Technika

Názory a skúsenosti: domáci ochladzovač vzduchu Klarstein Skyscraper Ice

Klarstein je nemeckým výrobcom bielej techniky, štýlových spotrebičov do pracovní, ale aj reprezentačných priestorov. V čase letných horúčav si všímame o niečo viac sortiment klimatizácií a ochladzovačov vzduchu. Model nesúci názov Skyscraper Ice už svojim názvom napovedá, že pôjde o „malý mrakodrap s ľadovým účinkom“. Tento príliš voľný preklad by ale nebol presný, keďže nie je až taký veľký, alebo vysoký. Môže však byť pokladaný za elegantný interiérový doplnok. Vďaka svojej veľkosti však neprekáža a nepredstavuje problém pri vystavení a skladovaní.

klarstein ochladzovač vzduchu 4 v 1 Icecreaper

Klarstein Skyscraper Ice 4 in 1, ako zvykne byť označovaný plným menom, je (prekvapivo) vybavený štyrmi funkciami. Tie v rôznej miere nájdu uplatnenie aj mimo sezóny horúčav a dusných nocí. Pozreli sme sa bližšie na model, ktorý je na trhu už viac ako jeden rok a za ten čas zaujal v ponuke mnohých predajcov.

Prvý kontakt s ochladzovačom vzduchu

Klarstein nie je skladačka. Je kompletne zmontovaný a nevyžaduje prestavovanie, inštaláciu či montáž. Vďaka tomu tiež nehrozí riziko straty dielov, poškodenia pri prekladaní, no najmä pôsobí pevne. Telo je síce z väčšej časti plastové, no použitý materiál patrí medzi tie kvalitnejšie, a neobsahuje žiadne mäkké diely.

Medzi ochladzovačmi vzduchu býva štandardom biela farba, a aj tento model má svoj biely variant – no už na prvý pohľad je viditeľný rozdiel oproti bežnému materiálu, z ktorého sa bežne vyrábajú klimatizácie a ventilátory. Nemci si dali záležať na dizajnovej aj kvalitatívnej stránke. Pri používaní nič nevŕzga a aj prístroj, vďaka nízko položenému ťažisku, stojí pevne. Namiesto nožičiek má 4 kolieska a je možné ho jednoducho presúvať podľa potreby po miestnosti, prípadne otáčať do opačnej strany bez dvíhania.

Skyscraper je pripravený ihneď po rozbalení na fungovanie. Ovládanie ponúkne v hornej časti konštrukcie. Rovnaké ovládanie má aj diaľkový ovládač, ktorý má pravdepodobne rádiový vysielač, keďže reaguje aj cez tenkú tehlovú stenu a plechovo-sadrokartónové priečky. Nemá žiadne voľné diely, odstávajúce kusy, rúčky, alebo vystúpené tlačidlá. Ovládacie tlačidlá majú spoločný povrch, čím sa zabraňuje prenikaniu prípadných nečistôt, prachu, či vlhkosti. Skycraper je hladký elegantný kúsok, ktorý na prvý pohľad možno ani neprezradí, k čomu slúži a tak môže byť predmetom diskusie návštev v domácnosti.

Fungovanie a štyri dôležité funkcie

Po zapojení do elektrickej siete je možné ihneď aktivovať funkciu ventilátora. Ten nie je tvorený jednou, ale viacerými vrtuľami ukrytými vo filtračnom systéme. Prístroj vyfukuje studený, a zároveň je vďaka filtrom prečistený vzduch. V určitej miere tak môže ovplyvňovať čistotu a prašnosť. Bez žiadneho nastavenia tak funguje ako ventilátor a zároveň filter, respektíve čistič vzduchu. Vnútorná filtračná vložka je ľahko vyberateľná zo zadného krytu, a pri čistení ju stačí vyprášiť a znovu používať. Tým sa značne odlišuje od ventilátora. Samotné ochladzovanie ventilátorom je druhou funkciou.

klarstein ochladzovač vzduchu 4 v 1 Icecreaper

Tou treťou je zvlhčovanie vzduchu pomocou vodnej nádržky v spodnej časti tela prístroja. Spodná zásuvka nie je vyberateľná, len vysúvateľná – sú v nej totiž senzory a čerpadlo. Prístroj odparuje vodu z nádobky, čo pomáha lepšie vychladiť miestnosť, keďže vlhkosť pohltí časť tepla. Okrem toho je táto funkcia dobrá aj v prípade prílišného vysušovania, ale pokojne aj v rámci typov starších stavieb, ktoré potrebujú pre interiér určitú vlhkosť. Okrem toho obsahuje aj dve nádobky, ktoré môžete ochladiť v mrazničke. Ventilátor tak rozfúkava ľadový vzduch a vy získate dosť silný chladiaci výkon počas teplejších dní.

Ovládanie

Zapínanie a vypínanie prístroja je riešené osobitnými tlačidlami. Tlačidlo určené pre režim dňa, noci, alebo automatu prepína tri režimy a zároveň rýchlosti ventilátora. Funkcia swing zaisťuje rovnomerné roznášanie ochladzovaného vzduchu a dovoľuje s jedným prístrojom pokryť celú miestnosť. Vďaka časovaču môžete nechať ochladzovač zapnutý aj keď idete do práce alebo do postele, a prístroj sa automaticky po nastavenom čase vypne. Identické prvky sa nachádzajú aj na diaľkovom ovládači do ruky, napájanom malou plochou batériou.

Prístroj je za každých okolností spoľahlivý. Pri opakovaných pokusoch chaotického stláčania reaguje pohotovo, bez čakania a zádrhelov. Je pochopiteľne len málo toho, čo by bolo možné pokaziť, napriek tomu nemusí byť kúpa tohto prístroja dôvodom na obavy. Najmä nie v porovnaní s neznámymi modelmi vybavenými mäkkými plastovými dielmi a premenlivou účinnosťou. Klarstein sa opakovane osvedčuje ako výrobca kvalitných prístrojov. Skycraper Ice má svoje hodnotenia a záujem oň neutícha, najmä teraz počas letných mesiacov, ktoré so sebou prinášajú horúce dni aj noci.  Plusovým bodom je jasné ovládanie, ktoré reaguje, no hlavný prím hrá citeľný pocit ochladenia, ktorý dokáže tento prístroj úspešne priniesť.

Prínos

Stojaci vzduch v miestnosti, horúce noci a iné ťažkosti sú momentálne pre mnohých z nás hororom. Ochladzovanie vzduchu je možné rôznymi cestami. Mnoho z nich je príliš nákladných, alebo si žiadajú zásahy do stavby. Faktom zostáva, že dní, kedy nájde klasická klimatizácia využitie, v roku nie je priveľa. Čiastočne funkciu chladenia môžu prebrať ochladzovače vzduchu, ktorých účinok nie je riadený chladiacou jednotkou ako pri klasickej klimatizácii. Okrem toho je jeho výhodou tiež jednoduché ovládanie, minimum zdržania a najmä pomoc. Pri plnom zapnutí najvyššej rýchlosti nie je zvuk prístroja nijako zásadne výrazný a rušivý.

klarstein ochladzovač vzduchu 4 v 1 Icecreaper

Miestnosť so zatvorenými oknami a zatiahnutými žalúziami počas dňa úspešne vychladí na znesiteľnú mieru v priebehu 20 minút – 30 minút. A to pomerne slušne. Platí pár zásad, ako sú vypnuté spotrebiče a prístroje, ktoré by mohli vytvárať teplo a taktiež žiarovky a problémové kuchynské výpary z aktívneho varenia. Väčšie miestnosti vychladí možno za mierne väčší čas. Nočný režim spustený počas noci môže priniesť dlhodobý efekt ochladenia počas spánku. Telu v spálni ako nočnej časti a priestoru bývania, prospievajú nižšie teploty, ako v bytových priestoroch dennej časti. Funkcia zvlhčovača vzduchu je neoceniteľná pre ľudí trpiacich na vysušovanie sliznice v nose. Príliš suchý vzduch vadí po zdravotnej stránke ľuďom aj z rôzne iných dôvodov. Dokonca je prekážkou pre zdravý vývoj bežných izbových rastlín, ktoré požadujú určité podmienky.

V prípade Skycraper Ice je výhodou, ak je viacero funkcií pod pár tlačidlami a v jedinom prístroji. Tí, ktorí nevyžadujú zvlhčovanie vzduchu majú stále účinný ventilátor a najmä ochladzovač vzduchu s efektom. V neposlednom rade má prínos v rámci vizuálneho pocitu z dizajnového kúsku. Návštevy zaujme rovnako, ako vás pred jeho kúpou. Je inšpiráciou v časoch vysokých horúčav a vyžaduje si pre čo najlepší efekt dodržiavanie niekoľkých pravidiel, aké poznáme pri klasickej klimatizácii. Zatvorené okná, aby sa vzduch neochladzoval zbytočne, ako aj nasmerovanie do priestoru. Pomocou „swing“ funkcie si prístroj dokáže veľmi hladko a plynule rozmiestniť vzduch po miestnosti.

Súčasťou balenia:

 • Dve nádobky na mraziacu zmes pre funkciu ochladzovania vzduchu
 • Telo prístroja vybavené kolieskami, filtrom, a prívodným káblom v samotnej konštrukcii
 • Diaľkové ovládanie vrátane novej batérie

Technické informácie:

 • Výrobca: Klarstein
 • Model: Skycraper Ice 4 in 1
 • 3 rýchlosti ventilátora
 • Hmotnosť prístroja: 6 kg
 • Priemer hruhovitej konštrukcie: Ø28 cm
 • Výška prístroja: 95 cm
 • Prívodný kábel 1,75 m.
 • Stránky výrobcu a produktu: klarstein.sk

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Technika