Seriál Pán Profesor nás zaujal pri svojej premiére a nepochybne aj pri svojej nedávno načatej repríze. Príbeh z učiteľského prostredia, ktorý nebude pravidelný, nudný a typicky školský, to je veľká výzva. Seriálovým tvorcom sa podarilo dielo vysielané na Markíze, ktoré sa aj vyššou kvalitou obrazu a scény ľahko odlišuje od jojkárskych chaotických seriálov, kde viac stavajú na hlúposti až trápnej grotesknosti. Lenže aj Pán Profesor má pár chýb, ktoré seriál degradujú… Alebo len seriál potápajú do priemernosti.
Zaujímavé obsadenie, niekedy cielené scenárové správanie postáv, len aby bol dej zaujímavejší a onen náboj, vďaka ktorému všetci čakajú kedy Vozár (Tomáš Maštalír) s novou kolegyňou (Gabriela Marcinková) do toho vhupnú… Čo sme si všimli, čo má ďaleko od reality a hľadáme diaľkový ovládač, aby sme napravili chybu?
Nereálne činy profesora Vozára
Aj študent s pedagogickým minimom a odučeným týždňom na škole vidí, koľko nereálneho si dovolí „profesor Vozár“. Spustiť požiarny hlásič len pre demonštráciu látky? Ako diváci sme mali asi získať pocit, že Vozár má svojské metódy a darí sa mu zaujať študentov. Nakrútiť seriálovú scénu klasickej hodiny chémie skrátka nie je možné. Tu musí ísť o adrenalín a emócie. Vozár spustí požiarny hlásiť, vytopí triedu na škole a netrápi sa ničím. Ani zdurenými parketami, odtokom vody, pretekaniu, zničeniu budovy, statiky, ba nerieši ani iné škody. Učebnice, zošity žiakov, ich osobné veci, osobný život, mobily vo vreckách, skraty elektriny… nič. Nereálna hlúposť. Podobne ako vyskočenie z okna bez testu a skúšky predtým. Scéna s trampolínou bola viac hlúposť, ako pokus o priblíženie realite.
Celé jeho správanie je nanajvýš divné. Má ďaleko od reality a faktu. Mimo to celé, seriál sa nazýva Pán Profesor, no určite nejde o profesora. Aj tu vidíme ono oslovenie, ktoré tak obľubujú učitelia na stredných školách, keď sa nechávajú oslovovať profesormi a niektorí na našich školách zle nesú, ak ich žiaci oslovia len ako „učiteľ“ (čím aj sú). Na profesorský titul prof. je nutné väčšie úsilie a niekoško ročné štúdium.
Zábrany
Vozár má svoje metódy. A ako hlavná úloha nemôže byť zastavená vedľajšou úlohou. Takže sa do všetkého vrhá, kolegovia nemajú námietky, nedohovárajú mu, neprotestujú, konania nemajú následky aké by mali mať. Zábrany nemá nie len učiteľ, ale ani žiaci. Fagani vylomia na kabinete dvere, ale za nimi nájdu pokojný párik bozkávajúcich sa učiteľov, ktorým nevadia vylomené pánty a škoda na majetku, za ktorú je znížená známka zo správania.
Prílišná úprimnosť
Žiaci sú v seriáli príliš úprimní. Vylievajú svoje srdcia. Nesprávajú sa ako tínedžeri, ale správajú sa tak, ako píšu dospelí scenáristi a ako určuje snaha mladých hercov s vidinou honoráru. Chýba realita v reakciách, hoci tie agresívne a výsmešné sú podarené. Vyjadrenia, monológy, či priznania, alebo vyliatia sŕdc už sú dielom dospelého scenára. Seriál sa snaží ukázať nám prostredie školy, no hoci najvýraznejší sú hulváti, zabúda sa na outsiderov a tých normálnych, ktorí sú nezaujímavý pre kamery. Uvidíme, ako veľmi to bude platiť pri nových dieloch.
Nedokonalá škola
Vieme, že nič nie je dokonalé. Možno práve pre tie nedokonalosti si môže seriál dovoliť, čo si dovoľuje. Ponecháva odomknutý kabinet, avšak čo je zvláštne, s kľúčom v zámke. Stále nie je vykradnutý, ba dokonca si v ňom dovolí niekto ukryť dieťa. Škola je však nedokonalá aj vo svojich učebných osnovách. Ak Vozár učí chémiu a fyziku tak, ako ju predvádza na hodinách, žiaci sa určite niečo naučia, ale iba ak len časť učiva. Táto škola umožňuje vyniknúť individualite žiakov… čo znamená, že toleruje špinavých otrhancov, potetovaných bláznov so slúchadlami na ušiach a ľudí, ktorí nerešpektujú pravidlá. Vytvára nám akýsi dojem, že toto je moderná mládež, pretože tá slušná obyčajná v seriáli chýba. Dokonca aj učiteľský zbor obsahuje pár indivíduí, ktoré sú zámerne v úzadí, aby neboli príliš vpredu. Nedokonalosti v škole vidieť pre tolerovanie bitiek, vyhrážok, či ponechávanie akéhosi dvora s pletivom a stavebným materiálom na školskom dvore, aby poslúžil na skrývačku. Ba v triede nemajú zničené parkety, ani sa nikto nesťažuje na zoskratovaný mobil po spustení požiarneho hasenia. Nuž, čo už. Nikto nie sme dokonalí.
Reklama na refresher
Keď ju v diely venovanom dvom triednym rivalom uvidíme, je priam až nechutne na očiach. Nezmyselne ju jeden pred druhým nalepí na lavicu, akoby šlo o súvis s dejom. Refresher má krásnu neprehliadnuteľnú reklamu a nemá pritom ani súvis s dejom, či nejakú logiku v zábere. Otočená tak, aby sme ju ľahko mohli prečítať a každý si všimol, že tento úžasný portál s výraznou podporou všetkého trendového (čo práve letí) je spojený so seriálom. Trendového aj vtedy, ak boli v minulosti proti danej téme… lebo trend je trend. A ten tvorí zisk, rovnako ako spoplatnené články, ktorými prekvapili pravidelných, aj občasných čitateľov. Asi si mnohí spomenieme na časy pred rokmi, keď ten virálny obsah Refreshera tvorili zbierky fotografií a články z BoredPanda.com a ďalších bezplatných portálov. Tie refresher zásobili úžasnými témami, ale samým doteraz nenapadlo si nechať za návštevnosť platiť.