, prípadne zobrazovať fotografie.

Hodnotenie:
Plusov má služba viac ako mínusov. Podstatne viac. Predovšetkým je to výber kanálov bez mesačných poplatkov, kvalita obrazu a rozhranie, ktoré je jasne pochopiteľné a zrozumiteľné. Všetko je v slovenčine v nastaveniach aj v krátkom papierovom manuáli. Pochopiteľne, služba a set-top-box sú distribuované na celom Slovensku, no vzhľadom na známe meno jej poskytovateľa na východnom Slovensku vzbudzuje dojem, že je určené skôr pre východ. Nie je to tak. Na západnom Slovensku síce Antik Telekom s.r.o. nepoznáme, ale to nie je problém. Súčasťou balíka programov je mnoho regionálnych televízií od východu po západné Slovensko. Súčasťou je aj viacero rozhlasových staníc, vrátane menších rádií a dokonca regionálneho rozdelenia rádia Regina (obsahuje všetky tri). Veľmi „friendly“ je riešený aj diaľkový ovládač, ktorý dobre reaguje, používateľ neprichádza o nervy a odozva je ihneď. V porovnaní s inou konkurenčnou službou je ovládač na veľmi dobrej úrovni, odozva taktiež. Načítavanie kanálov môže byť pri slabšom internetovom pripojení problém. Obraz nemusí byť súvislý. Ešte nie celkom zrozumiteľné je aj nahrávanie a plánovanie nahrávania programov.

Popisovaná služba internetovej televízie: http://www.smarttvbox.sk/

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Technika