zábavazamyslenie

MDŽ organizovaný Smerom-SD aj tento rok a Michal David k tomu

Smer-SD, zatiaľ vládnuca politická strana na Slovensku, každoročne už nejaký čas usporadúva k dňu MDŽ (v jeho blízkosti) pripomienku tohto dňa. Z kultúrneho hľadiska je MDŽ síce mladším sviatkom, no starším než vplyv zahraničného Valentína a tak je MDŽ skrátka niektorým generáciám Slovákov bližší. Nikto si ho nepripomína viac, než akcie politickej strany a občasné články niektorých médií. 2. marca sa v bratislavskom NTC konal koncert pri tejto príležitosti venovaný všetkým ženám a len ťažko sa mohol celkom oddeliť od predvolebnej kampane, veď voľby sú tu už za pár dní počítateľných na jedinej ruke.

Michal David MDŽ 2016 Smer SD

Podobne ako pri futbalových zápasoch, a veľkých koncertoch, aj pri tomto boli pre každý prípad prítomné policajné zložky, ktoré nemuseli riešiť žiadne nepokoje. Navigovali však veľké množstvo priebežne chodiacich ľudí s otázkami, kde sú zastávky, aké električky a postupne vyzbrojení informáciami tak vedeli odpovedať, hoci možno túto mestskú časť vôbec nepoznali. Tradičnou súčasťou podujatia je nejeden jednotlivec, ktorý si príde nakrútiť na kameru tváre ľudí, ktorí sem prichádzajú. Príde si nakrútiť možno aj nejaké názory a použije ich nevedno na čo. Prítomným bol tentoraz aj pán s priezviskom na V, ktorý je na Slovensku pomerne známy ako vytvárač konšpirácií a rôznych šialene komplikovaných hypotéz, ktorý si tiež nahrával ľudí a rozhovory s nimi. Návštevníci programu sú tak vlastne pravidelne obeťou špecialistov, ktorí nahrávky používajú ďalej na webe v rámci politického názoru. Ak by ste čakali, že sa tu konalo stretnutie zosúladených pokrikov, či demonštrácia, nebolo by to ďaleko od pravdy. Pred NTC sa naozaj našla skupinka dospelých ľudí nie dôchodcovského veku, ktorá sa dohodla, že sledovačov konšpirácií prekvapí. Alebo mali iné pohnútky, ťažko povedať. Skandovali spoločne „Smer je dobrý, Fico je dobrý…“ čím zrejme chceli len reagovať na obrovskú antikampaň s ktorou sa vládnuca strana stretáva.

Kdeže len dôchodcovia

Samozrejme, že v prvom rade si treba všimnúť dôchodcov, tých najpomalších ľudí z celého obecenstva, autobusy, ktoré ich priviezli, lebo inak by sa sem nedostali. To si nepochybne všimli aj iné médiá. Menej výrazné však bolo zastúpenie mladými, študentmi a deťmi. Najmä ženy v produktívnom veku, veď pripomienka MDŽ je vlastne o nich, si prišli na svoje.
Medzi ľuďmi v samotnom NTC sa našiel minimálne jeden špecialista s kamerou, ktorý si nahrával dianie a tváre ľudí. Akoby každý jeden na nahrávke bol vinník toho, že opäť zvíťazí Smer-SD. Lenže tak isto, ako tam zostával on aj po politickom programe, zostali tam možno tisícky ľudí, pretože hlavná hviezda programu spustila svoj koncert, ktorý určite za návštevu stál. Podľa viacerých zúčastnených sa nakoniec vo vnútri NTC odohral naozaj slušný koncert tak, akoby šlo o súčasť oficiálnej veľkej šnúry samotného interpreta.

Michal David na podujatí

Nemusíte mať v láske Michala Davida, či Vladimíra Štancla, aby ste dokázali správne pochopiť masy ľudí, ktorých jeho hudba oslovuje. Oslovila ich pred rokmi a žije dodnes. Úspech českého skladateľa a hudobníka sa s ním ťahá celé desaťročia a neustále dokáže vypredať koncerty, hoci jeho piesne poznajú všetci aj pre neutíchajúcu popularitu v rádiách, či momentálne aj vďaka jeho novému filmu. Jeho vystúpenie si množstvo ľudí skrátka nemohlo nechať ujsť. Ľuďom pripravil koncert, ktorý vôbec nepatril medzi malé a na pódiu pripadal, akoby ten večer patril len tej šou. Čiže ste nemohli rozoznať tento koncert od iných jeho veľkých koncertov. Hudbe znalejším neuniklo, že spieval a hral kompletne naživo aj s kapelou a sem tam aj zliezol nižšie medzi ľudí, aby sa s ním mohli vyfotografovať, čím potešil hlavne fanúšičky zhluknuté dole na pódiu. Medzi nimi boli pritom mladšie ročníky, aj maminy vo vare ako na festivale.

Nenávisť a kotol na podujatí

Nenávistné názory sú vlastne tradičnou súčasťou. Facebook stránky, odkiaľ sme si pôvodne chceli požičať fotografiu k článku (ďakujeme M. za poslanie fotografie), sú plné nenávistných komentárov, ktoré ak neurážajú politickú stranu, urážajú a častujú ľudí v publiku. Koncert Michala Davida si nenechalo ujsť mnoho ľudí, ktorí možno ani nemajú záujem o politiku. Rovnako tak sa chodí celé roky napchať gulášom a zabíjačkou obyvateľstvo pri iných voľbách a nemusia byť stotožnení s volením konkrétnej strany, či kandidáta. Na prasati na mítingu strany Sieť sa boli nedávno dobre najesť skalní voliči KDH, aj SNS… ale pokiaľ navštívite podujatie strany Smer, ste označovaní za chorých, za zradcov, čiže ešte aby ste sa mali na pozore. Pre verejnosť ste odpadlíci a zradcovia. Takto nejako dopadnete, hoci ak by zvýšili lístky, zrejme by sa sami šli pozrieť a zabaviť sa na koncerte stále populárnej hviezdy.

Článok nepodporuje žiadnu politickú stranu. Uvádza však viacero postrehov z dňa čakania pred NTC a vychádza tiež z názorov priamych návštevníkov vo vnútri. Reaguje skôr na prívlastky, ktoré dostávajú ľudia za to, že Možno vás prekvapí, že tieto naše zdroje sú ľudia vo veku 22 až 35 rokov, ktorí sa nesmú verejne priznať na Facebooku, že na koncerte boli, pretože ich priatelia a kolegovia zožerú zaživa za „podporu“ Smeru. Postrehy uvedené v tomto článku nechcú byť hnacím motorom na nenávistné komentáre a zvláštne citácie. Ďakujeme za pochopenie.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zábava

Komentáre sú ukončené