Technika

Akumulátorové kosačky a výhody použitia kosačiek na baterky

Vývoj azda v akomkoľvek technickom smere ide neustále dopredu. Akumulátorové kosačky boli kedysi víziou, neskôr drahším snom a dnes aj pomerne dostupným riešením. Cenovo podobné na tie, ktoré vyžadujú prívodný elektrický kábel a predlžovačky, si vystačia s nabitým akumulátorom počas noci, či doobedia a poobede môže jej používateľ vyraziť do terénu. Pri aku kosačkách je jednou z najväčších výhod fakt, že nie ste limitovaní priestorom a dostupnosťou. A práve tým začneme pri zhodnocovaní toho, čím môžu byť akumulátorové kosačky pre nás zaujímavé. Tie pojazdné, ako aj tie strunové.

Akumulátorové kosačky Extol
Pojazdná kosačka s akumulátorovým pohonom môže vyzerať ako klasická vŕtačka, no rozdielom je batéria. Príkladom je na obrázku Extol Premium kosačka na trávu 25,2V s batériou Li-ion 400 mAh s bezuhlíkovým motorom.

1. Dôvod: nelimituje nás priestor

Pri akumulátorovej kosačke je pomerne jedno, či sme pred domom, v záhrade, alebo na roli niekde nad lesom. Pokiaľ potrebujete pokosiť priestor, napríklad slušnou strunovou kosačkou na aku pohon sa ani veľmi nenarobíte jej nosením a ani nenarobíte veľký hluk. Používať ju môžete v horách, v dolinách, skrátka kdekoľvek.

2. Dôvod: je ľahká a nenáročná

Akumulátorová kosačka si nevyžaduje žiadnu extrémne náročnú údržbu. V skutočnosti totiž nepotrebujete dopĺňať žiadne palivá, mazivá, oleje, nevyžaduje si balenie proti znečisteniu a ochranné púzdra či zabezpečenia pred prerazením nádrže. Benzínová je pochopiteľne výkonnejšia, avšak všade tam, kde postačí menší výkon a potrebujete pokosiť nedostupný terén, okolie stromov, plotových kolíkov, kamenných kôp a obrubníkov, nachádzajú uplatnenie menšie strunové kosačky. Nezrania dreviny, nepoškodia obrubníky a stále plnia svoju úlohu. Váhovo sú taktiež kosačky veľmi atraktívne. Faktom je, že ľahká kosačka vydrží v rukách dlhšie, nespôsobuje toľko zdravotných ťažkostí, únavu a ani citlivým ľuďom bolesti kĺbov.

3. Dôvod: zbaví vás elektrických káblov

Do určitej miery vás vie zbaviť elektrických káblov. Ak vyslovene netúžite nabíjať na záhrade na očiach, či niekde v altánku s vytiahnutou predlžovačkou, dá sa káblov naozaj definitívne zbaviť. Na pracovné miesto do záhrady, či na záhony nie je viac nutné vyťahovať dlhé šnúry s prívodom prúdu. Kosačku si vyložíte na plecia a bez ďalšej ťarchy ju spustíte kdekoľvek sa to bude práve hodiť. Káble sem tam nestačia, vypadnú, zhasnú, a celkovo je činnosť odkázaná na elektrický prúd. V konečnom dôsledku sa akumulátorová kosačka hodí všade tam, kde nie je žiaden prívod prúdu a viete bez problémov na miesto výkonu práce doraziť s prednabitou batériou.

4. Dôvod: akumulátorové kosačky nerobia rámus

Akumulátorové kosačky a elektrické kosačky sú na tom s hlukom pomerne dobre. Nevytvárajú také frekvencie, ktoré by mohli pôsobiť vážne problémy v lesoch, plašiť zver a podobne. Pochopiteľne, že niekto by mohol mať námietky voči akémukoľvek zvuku v prírode, no ide aj o samotného používateľa, ktorý má hučiaci motor vo svojej blízkosti počas celú dobu práce. Slúchadlá si naozaj nemusíte nevyhnutne zadovážiť pri aku kosačke.

Akumulátorové kosačky, extol strunová

Na obrázku Kosačka strunová akumulátorová Extol 8895610, 18V/1,5 Ah s priemerom sekania 25 cm a batériou kompatibilnou s nožnicami na živý plot.

5. Dôvod: veľmi ľahko sa ovládajú

Akumulátorové kosačky sa veľmi ľahko ovládajú. Akékoľvek znalosti človek má, skúsenosti s kosením, skúsenosti s ovládaním podobných zariadení, pri akumulátorovej kosačke ho môže prekvapiť jedine ak systém navíjania a púšťania struny. Tá je najčastejšie z profilovaného plastu rôznej hrúbky, ktorý sa namotáva na rotačnú hlavu. Tú je nutné odkryť a novú strunu namotať na jej vnútornú časť, aby sa pri kosení mohla vysúvať. Spôsobov je viac, ale princíp zostáva. Samotné zapnutie kosačky si vyžaduje pri akumulátorových kosačkách stlačenie aspoň dvoch tlačidiel. Jedno jediné by mohlo predstavovať problém pri nechcenom stlačení a to by mohlo niekoho zraniť. Dve sú zárukou, že ich človek stláča s cieľom uviesť kosačku do pohybu. Počas samotného kosenia nemusí už držať dve tlačidlá, len to jediné, jeho spúšť.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Technika