Voľný čas

Lishinu je vôdzka na venčenie psa, či šport, ktorá oslobodí ruky

lishina vodítkoAk sa pýtate, čo sa dá vylepšiť na vôdzke pre psa, môžete byť ešte poriadne prekvapení. Čo tak jeho samotné držanie také, ktoré nebude obmedzovať a umožní mať voľné ruky? Už sme síce mali možnosť vidieť vôdzky, alebo ak chcete český zaužívanejší výraz „vodítka“ v podobe handsfree, ktoré sa pripájali o bicykel, o pás človeka, alebo o iné miesta. No nešlo ani o bezpečné a ani praktické riešenia, skôr nevyhnutnosť. Nedávno som sa dostal k vôdzke Lishinu, čo je konkrétny výrobok od konkrétneho predajcu a svojim spôsobom ide o inováciu pochádzajúcu zo Slovinska.

Niečo medzi bezpečnostným pásom a navijakom

Lishinu je vôdzka pre psa, ktorá naozaj umožní oslobodiť ruky, pritom mať psa na dohľad a pod kontrolou. Vzhľadom na uvoľnenie rúk je možné používať ich napríklad na turistické palice, alebo len na vlastnú rovnováhu počas strechingu, behu a podobne. Vynález ideálny pre menšie až stredné psy do 30 kilogramov dáva psovi voľnosť v uhle od zápästia vašej ruky po jeho krk na vzdialenosť do 3 metrov. V prípade záujmu o kratšiu vzdialenosť si psíka pridržíte rukou, alebo mávnete rýchlejšie rukou, čo vytvorí trhnutie. Základnou súčiastkou je navijak krytý v obale z tvrdého plastu. Pokiaľ silno trhnete a lano napnete, navijak stojí. Ak však trhnete a lano nezostane napnuté (napríklad sa pes vráti), tak navijak naďalej rozvíja alebo navíja, bez blokovania.

Stavba a zloženie
– Hlavnou súčasťou je krytý navijak s neustále aktívnym navíjaním.
– Kryt navijaku je vymeniteľný. Farby sú vecou individuálneho imidžu a ladenia. V predaji priamo rôzne farebné odtiene.
– Navijak navíja pevné tenké lanko, ktoré je na konci ukončené plastovou sponou a prechádza do podoby plochého pevného lana, ktoré má sekundárnu funkciu ideálnu pre uchopenie psa na krátko. Napríklad pri vstupe do výťahu, prechode okolo ľudí, iných psov a podobne
– Na konci plochého lana je čierna kovová karabínka.
– Súčasťou setu je pás na ruku, vybavený suchým zipsom. Nejde o klasický suchý zips, ale špeciálny, ktorý je možné zapnúť na ktoromkoľvek mieste. Lepí sám na seba a preto nepotrebuje opačnú stranu.

Výhody a nevýhody:
Inovatívna vôdzka pre psa je síce spojenie, ktoré čaká len málokto a predsa sa niečo také môže podariť. Pôsobí ťažkým dojmom, no nejde o žiadnu záťaž. Pre šport so psom jeho váha neobmedzuje. Nie je určené pre väčšie psy a nebude príliš vhodné pre zúrivých psíkov, ulietané čivavy a chlpatých šialencov. Žiada si totiž aj určitú disciplínu psa. Rovnako tak ako pri klasickej vôdzke, aj Lishinu sa môže zamotať okolo nôh, môže uškrtiť prsty a podobne. Toto riziko oproti klasickému venčeniu psa Lishinu nezvyšuje. Skôr naopak. Na to všetko upozorňuje aj výrobca, a nehody hrozia pri každom druhu vôdzky na svete. Hoci táto konkrétna vôdzka s navijakom prináša zaujímavé riešenie, uvoľnenie rúk, dobrý dosah a funkciu ako štýlový doplnok, netreba počítať s tým, že vlastná nepozornosť a rozlietanosť psa možno vyriešiť takýmito inovatívnymi novinkami.

Lishinu nájdete na: http://www.doginno.sk/

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Voľný čas