televízia

Recenzia a názory: sit-com Dovidenia, stará mama na JOJ

Joj predstavila nový sit-com, údajne inšpirovaný tureckými telenovelami, alebo aspoň má byť reakciou na ne. Jediné, čo majú spoločné, je domotaná história, ktorá sa až úctyhodne zamotaným spôsobom snaží mať aspoň nejakú spojitosť s Tureckom, no tú si nemáte ako a prečo uvedomovať počas deja seriálu, pretože nie je kľúčová a vôbec smerodajná. Podobne by sa mohli pokúsiť vytvoriť na STV seriál vytvorený na podnet úspechu AKTY X z farmárskeho prostredia, kde sa jeden brav bude volať Brav a riešiť v ňom nakoniec budú každodennú farbu pomyjí. Asi taká bude spojitosť s pôvodným seriálom Akty X. Dovidenia, Stará mama má však byť z prostredia turecko-maďarskej rodiny Gülemiházyiovcov. Gülemiházyiov však nemusíme spájať s Turkami a Maďarmi. Je to len akýsi pokus niekam seriál zaradiť, osloviť možno ak skupinu odporcov tureckých telenoviel (rozumej: odporcov Markízy a jej vysielania, lebo na JOJ tureckú telenovelu neuvidíte.)

Tarkan tv JOJ

Seriál môže maťneistý obsah. Rovnako odmeraná, nepríjemná a mrzutá Božidara Turzonová, ako sa prejavovala v Paneláku, zostala aj v tomto seriáli, kde sa riešia prevažne hlúposti. Dnes, keď skutočné staršie babičky sú len rady, keď nezostanú samé, táto konkrétna rieši, koho vydediť. Vlastne, skôr dve rodiny riešia, aby ich babička nevydedila a nevyhodila z obrovského domu. Keď divíte sit-com tvorený nasilu, je to vidieť. V seriály sa objavujú prvky bežnej spoločnosti, problémov súčasných ľudí aj párov, no je to obrátené na humor. Nie smiešny humor, len humor, ktorý môžeme za určitých okolností pokladať za vydarený. Lenže často očakávaný.

Z občasných scénok vychádza trápnosť, alebo nerealita. Matej Landl má výborný hlas, výborne hrá, ale viac mu sedí Bystriansky z Hornej Dolnej. Zuzane Mauréry poloha frustrovanej ženy ide veľmi dobre. V niečom vám bude tento sit-com pripomínať podivný nestály hybrid Panelák. Ten šialený seriál prešiel niekoľkými žánrami, vytváraný doslova nasilu, bol svojho času komediálny, inokedy rodinný, akčný, mafiánsky, opakovane trápny, a niekedy aj nenápadným reklamným priestorom pre značky od výmyslu sveta. Pri pohľade na nový seriál nemusíte chodiť ďaleko. Rovnaký autor Andy Kraus sa podpísal aj pod „tureckú“ novinku. A do nového projektu presunul 90% Paneláku.
Rodina Gülemiházyiovcov zase nie je celkom zatratenia hodná. Ignorujme recykláciu Paneláku a tvorcu, podivný humor.Dovidenia, stará mama je klasickým sit-comom doplnený tupým umelým smiechom ľudí, ktorí sa smejú na rýchlom pohybe hlavy, ako keby nastala naozaj smiešna situácia. Napriek tomu je seriál príležitosť pre zárobok hercov, potlesk. Príležitosť pre televíziu prilákať ľudí a tiež poteší ľudí, ktorí majú radi herecký výber. Vtipnou a zaujímavou postavou je mladý vedátor, syn jednej z rodín, ktorý v domácich podmienkach vyrába lieky a rôzne vynálezy použiteľné v podstate na čokoľvek. Jeho postava dokáže pobaviť. Pobavia aj skutočné súčasné problémy spoločnosti a seriál poukazuje aj na jednu vlastnosť a to boj o majetok, napríklad aj dedičstvo, pritom je celkom jedno, že ten, pokom chcú dediť, je ešte stále nažive. Treba však uznať, že je seriál v niečom lepší, ako šialenosť brutálneho rangu menom Dvojičky.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia