Tlačové správy

Interiér v domácnosti: Vyberáme stolovú lampu

Zariaďujete si pracovňu? Chystáte sa na nástup potomka do školy a zaobstarali ste mu nový pracovný stôl? V každom prípade určite riešite aj výber stolovej lampy, ktorá je nenahraditeľným pomocníkom. Bez nej by ste na prácu vy ani váš školák nielen nevideli, ale ani by ste sa na ňu poriadne nesústredili. Ako vybrať tú pravú stolovú lampu?

stolná lapmpa

Stolová lampa poslúži na prácu, dotvorí aj atmosféru

Ako už názov napovedá, stolová lampa patrí na stôl. Nemala by chýbať na žiadnom pracovnom stole, kde sa postará o to, aby ste na prácu alebo tvorenie dobre videli. Okrem toho ale plní aj estetickú funkciu, postará sa totiž o dotvorenie atmosféry v miestnosti. Niektorí z nás si ju dokonca dávajú na nočný stolík. Ako vybrať tú pravú?

Na čo sa zamerať, keď vyberáte stolovú lampu?

Stolové lampičky patria spolu so stropnými a nástennými svietidlami medzi základné osvetlenie v domácnosti. Osvietia potrebný priestor, už pri ich výbere by ste mali mať jasno v tom, kam ich postavíte.

Tip číslo jedna: Najskôr si ujasnite, čo od lampičky očakávate

Už vyššie sme spomenuli, že stolová lampička plní praktickú aj estetickú funkciu. Postaviť ju môžete na pracovný stôl, nočný stolík, skrinku na topánky, toaletný stolík a ďalšie miesta. Už pri jej výbere, by ste mali vedieť, čo od nej očakávate.

Má vám poskytnúť dostatok svetla na prácu? Bude plniť iba estetickú funkciu? Využijete ju ako doplnkové svietidlo, aby ste nemuseli rozsvietiť to hlavné? A kde vlastne bude? Hľadáte:

  • Kancelársku stolovú lampu
  • Detskú lampičku
  • Lampičku na nočný stolík
  • Univerzálnu stolovú lampu

stolná lapmpa

Tip číslo dva: Vzhľad zlaďte s ostatným vybavením miestnosti

Lampičiek na stôl je na trhu ohromné ​​množstvo, vyberať môžete z rôznych štýlov, farieb aj materiálov. V každom prípade by ale lampička mala ladiť s ostatným vybavením miestnosti, kde bude stáť.

Viete, že od materiálu sa odvíja životnosť lampičky, ako aj jej náročnosť na údržbu? Medzi najčastejšie vyhľadávané materiály patrí kov a drevo.

Tip číslo tri: Dobre zvoľte tón svetla

Vybrať lampičku na stôl nie je len o vzhľade a o tom, čo od nej očakávame, dôležité je vybrať aj farbu svetla. Na prácu a sústredenie sa hodia chladné tóny, vďaka ktorým vaše oči nebudú toľko unavené. Na odpočinok sa zase hodia teplé tóny, ktoré navodia príjemnú atmosféru a postarajú sa o decentné osvetlenie miestnosti.

Viete, že farbu svetla ovplyvňuje aj umiestnenie lampičky? Na nočný stolík v spálni alebo detskej izbe tiež patria teplé tóny svetla.

Tip číslo štyri: Aké doplnkové funkcie by mala mať?

Čo ešte pri lampičke možno oceníte? Čo napríklad nastaviteľné rameno, vďaka ktorému svetlo nasmerujete na správne miesto? Viacfarebná teplota svetla, ktorú môžete meniť? Alebo stmievač? A čo zabudovaná bezdrôtová nabíjačka alebo USB port?

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy