služby

Slovenská pošta spustila výdajné terminály BalíkoBOX pre balíky

Slovenská pošta, a.s. počas jari 2017 spustila novú službu BalíkoBOX. Vďaka nej si budú môcť objednávatelia vyzdvihnúť balíčky z obchodov kedykoľvek počas 24 hodín z konkrétnych výdajných miest. Služba tak funguje podobne ako balíkomat, známy z minulosti, prevádzkovaný kuriérskou spoločnosťou InTime. BalíkoBOX v réžii Slovenskej pošty je však službou prístupnejšou širšej mase ľudí, keďže nie každý internetový obchod spolupracoval s InTime, kým s poštou spolupracuje drvivá väčšina.

BalíkoBOX Slovenská pošta terminály

BalíkoBOX sú umiestnené v najväčších slovenských mestách a na strategických miestach, niekedy priamo v blízkosti pošty s dobrou možnosťou parkovania. Postupne sa má ich počet rozrastať. Z počiatku Bratislava, Ivanka pri Dunaji, Senec, Hlohovec, Trnava, Nitra, Martin, Žilina, Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, Prešov a Košice.

  • Aktuálny zoznam miest a BalíkoBOXov na Slovensku: sk

Pre internetové objednávky a kedykoľvek prístupné

BalíkoBOX je riešením pre tých, čo si robia objednávky cez internet a sami nestíhajú na poštu, alebo nedokážu zastihnúť kuriéra. Terminál s úložnými priestormi a obrazovkou si overí, či ste prišli po svoju objednávku, zadáte heslo prijaté cez SMS a automatická technológia vám vydá váš balíček. Výhodou BalíkoBOXu je, že balíček získate kedykoľvek, aj v nedeľu u tretej hodine ráno. Čas, kedy nedoručuje žiadne kuriér a ani pošta. Technicky ide o rozšírenie služby „Balík na poštu“, ktorú pošta prevádzkuje už dlhodobo a bola určená hlavne pre všetkých, čo nie sú doma a chcú, aby balíček dorazil na konkrétnu poštu blízku k zamestnaniu, škole, alebo v meste, kde sa človek práve zdržiava. Balík na poštu využívali aj obyvatelia Bratislavy z východu, ktorí nemali adresu v Bratislave. BalíkoBOX funguje na rovnakom princípe. Skutočná adresa nie je podstatná, pretože dôležitý je výber miesta, kam váš balíček dorazí. Cena pritom nie je zmenená. Mnoho obchodov, ktoré ponúaklo doručenie na poštu automaticky má aj možnosť odoslanie zásielok do BalíkoBOXu. Je odlíšený uvedením názvu „BalíkoBOX“ vo výbere výdajných pôšt. Internetové obchody na túto zmenu prešli automaticky bez nutnosti zásahov.

Má svoje obmedzenia

Pochopiteľne, bicykel a veľké škatule do BalíkoBOXU nevložia. Terminál nie je tak veľký, aby dokázal pohltiť zásielky veľkých rozmerov. Dôležité je časové obmedzenie. Ak adresátovi príde SMS o uložení zásielky na výdajnom mieste, má tri dni na to, kým si zásielka na neho počká. Potom sa presúva na najbližšiu kamennú poštu, kde počká opäť niekoľko dní na vyzdvihnutie. Nie je tak nutné zbytočne nechávať svoje zásielky čakať. Do BalíkoBOXu môžu zásielky posielať aj bežní odosielatelia, nie len internetové obchody. Podmienkou je použitie elektronického podacieho lístka.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:služby