reklama

Reklamy v hrách na mobile menia všetko. Ničia hráča aj systém hry

Určite to poznáte. Zapnete si hru na mobile na skrátenie chvíle a neprejdete medzi levelmi bez reklamy. Odmeňujete ňou síce vývojára, no v momente, keď nedokážete prejsť level bez toho, aby ste sa nepripojili a nepozreli 45 sekundovú nepreskočiteľnú reklamu, to už nie je žiadna zábava. Mnoho reklám dokonca ponúkne ukážku a možnosť si zahrať. Lenže veľa je ich na toľko agresívnych a zákerných, že vám dovolia dva tri pohyby a následne pri každom pohybe už vyťahujú povinnosť stiahnuť. vy však sťahovať hru z reklamy nechcete.

mobil a žena

V hrách je reklama dnes štandard

Je skrátka bežné, že mobilné hry obsahujú množstvo úloh, ktoré sú často nesplniteľné bez získania kreditov, mincí alebo bodov, ktoré je možné získať iba nákupom alebo sledovaním reklám. Tento systém má za cieľ predĺžiť herný čas a zvýšiť závislosť hráčov na platení, no zároveň vytvára veľa negatívnych aspektov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zážitok hráča i spôsob, akým je takáto hra navrhnutá.

Ak je v hre priveľa úloh, ktorých splnenie je podmienené kreditmi alebo mincami, hráč často získa pocit, že je nútený hrať ešte viac, aby si zabezpečil dostatok prostriedkov na postup. Mnoho hier vytvorilo systém, ktorý ani nedovoľuje bežnou hernou cestou alebo prirodzeným spôsobom získania týchto prostriedkov – a tak je hráč donútený platiť reálnymi peniazmi, alebo sledovať reklamy. Tento systém núti hráča často zapínať reklamy, aby mohol pokračovať v hre, čím sa vytvára nekonečný cyklus zdržania, obmedzovania a plytvania časom, ktorý nie je zábavný, ale skôr frustrujúci.

Zákernosť nekončí

Displeje hier často dokonca vypínajú obraz, ak si všimnú, že oči hráča nesledujú reklamu, čo zvyšuje dojem, že systém je navrhnutý tak, aby nebolo možné ho oklamať. Dlhé reklamy trvajú od 30 do 45 sekúnd a hráč musí sledovať, aby mohol pokračovať – čo je veľké zdržanie v hernom zážitku. Tento spôsob núteného sledovania reklám znamená, že hráč je neustále vystavený reklamným blokáciám, čo často spôsobuje pocity frustrácie, ak nevie alebo nechce sledovať reklamy, alebo ak je nútený sledovať ich opakovane.

Tento systém má vážne dôsledky nielen pre samotného hráča, ktorý sa cíti viac ako cielená obeť reklám alebo zdroj príjmu, než ako aktívny účastník hry. Hráči môžu mať opakovane pocit, že zlyhávajú, že nie sú dostatočne schopní alebo že nevie plniť úlohy, pretože sú nútení sledovať reklamy, ktoré často odvádzajú ich pozornosť a narušujú herný zážitok. Tento princíp je základom pre to, aby vývojári mohli z takýchto hier získať zisk prostredníctvom reklám, čo je hlavným dôvodom, prečo sú tieto systémy implementované.

Nie príliš dobrý signál pre hráča a psychológiu

Z pohľadu vývoja hier je takýto systém signálom, že hlavným cieľom nie je zábava a spokojnosť hráča, ale maximalizácia zisku. Vytváranie hier s prístupom založeným na neustálom nútení sledovať reklamy, obmedzovaní a zdržaní je trendom, ktorý odráža snahu vydavateľov a vývojárov zvýšiť výnosy za každú cenu. Tento prístup však môže mať za následok odradenie hráčov, stratégiu, ktorá je krátkodobá a môže poškodiť dlhodobú hodnotu a reputáciu hier.

Pre hráča je takýto prístup často veľmi demotivujúci, vytvára pocit, že je nútený klamať systém, sledovať reklamy, alebo sa obetovať, aby pochopil alebo zvládol hru. Takéto obmedzenia môžu viesť k negatívnym emóciám, frustrácii a celkovej strate dôvery vo vývojárov a ich produkt. V konečnom dôsledku to nie je len otázka herného zážitku, ale aj otázka etiky v digitálnom podnikaní, kde sú záujmy zisku často na úkor práva hráča na kvalitnú a férovú zábavu.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reklama