televíziazamyslenie

Názor: Tvoja tvár znie povedome je zábavná šou, no premyslená

Televízne šou v slovenskom vysielacom éteri sa delia na tie, ktoré naozaj zaujmú a na tie, ktoré sa objavia  na krátko. Šou Tvoja tvár znie povedome práve vysiela už svoju druhú sériu a opäť ide o zaujímavú šou pre svoj obsah aj známe tváre. Nedá sa nevšimnúť, že tentoraz do šou umiestnili aj pre Slovákov neznáme tváre. Je to strategický dôvod. Menej známe tváre stoja menej na začiatku, drahšie budú už pri poslednom diely šou, ale stále za pôvodný honorár. Nikdy sme o nich nepočuli, ale už ich poznáme a o to ide. Neboli na výber iné známe naozaj známe osobnosti? Určite boli. Markíza takto vytvára nové celebrity o ktorých ešte budeme počuť, pretože z nich vytvára celebrity svoje – Markizácke.

Tvoja tvar znie povedome

Hudba a zábava, to zaujme vždy

Spojiť hudbu a zábavu sa dá naozaj rôzne. Koncept, pri ktorom spojíme hudbu spievanú a zábavu v podobe kostýmov a prevlekov, je zaujímavý a odsúdený na úspech. Avšak vidieť do pozadia, kedy sa pri niektorých prevlekoch naozaj potrápia a inde to odfláknu. Prekvapením je aj samotný výber toho, čo sa bude spievať. Celebrity síce hrajú prekvapených, ale je ťažko uveriteľné, že si svoje budúce úlohy vyberajú sami. To, čo sa predvádza na obrazovke pri striedaní hláv interpretov nejde po sebe, je to pomiešané a keď sa aj stlačí tlačidlo, je ešte jeden a pol ksichtu vpredu.

Dostatok času vsunúť si tam čokoľvek, čo je presne v scenári možno už od prvého jedného dielu. Žrebovanie, ktorému by mali ľudia uveriť, by malo vyzerať inak. Tak, aby bolo jasné, že šlo o náhodný výber danej osoby. Nie stlačenie tlačidla a vyčkávanie, čo tam dosadí počítač skladajúci obraz. Bičan, ktorý v prvej sérii dostal skladbu z Madagascaru samozrejme nedostal žiaden veľkolepý kolosálny hit. Tie sú odkladané hlasom, na ktorých sa postaví úspech šou. Pravdou však skôr je, že úspech šou je na kostýmoch a veľa krát výbornom hlase protagonistov. To, čo sa nedá uprieť je fakt, že niektorí Slováci majú nádherný hlas a dokážu sa naučiť výnimočné veci. Juraj Loj a jeho Justin Timberlake v rámci choreografie bol toho príkladom.

Porota je na smiech

Kredenc to výborne vystihol. Parodoval správanie poroty, ktoré je predvídateľné a trápne. Dangl a jeho humor, grimasy a neustále pohyby… nepotrebuje komentár. Bičan, ktorý je známy svojim podivným humorom už zo šou 5 proti 5, kedy neraz urazí rodinu, člena rodiny, trepne vtip, či urážku len tak do vetra bez toho, aby sa ľudia zasmiali, dostáva opakovane priestor. Nie každý je nastavený na trápny humor, no z Bičana je výrazná celebrita, ktorého rozvod, alebo osobný život sa verejnosť naučila sledovať. Fialová, ktorá je pri príprave protagonistov, rada afektuje. Afekt sa nestráca aj keď znova vidí to, čo už videla, no tentoraz to sníma kamera.  Komentáre k spevu, ak je príšerný, sú zábavné. Komentáre k maskám a prvé reakcie, keď človek vyjde z výťahu, sú rovnako tak prehnané divadlo. Lenže je to šou. Na nej sú najlepšie práve výkony ľudí. Nie to všetko trápne a podivné.

Nie sme sami, čo si všímajú aj zvláštne hlasovanie. Aj to je žiaľ viditeľné divadielko v ktorom vidieť snahu o viac menej rovnomerné rozdanie hlasov. Každý by mal dostať príležitosť vyhrať a cítiť to víťazstvo, nemal by to byť len jeden a ten istý. To sa dá pochopiť. Nehlasujeme my ľudia z vonka, takže je jasné, že v tom musí byť nejaký systém a priestor na „plánovanie“. Keď sa naozaj dobrý výkon ocení dvoma troma bodmi len preto, že v minulom týždni daný protagonista bodoval viac, je snaha o vyrovnanie príliš okatá. Porotcom sa hold niekedy páči niečo, čo bolo…. skrátka ťažko označiteľné za dobré. Ale pri sledovaní tejto šou radšej nepozerajme na to, či sú body primerané alebo nie.

Po personálnej stránke je to najlepšie na celej šou Martin Pyco Rausch. Profesionálny moderátor uvádza šou  s veľmi slušnou úrovňou. Dokonca by si možno pokojne vystačil s inou porotou – Zloženou z neznámych ľudí. Už jeho stvárnenie Marilyna Mansona v prvej sérii, hoci nebol súťažiacim, bolo mimoriadnym prekvapením. Predviedol výborné herectvo,  dokonca spev a pritom naďalej zostáva skromný v rámci svojho talentu.

Šou budeme naďalej pozerať, no nie pre porotcov, Bičana a jeho neznesiteľný humor, ale pre ľudí, ktorých už dávno vnímame ako osobnosti z kultúry a dostali príležitosť sa zapojiť do nového projektu. Šmajda sa po Superstar na obrazovke neobjavil. Stále má šo ponúknuť a Markíza ho oživila. Haasová, Loj, alebo Nikodým, sú známy veľmi dobre. Vidieť ich ale v úlohách kostýmov a spevov, kde je nutné herectvo aj pohyb bude baviť vždy.

…názor.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia