novinky

Parlamentné voľby 2016, pestré kampane a priebežné výsledky volieb

Tohtoročné parlamentné voľby boli ešte viac sledované dokonca aj medzi tými, čo voľby doteraz ignorovali. Vidieť to najmä u tých, čo riešia politiku a doteraz sa jej vyhýbali. Akoby sa oveľa viac týkala už aj bežných ľudí, mladých a odporcov politiky. Možno je to aj tým, že tentoraz sú medzi kandidátmi aj ľudia, ktorí si voličov získavajú aj inak, ako len sľubmi a politikou. Napríklad imidžom a hraním na ľudovú nôtu… či nôtu úprimnú a buričskú. Čiže počas volebného dňa 5. marca je oprávnene žiadaná akákoľvek informácia na priebežné výsledky volieb. Skutočné priebežné výsledky volieb však budú známe až po 22. hodine. Dovtedy nič hlasy neovplyvní, len ak rozhodnutie na poslednú chvíľu.

Voľby stránka

Kde hľadať priebežné a kde hľadať definitívne výsledky volieb?

Všetky čísla, tie priebežné, aj finálne nájdeme na stránkach: https://volbysr.sk/sk/ (zdroj foto)
Ale až po 22:00 sa začnú objavovať prvé nahlásené informácie. Budú to hlavne malé obce, kde bude počítanie hlasov záležitosťou na niekoľko minút a z nich vychádzajúce čísla sa budú dať vyhodnotiť ako počiatočný základ priebežných výsledkov. Uvidíme.

Predvolebná kampaň bola výrazná

Parlamentné voľby na Slovensku 2016 podporilo viacero osobností, spestrilo množstvo antikampaní a nenávistných ťahov, no najvýraznejšie proti strane Smer. Viacero strán neprinieslo žiadnu kampaň, prípadne pútavú kampaň. Nezná strana TIP sa dlhší čas oháňa len akýmsi protikorupčným balíčkom a neponúkla nám v kampaniach nič, Matovič sa preslávil čiernym tričkom s nápisom, proti Sulíkovi neznámy autor vytvoril stránky z doslova naškrabaných domyslených informácií, na Facebooku sa objavila výrazná podpora Kotlebu a aj názorov tých, čo sa ho rozhodli voliť z recesie. Facebook využívali mnohí, asi najnevzhľadnejšiu kampaň tvorili podporovatelia Kotlebu, pričom reklamy vytvárali sami doma a nie strana samotná. Niečo také môžu iné politické strany závidieť. Autori kampaní síce používali obrázky stiahnuté z internetu, americké uniformy vojakov pôsobiace na city so slovenskými textami, obrázky stiahnuté z dojímavých a tvrdých filmov a podobne, no ak ste poznali film a originál, pôsobilo to podivne. Stále to však bola kampaň a príspevky bežných ľudí, nie členov strany. To nemá nikto. Ale mali sme tu aj Most-Híd, ktorý pozabudol, že názov strany začína slovenčinou a v billboardoch sa miestami vykašľal na slovenčinu ako takú. Vraj predvolebná reklama nie je reklama, a tak sa nemôže zákon o reklame na predvolebnú reklamu vzťahovať. Ide však o omyl, ktorý si politici z Most-Híd len nechcú pripustiť. Billboardova kampaň strany SDKÚ bola skôr strašidelná, najmä pre obrovskú tvár Freša a iné obrovské tváre, ktoré len skopírovali myšlienku kedysi úspešnej heslománie „Ja som Charlie Hebdo“.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:novinky