Gastronómia

Limonády Mellos: 3 rôzne výnimočné chute, ktoré inde neochutnáte

Na Slovensku sa vyrába mnoho zaujímavých pochúťok, dokonca aj také, o ktorých sa dozvieme len náhodou. Mellos z východného Slovenska je výrobca prírodných limonád,  ktorý sa momentálne dostáva do povedomia ako úplný nováčik. Spoznávame ho však najmä tomu, že prišiel s niečím, čo doteraz nikomu nenapadlo.

Mellos limonády

Využiť rozum, prírodu a priniesť chute bez násilného prieniku na trh, čo dokáže odradiť určitú skupinu konzumentov. Znalosti prírody a spracovania surovín dvojici mladých ľudí, ktorá za značkou stojí, priniesli chuť a ďalšie znalosti v oblasti marketingu zase prinášajú vzhľad a značku na trh. Tri limonády, aké bežne neochutnáte len tak hocikde sa možno časom stanú ponukou vo viacerých podnikoch na Slovensku. Zatiaľ sa distribuujú cez internet a cez menšiu sieť distribúcie. Limonády zatiaľ v hypermarketoch nehľadajte a možno v nich ani nebudú. Dnes ešte ťažko povedať. To, čo je o limonádach Mellos známe už dnes je, že sú to originály, ktoré si zaslúžia pozornosť.

3 príchute, aké nepatria medzi tradičné, hoci môžu byť

Zatiaľ sú to novinky, no o niekoľko rokov to môže byť pokojne národný nealkoholický nápoj. Veď kto by to kedysi tvrdil v Československu o Kofole? V prípade limonád Mellos si od začiatku kládli za cieľ vytvárať ich z takých surovín, aby bolo možné hovoriť o hrdej výrobe a kvalitných surovinách. Každú jednu z chutí sme mali možnosť ochutnať a preto sme mohli pripraviť aj zbierku niekoľkých názorov na každú jednu z chutí.  Základ v každom jednom nápoji tvoria bylinky a med. Med je hrdou ale aj dôležitou prísadou, pričom ho cítiť v každom jednom nápoji.

  1. BORIEVKA A CHILLI

Borievka, azda ani nie je Slováka, ktorý by nepoznal borievku. Plod z malého kríka rastúceho v horách. Základná surovina pre borovičku, vďaka ktorej má nezameniteľnú arómu a chuť. Autorom tohto nápoja ale borievka tvorí základ pre jednu z najúspešnejších limonád. Je ňou v podstate nealkoholická borovička, ktorá je oveľa sladšia a nepáli ako klasická borovička, no určitú pálivosť predsa len má. Za ňu vďačia chilli papričkám. Ich pálivosť tvorená kapsaicínom je tak čisto prírodná vec. Nápoj môže pokojne poslúžiť v rámci vlastnej párty ako zaujímavosť, ale pokojne aj ako zaujímavosť niekde v podniku. Keď chce prevádzka zaujať zákazníka nejakým originálom, toto je dobrá voľba.

  1. MäTA A TYMIAN

Dúška tymianová a mäta pieporná sú dve hlavné prísady pre ďalší z produktov. Jeho chuť je výrazne bylinková, pri otvorení a nalievaní vidieť jemné CO2, čo aj celkovej chuti dodáva ešte väčšiu výraznosť, ak už sa bublinky rozlezú po ústach. AJ v tomto prípade ide o nespoliehanie sa na jednu surovinu, ale o kombináciu. Tá je pritom opäť jedinečná a neznáma. Aj chuť je tak originál.

  1. RUŽA A IBIŠTEK

Ruža stolistá a ibištek sudánsky tvoria chuť tretieho nápoja. A v ňom nájdete CO2 s rovnakými účinkami ako pri predošlom zmienenom tymiánovomätovom nápoji. V chuti je viac výrazný ibištek. Tí, ktorí majú skúsenejší jazyk a už okúsili nápoje z ruží, alebo potraviny z ruží napríklad v rámci spoznávania Bulharska, rozoznajú aj hladké odtiene ružových kvetov. Pri vychutnávaní sa to však podarí nepochybne aj vám. Hladká jemná chuť s nenásilným oxidom uhličitým je unikátna v prípade vychladeného nápoja.

Zopár postrehov

Všetky nápoje obsahujú 10% medu. Podľa informácií od dodávateľa, je to med slovenský kvetový. Ako oxidant sa používa vitamín C a v každom prípade ide o sklenené plnenie v nevratnom obale. Tmavé hnedé sklo s objemom 330 ml predsa len prepúšťa niečo, čím je možné rozoznávať rôzne zafarbenie nápojov. Trvanlivosť nápojov aj napriek nepoužívania umeliny je pomerne slušná. Tie naše nápoje, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, majú trvanlivosť ešte 11 mesiacov, z čoho usudzujeme, že je to rok od výroby. Ak nie viac.

Za výrobou týchto nápojov stoja ľudia, ktorí nepatria do veľkých nadnárodných spoločností. Všetok ich úspech doteraz pramení z vlastného úsilia a chopenia sa príležitostí.

Nájsť ich môžete…

  • na stránkach http://www.mellos.sk
  • na Facebooku: facebook.com/mellosdrink
  • alebo na: Opre’Cidery s.r.o., Južná trieda 119, Košice

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia